Swiatzwierzat.pl > Psy > Ostatnia droga królowej Elżbiety II. Ukochane psy i kucyk czekały przed zamkiem w Windsorze
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 20.09.2022 12:11

Ostatnia droga królowej Elżbiety II. Ukochane psy i kucyk czekały przed zamkiem w Windsorze

Pogrzeb królowej Elżbiety II
screen z transmisji pogrzebu, youtube/Guardian News

Królowa Elżbieta II odeszła 8 września w wieku 96 lat. Podczas uroczystości pogrzebowych wśród zrozpaczonego tłumu nie zabrakło ukochanych zwierząt, które pożegnały swoją panią. Na dziedzińcu królewskiej posiadłości znalazły się bowiem dwa psy rasy corgi oraz kucyk o imieniu Emma.

Najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii została pochowana 19 września na terenie zamku w Windsorze, gdzie w ubiegłym roku spoczął jej mąż książę Filip. Podczas ostatniego pożegnania Elżbiety II zadbano o to, by nie tylko bliższa i dalsza rodzina, koronowane głowy, prezydenci, ministrowie, politycy z wielu państw świata, mieli szansę oddać cześć zmarłej.

Psy królowej Elżbiety II uczestniczyły w pogrzebie swojej pani. Czekały na kondukt pod zamkiem

Królowa Elżbieta II przez całe swoje życie miała ponad 30 psów rasy corgi i dorgi. Pierwszego psa o charakterystycznym wydłużonym tułowiu i krótkich łapkach, który niedługo potem stał się symbolem Wielkiej Brytanii, otrzymała od ojca w dniu 18. urodzin. Odtąd pupile rasy corgi stały się jej nieodłącznymi towarzyszami.

Mało kto wie, że tuż przed śmiercią grono czworonożnych podopiecznych królowej Wielkiej Brytanii wzbogaciło się o cocker spaniela, który pod okiem trenera zdobył tytuł czempiona. Nie jest również sekretem, że Jej Wysokość była wielką miłośniczką jeździectwa. Nie raz można ją zobaczyć siedzącą na koniu. Od lat była znana jako ceniony hodowca tych zwierząt. 

Ze względu na bezgraniczną sympatię zmarłej do stworzeń wszelakich gatunków podczas ostatniego pożegnania nie mogło zabraknąć zwierzęcych akcentów. Na dziedzińcu przed zamkiem w Windsorze wiernie czekały ukochane psy rasy corgi - Muick i Sandy.

Zwierzęta zostały wyprowadzone na spacer przez pracowników w momencie, kiedy trumna z ciałem ich pani przybyła do zamku. Dzięki temu zwierzaki mogły obserwować przebieg wydarzeń i ostatni raz pożegnać swoją opiekunkę. To był wyjątkowy moment, który wzruszył internautów do łez.

- Nic mnie dziś tak nie zasmuciło, jak widok corgi Królowej, które leżały takie smutne - skomentowano przykrą scenę w mediach społecznościowych.

- Patrzenie na smutne pieski królowej złamało mi serce - napisał inny użytkownik Twittera.

Wiadomo już, że opiekę nad nimi przejmą książę Andrzej oraz jego była żona Sara Ferguson. Jest wysoce prawdopodobne, że dołączy do nich suczka Candy, która bardzo polubiła się ze swoim przyszywanym rodzeństwem.

Przed zamkiem w Windsorze czekał też ulubiony kucyk

Sandy i Muick nie były jedynymi zwierzętami oddającymi hołd królowej Elżbiecie II. Oprócz nich na dziedzińcu królewskiej posiadłości wśród żałobników można było zauważyć ukochaną klacz Elżbiety — Emmę. Zwierzę, które służyło królowej przez wiele lat, stało obok menadżera i opiekuna zwierząt królowej w Windsorze, Terrego Pendry i przypatrywało się konduktowi żałobnemu swojej pani. Bacznym oczom fotoreporterów nie umknęła królewska chusta położona na siodle wierzchowca.

Jak dotąd nie udostępniono żadnych informacji na temat tego, kto zajmie się Emmą oraz 100 pozostałymi końmi należącymi do zmarłej monarchini.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: BBC, Guardian News