Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Miesięczny koszt utrzymania psa. Ile wydajemy na zwierzaki?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 06.10.2022 15:54

Miesięczny koszt utrzymania psa. Ile wydajemy na zwierzaki?

Zdjęcie ilustracyjne: pieniądze
IBERION

Zanim zdecydujemy się na merdającego ogonkiem członka rodziny, wiele osób stara się obliczyć, ile może kosztować jego utrzymanie. Czy panująca inflacja ma realny wpływ na miesięczny koszt utrzymania psa? Przeliczamy wszystkie niezbędne wydatki związane z opieką nad zwierzęciem domowym.

Posiadanie czworonoga, to nie tylko ogromna przyjemność i możliwość cieszenia się bezwarunkową miłością pupila, ale przede wszystkim masa obowiązków i ukrytych kosztów. Adopcja lub kupno psa wiąże się z dodatkowymi wydatkami, które należy uwzględnić przy planowaniu miesięcznego budżetu. Aby uczynić to rozważnie, przed całą procedurą należy zastanowić się, czy w danym momencie życia jest nas na to zwyczajnie stać.

Ile wydajemy na naszych pupili? Podliczamy wydatki

Jednym z niezbędnych kosztów, z którymi musi liczyć się każdy właściciel psa, jest jedzenie. Ważne, aby serwowany pokarm był odpowiednio zaopatrzony w wartości odżywcze, które są niezwykle ważne w funkcjonowaniu zwierzaka. Oczywiście jest to zależne od rasy, wielkości czy wieku psa oraz rodzaju diety czy alergii pokarmowych. Dużo droższe są karmy gotowe i dieta BARF od karmy suchej czy gotowanej. Należy mieć jednak na uwadze, iż ich ceny mogą się błyskawicznie zmieniać na skutek inflacji.

@niedziapets Gotowi na nowe podwyżki? 👀 #niedzia #niedziapets #zzyciazoologa #sklepzoologiczny #inflacja #karmadlapsa #pies #pupil #zwierzak ♬ sonido original - wujkowa pokojówka💜🦶💅

Kolejnym ważnym punktem jest posłanie oraz potrzebne akcesoria. Nie należy zapominać o miskach, obroży, szelkach, smyczy, workach na psie odchody oraz zabawkach. Tutaj ich koszt to kwestia mocno indywidualna.

Należy liczyć się również z koniecznością regularnych wizyt u weterynarza. Gabinet odwiedzamy nie tylko w sytuacji kryzysowej, ale także podczas rutynowych kontroli, w celu zakupy obroży przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych oraz wymaganych szczepień.

Niektóre rasy psów wymagają specjalnej pielęgnacji. W tym przypadku w koszty należy wliczyć wizyty u groomera. Ważne również, aby samodzielnie dbać także o te zwierzęta, które nie potrzebują profesjonalnych strzyżeń. W tym wypadku zakup akcesoriów do wyczesywania sierści i obcinania pazurków będzie niezbędny. Opcjonalne wydatki to natomiast tresura, szkolenia, transport oraz w razie potrzeby pobyt w hoteliku dla psów.

Miesięczny koszt utrzymania psa w 2022 roku

Nie da się ukryć, że inflacja wpływa również na wydatki związane z utrzymaniem psa. Rosną ceny karm, akcesoriów i lekarstw. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy PAYBACK Polska, większość opiekunów zwierząt jednak nie zamierza ograniczać środków przeznaczonych na pupila i godzi się na obecny stan rzeczy. W trosce o dobrostan swoich podopiecznych wielu z nich nawet zdecydowało się zwiększyć tę pulę.

Na to, jak w dobie inflacji organizujemy budżet związany z utrzymaniem zwierzaków, w dużej mierze wpływa nasz stosunek do nich. A w przypadku badania PAYBACK aż 90% ankietowanych podkreśliło, że traktują swojego pupila jako członka rodziny - zapewnia Katarzyna Grzywaczewska, Dyrektor Marketingu w PAYBACK Polska.

Jeśli niezbędne jest ograniczenie kosztów, rozwiązania zazwyczaj szuka się w zakupie tańszych zabawek czy akcesoriów. Właściciele często korzystają również z sezonowych promocji.

- W dobie inflacji wszyscy po trochu stajemy się łowcami okazji, a utrzymanie zwierzaków nie jest tu wyjątkiem. Wręcz przeciwnie, ponad 70% respondentów PAYBACK robiąc zakupy dla swoich podopiecznych, poszukuje promocji. Z pomocą zwykle przychodzi im wtedy Internet – mówi Katarzyna Grzywaczewska.

Z badań przeprowadzonych przez PAYBACK Polska wynika, że większość właścicieli zwierząt w zeszłym roku deklarowało miesięcy wydatek związany z ich utrzymaniem jako 51-100 zł, natomiast w tym roku to już 101-200 zł. W związku z tym można zauważyć, że inflacja zdecydowanie odbija się nie tylko na ludziach, ale i należących do nich zwierząt.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: materiały prasowe; fajnyzwierzak.pl