Swiatzwierzat.pl
pilne

unsplash/Artem Beliaikin

Afera na polskim rynku drobiu. Karmili kurczaki tłuszczem do produkcji smarów, proceder trwał latami

4 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Rozpętała się afera na polskim rynku drobiu. Wszystko dlatego, iż podczas operacji Centralnego Biura Śledczego Policji wyszło na jaw, że kurczaki i kaczki otrzymywały pożywienie, w którym występowały oleje techniczne. Małżeństwo z Poznania sprzedawało je producentom jako pasze tłuszczowe. Jakie postawiono im zarzuty?

Wśród producentów żywności rozpoczęło się poruszenie, bowiem CBŚ dowiodło, że spółka z Poznania fałszowała produkty. Mianowicie, w paszach przeznaczonych dla kur i kaczek zamiast odpowiednich tłuszczów zamieszczali tłuszcze do produkcji smarów.

Afera na polskim rynku drobiu, zwierzęta karmione tłuszczami technicznymi

Jedna z poznańskich firm, uważana za wiodącego producenta i dystrybutora olejów i tłuszczów paszowych, od pewnego czasu fałszowała swoje produkty. Na jaw wyszło, iż małżonkowie Maciej i Monika J., którzy prowadzą polski oddział niemieckiej firmy Berg+Schmidt, postanowili zwiększyć swoje zyski kosztem zdrowia konsumentów.

Zamiast tłuszczów paszowych przeznaczonych do hodowli kur i kaczek, sprzedawano oleje techniczne. Aby polepszyć wartość produktów, który trafiały w ręce hodowców, skażone chemicznie tłuszcze były mieszane ze spożywczymi. Pod żadnym pozorem nie były one przeznaczone do spożycia. Ich przeznaczeniem powinna być produkcja biopaliw i smarów.

Z usług małżeństwa korzystały największe koncerny produkcyjne w Polsce. Były wśród nich znane firmy z branży mięsnej, które miały zaufanie do firmy z ponad 50-letnia tradycją. Ponoć ich przedstawiciele nie byli niczego świadomi, a produkty nabyte od poznańskiej spółki dodawali do pokarmu zwierząt, które hodują. Cały proces miał trwać już od kilku lat.

Sasha

Maleńki pitbull przeciwstawił się przeciwnościom losu. Choć nikt nie dawał mu szans, postanowił żyć

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo z Poznania, które jest odpowiedzialne za firmę, sprowadzało techniczne kwasy tłuszczowe z Ukrainy, Rosji, Rumunii i Malezji. Ze wstępnych ustaleń dziennikarzy Onetu wynika, że para usłyszała zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwo polegające na fałszowaniu certyfikatów i badań tłuszczów, które trafiały do pasz. Oszustwa oszacowano na kwotę ponad 170 mln zł. To jednak nie koniec śledztwa.

Czym grozi spożywanie skażonego mięsa?

Zdaniem ekspertów, spożycie skażonego mięsa drobiowego, pochodzącego z hodowli, w których używano paszy z dodatkiem "technicznych" tłuszczy, może zdecydowanie odbić się na zdrowiu. Poza ryzykiem zatrucia i wystąpienia problemów trawiennych, dochodzą do tego problemy hormonalne oraz alergie pokarmowe. Nasilone spożycie zwiększa natomiast ryzyko zachorowania na raka prostaty, płuc i białaczkę.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: onet.pl, next.gazeta.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
szczeniaczek je

Pozostałe

Szczeniaczek jest bardzo podekscytowany jedzeniem. Z radości wykonuje niewiarygodny manewr

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >