Swiatzwierzat.pl

twitter/@walruswhisperer

Orka nie może pogodzić się z samotnością. Z rozpaczy uderza w ścianę

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Niedawno w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie wykonane w parku MarineLand w Kanadzie, przedstawiające majestatyczne zwierzę, którego gatunek balansuje na krawędzi wyginięcia. Mowa o orce o imieniu Kiska. Na filmie widać, że zwierzę uderza z całej siły w ścianę basenu. Co jest powodem samookaleczania się stworzenia?

Obiekt MarineLand w Niagara Falls jest morskim parkiem rozrywki, który pełni funkcję ogrodu zoologicznego oraz oceanarium. Jednym z najbardziej znanych podopiecznych parku jest 44-letnia orka Kiska, która od 4 roku życia przebywa w niewoli.

Orka próbuje zrobić sobie krzywdę

Historia uwięzionej orki jest znana aktywistom prozwierzecym z najdalszych części globu. Kiska, nazywana również najsmutniejszą orką na świecie, urodziła się u wybrzeży Islandii. W 1979 r. została schwytana i od tego czasu przebywa w niewoli. 

Dziś Kiska jest ostatnią orką przebywającą w MarineLand. Przez ostatnie dziesięciolecie pozostawała w izolacji od przedstawicieli swojego gatunku, gdyż pozostałe orki, w tym piątka jej potomstwa, zdążyły już odejść.

Przez cały ten czas władze parku nie poczyniły starań, aby zapewnić zwierzęciu towarzystwo. Zważając na fakt, iż orki to zwierzęta stadne, które żyją w grupach od pięciu do nawet czterdziestu osobników, samotność w ich przypadku jest wyjątkowo bolesna i sprzeczna z ich skomplikowaną strukturą społeczną.

Wbrew naturze

Phil Demers, będący jednym z kanadyjskich działaczy prozwierzęcych, od lat zwraca uwagę na niepokojące zachowanie zwierząt trzymanych w niewoli i walczy o przywrócenie im wolności. Tym razem działacz opublikował w sieci film, który potrafi przyprawić o łzy.

Na opublikowanym w sieci nagraniu widać, jak Kiska uderza głową i całym ciałem o ściany basenu. Robi to z olbrzymim impetem, co wskazuje na to, że jest to świadomy przejaw autoagresji skorelowany z negatywnych odczuciami lub myślami, takich jak depresja, lęk, napięcie, złość i samotność.

- Ten film został nagrany 4 września 2021 r. Aktywiści walczący z niewolą weszli do MarineLand i obserwowali Kiskę, ich ostatnią orkę, która ocalała. Uderzała głową o ścianę. Proszę oglądajcie i udostępniajcie. To okrucieństwo musi się skończyć - napisał na Twitterze Phil Demers.

Zdaniem Demersa oraz innych aktywistów przetrzymywanie orki w klaustrofobicznym zbiorniku wodnym pogłębia już i tak natężoną rozpacz po stracie potomstwa.

– Zachowanie, które tutaj widzimy jest wynikiem chronicznego stresu, spowodowanego samotnością i długimi latami życia w izolacji – komentuje Rob Lott, aktywista, który od lat jest gorącym orędownikiem sprawy uwolnienia orek. – Niestety, symptomy, które tutaj obserwujemy nie są rzadkością, występują także u innych orek, które przebywają niewoli. Z czego to wynika? To lata samotności, znudzenia, całkowitego braku stymulacji i towarzystwa manifestują się w ten sposób – wyjaśnia.

Ekspert podkreśla, że przewlekły stres, oraz lata osamotnienia, zniewolenia i nudy osłabiają jej układ odpornościowy, co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia chorób, a nawet śmierci.

Uwolnić orkę?

W świetle niedawnym wydarzeń środowiska prozwierzęce ponownie zażądały całkowitego zakazu trzymania orek w niewoli i nieustannie przekonują, że Kiska powinna zostać jak najszybciej uwolniona.

Przedstawiciele parku MarineLand w Niagara Falls wydają się pozostawać głusi na prośby aktywistów. Jak dotąd nie odnieśli się do głoszonego przez nich apelu, a także nie skomentowali budzącego niepokój i zmartwienie zachowania Kiski.

Zobacz nagranie:

Źródło: o2.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

31. finał WOŚP bez fajerwerków? Jurek Owsiak obiecał zatroszczyć się o zwierzęta
Czytaj więcej >

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]