Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Niedźwiedzica z młodymi baraszkuje w Zakopanem. Rodzinkę nakrył monitoring
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 16.11.2021 01:00

Niedźwiedzica z młodymi baraszkuje w Zakopanem. Rodzinkę nakrył monitoring

Ujęcie wideo z monitoringu
youtube/tygodnik podhalański

W Zakopanem robi się coraz bardziej tłoczno. Nie chodzi jednak o turystów pragnących odpocząć u podnóża Tatr. Do miasta zawędrowała rodzina drapieżnych ssaków z rodziny niedźwiedziowatych. Ich wyprawa nie była bezcelowa.

W czwartek, 4 listopada po godzinie 23:00 na jednej z ulic Zakopanego kamera zarejestrowała pojawienie się niedźwiedziej rodzinki.

Nocny spacer niedźwiedzi po Zakopanem

To nie pierwszy raz, kiedy Tygodnik Podhalański donosi o wyprawach niedźwiedzi w okolice zamieszkałe przez ludzi. Tym razem niedźwiedzica oraz młode zostały przyłapane przy ulicy Bogdańskiego. Zwierzęta przybyły do miasta najprawdopodobniej w poszukiwaniu jedzenia.

Na nagraniu z monitoringu widać, jak samica idzie ulicą, aż w pewnym momencie zauważa stojące nieopodal śmietniki. Zwierzę zbliża się w ich kierunku, dokładnie je obwąchuje, po czym przewraca je łapą i zaczyna je penetrować. Całej scenie przyglądają się jej trzy młode niedźwiadki. 

Nie karm dzikich zwierząt

Jak informują specjaliści ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, niedźwiedzie są zwierzętami wszystkożernymi. Najchętniej zjadają łososie i inne ryby, a także miód, lecz polują też na duże ssaki kopytne, gryzonie czy ptaki. Nie pogardzą przy tym ptasimi jajami, owocami, nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, a w przypadku braku innego pożywienia także trawą.

Chociaż film robi furorę w sieci i wywołuje fascynację u internautów, przypominamy, że jesień to okres, kiedy niedźwiedzie mają duży apetyt i gromadzą tkankę tłuszczową. Zważając na ich zróżnicowaną dietę pod żadnym pozorem nie należy ich dokarmiać.

- Dokarmianie niedźwiedzi jest głupie, krótkowzroczne, sprowadza zagrożenie zdrowia a nawet życia na ciebie i innych turystów! Zabieraj wszelkie odpadki żywności i opakowania po żywności ze sobą, nie wyrzucaj ich w lesie! To zwabia niedźwiedzie w obszary leśne intensywnie wykorzystywane przez ludzi w celach rekreacyjnych – wyjaśniają przedstawiciele stowarzyszenia. Zobacz nagranie:

Źródło: Tygodnik Podhalański

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami