Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Nowy lokator opolskiego ZOO. Na świat przyszedł mały pancernik
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 06.07.2021 02:00

Nowy lokator opolskiego ZOO. Na świat przyszedł mały pancernik

Pancernik
facebook/Zoo Opole

Baby boom w kolejnym polskim ogrodzie zoologicznym. Tym razem powiększyła się rodzina podopiecznych z Opola. Pracownicy powitali maluszka bolity południowego, który jest dziewiątym członkiem stada tego gatunku pancernika.

Maluch przyszedł na świat na początku maja. Nieporadny noworodek jest całkowicie uzależniony od matki, dlatego w pierwszych tygodniach swojego życia wymaga ogromu troski i uwagi.

Pancernik przyszedł na świat, to już dziewiąty przychówek

Jak tłumaczą pracownicy ogrodu zoologicznego w Opolu, w naturalnym środowisku dorosła samica wybiera na miejsce porodu norę wykopaną wcześniej przez inne zwierzę, jednak w warunkach hodowlanych młode przychodzi na świat w specjalnej skrzyni porodowej, gdzie matka opiekuje się potomkiem.

- Po 8-10 tygodniach życia bolita przestaje pić mleko matki i zaczyna pobierać pokarm stały, który stanowią głównie owady – wyjaśnia Miłosz Bogdanowicz, rzecznik opolskiego zoo.

Pancerniki żyjące na wolności zazwyczaj rozkopują mrowiska bądź kopce termitów, a także rozrywają korę z próchniejących pni. Pracownicy placówki serwują im pożywienie w postaci świerszczy i larw mączników, a z czasem uzupełniają ich dietę wszelkiego rodzaju owocami.

Bolita południowy to gatunek bliski zagrożenia wyginięciem

Rzecznik opolskiego ZOO dodaje, że dorosłe osobniki mierzą około 30 centymetrów, a ich ciało chroni gruby pancerz z kostnych płytek. W razie niebezpieczeństwa zwierzę zwija się w kulkę, a ochronna skorupa osłania jego ciało przed atakami ze strony drapieżników.

Pancerniki prowadzą nocny tryb życia, dlatego większość dnia spędzają na drzemce. Kiedy zapadają w sen, zwijają się w kłębek.

Bolita południowy jest klasyfikowany wg. Czerwonej listy gatunków zagrożonych IUCN jako gatunek bliski zagrożenia wyginięciem. Na wolności występuje w Ameryce Południowej – od Boliwii, przez Brazylię po Argentynę.

Odwiedziny małego pancernika będą możliwe w pomieszczeniu marmozet białoczelnych w opolskim ogrodzie zoologicznym. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!