Swiatzwierzat.pl
babcia Wad

youtube/Worldly

Najstarszy kot na świecie. Gdyby był człowiekiem, miałby 160 lat

17 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Najstarszy kot świata – do kogo należy aktualny rekord? Pewna mieszkanka Tajlandii przekonuje, że zaszczytny tytuł przypada należącej do niej kotce syjamskiej. Babcia Wad, jak pieszczotliwie nazywana jest długowieczna przedstawicielka swojego gatunku, w przeliczeniu na ludzki wiek ma około 160 lat!

Niektóre rasy kotów są bardziej długowieczne od innych. Babcia Wad nie jest jeszcze rekordzistką wszech czasów. Czy wiesz, jak długo żył najstarszy kot w dziejach? Mamy dla Was garstkę ciekawostek.

Ile żyje kot?

Koty domowe żyją średnio 14-17 lat, aczkolwiek długość ich życia jest bardzo rozbieżna i uzależniona w dużym stopniu od takich czynników jak: rasa i przypisane jej choroby genetyczne, zdrowa dieta, regularne wizyty kontrolne, szczepienia czy odpowiednia ilość ruchu. Średnia ta dotyczy tylko kotów niewychodzących, a więc nie narażonych na szereg niebezpieczeństw czyhających poza domem.

Koty niewychodzące żyją średnio dwa razy dłużej niż koty bezdomne. Mruczki, którym przyszło żyć na ulicy, są niestety narażone na wypadki drogowe, ataki innych zwierząt, agresję ludzi, kontakt z truciznami i środkami toksycznymi stosowanymi w ogrodach. Niemniej jednak w obu przypadkach najważniejszym czynnikiem skracającym życie zwierzęcia jest brak opieki weterynaryjnej i jej konsekwencje.

Za sprawą rozwijającej się medycyny weterynaryjnej i większej świadomości człowieka możemy jednak wydłużyć życie swoich podopiecznych oraz zapewnić im spokojną i pogodną starość. Niektórzy właściciele zwierzaków mogą pochwalić się ich sędziwym wiekiem w mediach. Zdarzają się bowiem osobniki, obrazujące, jak wygląda kocia długowieczność. W świecie nie brakuje pupili dożywających ponad 30 lat!

zagadka

W tej kuchni ukrył się kot. Nawet właścicielka miała problem z jego odnalezieniem

CZYTAJ DALEJ

"Babcia Wad” to najstarszy kot na świecie. Przeżyła więcej niż jej własne potomstwo

Kotka syjamska nazywana Babcią Wad wymyka się statystykom i uchodzi obecnie za najstarszego kota na świecie. Jeśli wierzyć zapewnieniom jej właścicielki Wanny Kodkariki, zwierzak przyszedł na świat w prowincji Chanthaburi w Tajlandii w 1987 roku, co oznacza, że ma obecnie 35 lat! Na ludzkie lata to 160 lat. Brakuje jednak dokumentacji potwierdzającej jej wiek.

Grandma-cat-38-1186x675

Kobieta zaadoptowała bezpańską kotkę w 1986 roku, która niedługo potem wydała na świat miot. Znajdka urodziła pięcioro kociąt, ale bardzo ciężko zniosła poród. Trzy z nich urodziły się martwe, natomiast jednym z pozostałych dwóch to żyjąca do dzisiaj Babcia Wad.

Rodzeństwo Babci Wad już nie żyje, a ona przeżyła nawet wszystkich swoich kolegów i własne kocięta, aczkolwiek jej właścicielka zapewnia, że kotka jest w bardzo dobrym stanie fizycznym i nie wykazuje objawów, świadczących o nadchodzącej śmierci. Dodała, że kocia seniorka stała się nieco bardziej zapominalska, a jej zęby nie wytrzymują już twardego jedzenia, dlatego dostaje wyłącznie mokrą karmę.

6061f57d60b4aa1428b6af54 o U v2

Przedstawicielka rasy kotów syjamskich dawniej uwielbiała polować w przydomowym ogrodzie, ale od czasu, gdy została pogryziona przez psy, nie jest w stanie biegać tak szybko jak dawniej. Pomimo obrażeń, zdrowie nadal jej dopisuje. Zdaniem opiekunki, to troskliwa opieka, zbilansowana dieta, regularne badania oraz przeprowadzony zabieg sterylizacji mają dobroczynny wpływ na jej samopoczucie i kondycję.

- Babcia Wad była ze mną od najmłodszych lat i mam nadzieję spędzać z nią więcej czasu, więc dbam o jej zdrowie, regularnie odwiedzając weterynarza i karmiąc ją dobrym jedzeniem - przyznała Wanna Kodkarika.

Najstarszym zarejestrowanym kotem był Creme Puff z Austin w Teksasie, który odszedł w 2005 roku. "Kremówka" dożyła imponującego wieku 38 lat i 3 dni. Babcia Wad wciąż prowadzi spokojne, kocie życie w zaciszu domowym i ma się dobrze, a po potwierdzeniu wieku mogłaby oficjalnie zdobyć tytuł najstarszego kota na świecie. Kotce z Tajlandii do pobicia rekordu zostały 3 lata.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: zoonews.pl, natemat.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Kot podnosi pupę podczas głaskania - skąd bierze się takie zachowanie?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Czytaj więcej >
Kocia łapka, fot. Erik-Jan Leusink / unsplash.com

Koty

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

Czytaj więcej >
Śpiący kot, fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

Koty

Ile śpią koty? Zdradzamy, jak dużo snu potrzebują w zależności od wieku

Czytaj więcej >

Koty

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kotka odrzuca swoje małe? 7 najczęstszych przyczyn

Czytaj więcej >