Swiatzwierzat.pl
Król Karol III i królowa Kamila EA

Rex Features/East News

W Pałacu Buckingham zamieszkają nowe zwierzaki. Miejsce ulubieńców królowej Elżbiety II zajmą psy z adopcji

15 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W najważniejszym pałacu Zjednoczonego Królestwa zamieszkają nowe czworonogi. Miejsce psów rasy welsh corgi pembroke, które zajmowały specjalne miejsce w sercu królowej Elżbiety II, zajmą ukochane pupilki króla Karola III i jego żony Kamili. W przeciwieństwie do swoich poprzedników mają bardzo trudną przeszłość za sobą.

Gdy królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat, pozostawiła nie tylko naród i bliskich, ale i swoje zwierzęta. Małe i niskie psy rasy corgi były stałym elementem wizerunku brytyjskiej monarchini, jednak wraz z formalnym przejęciem tronu przez Karola III miejsce ulubieńców brytyjskiej rodziny królewskiej zajmą dwie suczki adoptowane ze schroniska.

Co się stanie z psami Elżbiety II po jej śmierci? Podjęto decyzję

Bezgraniczne zamiłowanie do psów rasy corgi zaczęło się w 1933 roku, kiedy Elżbieta była jeszcze księżniczką. Wraz ze swoją siostrą, księżniczką Małgorzatą, otrzymała od swojego ojca, króla Jerzego VI, szczeniaczka z krótkimi nóżkami. Zwierzę nazywało się Dookie, natomiast kolejnym pupilem była suczka o imieniu Jane, która nie towarzyszyła królowej długo, bo została potrącona przez samochód.

Pierwszego własnego psa – suczkę Susan - Elżbieta otrzymała na swoje 18. urodziny. Przez większość swojego życia monarchini miała ponad 30 psów tej określonej rasy. Chociaż czworonożni podopieczni nie zawsze byli grzeczni i zdarzało im się gryźć pracowników, a nawet swoją panią, to przymykano oko na ich wszelkie występki, a zwierzaki mogły liczyć na specjalne traktowanie przez pałacową służbę.

Straż Miejska

"Świnki morskie na przystanku". Strażnicy miejscy myśleli, że zgłoszenie to żart

CZYTAJ DALEJ

W chwili śmierci najdłużej panująca brytyjska monarchini posiadała dwa psy corgi wabiące się Muick i Sandy oraz Candy - suczkę rasy dorgi, będącą krzyżówką corgi i jamnika. Naturalnie odejście ich właścicielki zrodziło wątpliwości, co do ich dalszych losów, jednak rzeczniczka księcia Andrzeja potwierdziła, że opiekę nad zwierzętami przejął książę Andrzej oraz jego była żona Sarah Ferguson.

Dwa nowe psy wprowadzą się do Pałacu Buckingham

Jak już wiadomo, przez 70 lat panowania królowej Elżbiety II corgi cieszyły się sporymi przywilejami na królewskim dworze, jednak z początkiem września zwierzęta musiały opuścić pałac Buckingham, a na ich miejsce wprowadziły się nowe psiaki.

Najstarszy syn Elżbiety - Karol - został oficjalnie proklamowany na króla Zjednoczonego Królestwa. Nowy następca tronu oraz jego małżonka Kamila zamieszkają w pałacu z adoptowanymi psami ze schroniska Battersea Dogs and Cats Home w Londynie- dwoma suczkami rasy jack russell terrier, nazywanymi Beth i Bluebell. Zwierzaki zadebiutowały na okładce magazynu "Country Life", pozując wystrojone w biżuterię swojej pani.

W pierwszej kolejności adoptowano Beth, jednak z czasem opiekunowie stwierdzili, że suczce przyda się towarzystwo. Wówczas zapadła decyzja o przygarnięciu doświadczonej przez życie Bluebell. Suczka została znaleziona, kiedy błąkała się po lesie. Była wygłodzona, nie miała sierści, a jej ciało było pokryte ranami.


Królewska para razem z ich ukochanymi zwierzętami nieprędko wprowadzi się do pałacu Buckingham, ponieważ w budynku trwają obecnie prace remontowe. Można się jednak spodziewać, że odtąd jack russell teriery zyskają większą sympatię brytyjskiego narodu, deklasując corgi.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Marcia Soligo

Rasy psów, które umieją najlepiej pływać. Miejsce 4 potrafi zaskoczyć, najchętniej nie wychodziłby z wody

Teoretycznie wszystkie psy umieją pływać, lecz nie wszystkie czują się jak ryba w wodzie. Poznaj 6 psich ras, które będą świetnymi towarzyszami osób, które lubią żeglarstwo czy sporty wodne. To urodzeni pływacy o predyspozycjach do sprawnego poruszania się w każdym zbiorniku wodnym.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: radiozet

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Będzie licencja na posiadanie psa? Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie

Czytaj więcej >

Psy

Pies wzięty ze schroniska ratuje życie właścicielowi. Nie opuścił go nawet w najczarniejszej godzinie

Czytaj więcej >

Psy

W głowie się nie mieści, co stało się z ciałem pitbulla. Nikt nie miał odwagi choćby go dotknąć

Czytaj więcej >

Psy

50 psów umierało z głodu. Koszmar w pseudohodowli nowofundlandów trwał od lat

Czytaj więcej >

Psy

Czy sprzedasz swojego psa? Poruszający eksperyment społeczny przywraca wiarę w ludzi

Czytaj więcej >

Psy

Film z lecznicy dla zwierząt trafił do sieci. Pokazali, jak weterynarz traktuje swoich pacjentów

Czytaj więcej >