Swiatzwierzat.pl
Niedźwiedź

facebook/Tatrzański Park Narodowy

Mieszkańcy Zakopanego żyją w strachu. Czy niedźwiedzie szykują gawrę blisko domów?

18 Października 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Niedźwiedzie coraz częściej kręcą się po obrzeżach Zakopanego. W ostatnim czasie tatrzańskie drapieżniki widziane były m.in. Zoniówce i Wyskówkach, dlatego mieszkańcy zaczęli się obawiać, czy nie szukają miejsca na gawrę. W sprawie zabrał głos przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W połowie września "Tygodnik Podhalański" przekazał informację dotyczącą niedźwiedzia pojawiającego się przy posesjach na Furmanowej i Ligasówkach w Zakopanem. Miejscowi zauważyli, że zwierzę grasuje w rejonie starego ujęcia wody, a także zapuszcza się w okolice koszy na śmieci w poszukiwaniu łatwego źródła pożywienia.

Niedźwiedzie szykują się już do snu?

Zważając na fakt, iż nadeszła jesień i już wkrótce drapieżniki będą szykowały się do zapadnięcia w stan hibernacji, pojawiły się przypuszczenia, jakoby zwierzęta szukały miejsca na gawrę w pobliżu ludzkich domostw. Mieszkańcy Zakopanego nie chcą do tego dopuścić w obawie o własne bezpieczeństwo oraz swoich bliskich.

- Mieszkańcy boją się, że założy tam gawrę. To byłoby niebezpieczne. Balibyśmy się wychodzić z domów - cytuje jedną z okolicznych mieszkanek "Tygodnik Podhalański".

Koty Clyde i Bonnie potrzebują pomocy

Chciał oddać koty przed wyprowadzką za granicę. Prawdziwy powód rozwścieczył wolontariuszy

CZYTAJ DALEJ

TPN uspokaja, wciąż jest za wcześnie

W odpowiedzi na rosnące niepokoje społeczne przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego wyjaśnili, czy mieszkańcy mają uzasadnione powody do obaw. Do sprawy niedźwiedzi odniósł się Filip Zięba, wicedyrektor TPN.

- Żaden z monitorowanych przez nas niedźwiedzi nie przygotowuje się jeszcze do założenia gawry. Obecnie niedźwiedzie nadal są w okresie natłuszczania i są bardzo aktywne, co skutkuje m.in. tym, że często pojawiają się teraz na obrzeżach parku. Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że w tym rejonie gawry nie będzie i nie w takim celu są te wizyty. Podejrzewamy, że w tym rejonie pojawia się więcej osobników – przekazał przyrodnik.

Przedstawiciele TPN uprzedzają, że wizyty drapieżników mogą powtarzać się jeszcze przez najbliższe 2-3 tygodnie. Z uwagi na fakt, iż w górach jest mniej pożywienia, niedźwiedzie chętnie schodzą niżej wabione zapachami wyrzucanych do śmieci resztek jedzenia.

- Apelujemy do mieszkańców tej okolicy (i nie tylko) o odpowiednie zabezpieczanie odpadów, nie wystawianie worków na noc. To utrudnia prowadzone przez nas działania i ściąga niedźwiedzie do domostw. Taką sąsiedzką mobilizację obserwowaliśmy kilka dni temu na Krzeptówkach, gdzie sąsiedzi sami się ostrzegali i namawiali do chowania odpadów - wyjaśnia Filip Zięba.

Źródło: Tygodnik Podhalański

Sprawdź swoją wiedzę o wężach!

Pytanie 1 z 8

Jak nazywa się nauka zajmująca się wężami?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >
Pitbull i dziecko

Pozostałe

Dziecko zrobiło pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowa, wszystko nagrano

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >