Swiatzwierzat.pl
Motocross

unsplash/Agrienduro

Nielegalne rajdy coraz częstszym problemem w lasach. Leśnicy apelują

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Leśnicy wspólnie z policją walczą z nielegalnymi rajdami miłośników quadów oraz skuterów śnieżnych po beskidzkich rezerwatach. Choć amatorom leśnych przejażdżek grożą za to wysokie i dotkliwe kary, stają się coraz bardziej zuchwali i w dalszym ciągu ignorują przepisy.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach walczy z kierowcami, którzy nielegalnie wjeżdżają na teren beskidzkich rezerwatów przyrody oraz szlaki turystyczne i tam urządzają sobie rajdy. Głośnie wyścigi stanowią zagrożenie zarówno dla fauny, jak i flory leśnej.

Nielegalne rajdy po rezerwatach to plaga

Rzecznik katowickiego RDOŚ Łukasz Zych poinformował, iż w trakcie kończącego się sezonu zimowego w Beskidach nie zabrakło osób jeżdżących na quadach i skuterach śnieżnych. 

- Napływają do nas zgłoszenia od zaniepokojonych turystów i mieszkańców terenów podgórskich. Zwróciliśmy się już do policji o częstsze patrole w pobliżu rezerwatów przyrody i na położonych blisko nich parkingach - przekazano w komunikacie.

Aby zapobiegać nielegalnej jeździe po rezerwatach, RDOŚ we współpracy z Lasami Państwowymi ustawiają w lasach rogatki i tablice informacyjne, a także tworzą naturalne bariery w postaci powalonych drzew. Niestety, to nie wystarcza, by odstraszyć entuzjastów rekreacji motorowej i skłonić do respektowania zasad ochrony przyrody.

Odpowiednie zachowanie w lesie to nie tylko kwestia kultury osobistej, ale i bezpieczeństwa - naszego oraz wszystkich mieszkańców przyrody. Amatorzy nielegalnych przejażdżek niszczą cenne obiekty przyrodnicze oraz generują hałas, który straszy spacerowiczów i płoszy dopiero co wybudzone ze snu zimowego zwierzęta.

Negatywnych oddziaływań przejazdu pojazdu pojazdów przez rezerwat jest zdecydowanie więcej - począwszy od emisji spalin oraz przedostania się do środowiska płynnych substancji szkodliwych, a skończywszy na potrącaniu i rozjeżdżaniu zwierząt. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie lokalnych społeczności oraz turystów i zgłaszanie szkodliwych procederów do miejscowej Policji czy Straży Leśnej. 

- Apelujemy: jeśli jesteś świadkiem nielegalnego wjazdu do rezerwatu - reaguj - podkreśla Zych.

Zwierzęta w zoo

Ogród zoologiczny w Mikołajowie apeluje o wsparcie. Wystarczy kupić bilet

CZYTAJ DALEJ

Czego robić w lesie nie wolno?

Lasy Państwowe w Polsce są fascynującym miejscem, które pozostaje otwarte dla wszystkich z nas. Każdy może w nich spacerować, jeździć na rowerze, zbierać grzyby, jagody i inne owoce czy wypoczywać. Pamiętajmy jednak, że w lasach i rezerwatach przyrody to ty jesteś gościem, dlatego należy stosować się do pewnych zasad, aby nie zakłócić panującej tam harmonii.

Musimy pamiętać tu o zakazie płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt, puszczaniu psów luzem, rozpalania ognisk czy nakazie zachowaniu ciszy i porządku, żeby nikomu nie przeszkadzać.

Zasady zachowania w lesie są ściśle określone w przepisach ustawy o lasach oraz w kodeksie wykroczeń. Warto też wiedzieć, że nie tylko policjanci są uprawnieni do nakładania mandatów karnych. Strażnicy leśni, których obowiązkiem jest pilnowanie porządku, mają m.in. prawo do wylegitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia oraz nakładać i pobierać grzywny w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł za złamanie przepisów.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Zwierzęta w zoo

Ogród zoologiczny w Mikołajowie apeluje o wsparcie. Wystarczy kupić bilet

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

7 mitów dotyczących koni i koniarzy, w które wciąż wierzymy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Aktywiści powiedzieli "nie" wyścigom konnym. Nadchodzi fala protestów?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozpoczęło się rykowisko jeleni. Jak podejrzeć walkę samców?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jeże masowo giną pod kołami samochodów. Czy można temu zapobiec?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co sprawia, że zwierzęta popełniają samobójstwo? Poznaj odpowiedź

Czytaj więcej >