Swiatzwierzat.pl
Niedźwiedź

unsplash/Danika Perkinson

Niedźwiedź zniecierpliwił się tłumami turystów w Bieszczadach. "Warczał i ryczał w kierunku ludzi"

16 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Turyści odwiedzający bieszczadzkie lasy najedli się strachu. W okolicy pojawił się niedźwiedź, którego najwidoczniej zdenerwowały tłumy spacerowiczów. Zwierzę dało upust swojemu gniewowi, rycząc i warcząc w kierunku ludzi. Zawiadomiono straż leśną.

Niedźwiedź ryczał w kierunku turystów

W Bieszczadach przez pierwsze dwa weekendy maja przeprowadzono akcję prewencyjną "Majówka 22". Miała ona na celu zapewnienie przestrzegania obowiązujących przepisów oraz zapewnienie bezpieczeństwa przebywającym na terenach leśnych.

Biorący w niej udział strażnicy leśni z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie otrzymali zgłoszenie dotyczące agresywnego niedźwiedzia. Jak wynikało z relacji turystów, grupa zauważyła drapieżnika poruszającego się po leśnictwie Polanka, a dokładniej w rezerwacie „Sine Wiry”.

Niedźwiedź przechadzał się w tę i z powrotem wzdłuż leśnej drogi, warczał i ryczał w kierunku obecnych tam ludzi. Najwyraźniej obecność turystów, którzy podczas majowego weekendu pojawili się w Bieszczadach, przeszkadzała mu w spokojnej eksploracji leśnych zakątków.

Zwierzę próbowało przepłoszyć niepożądanych gości, dzięki czemu mógłby wrócić do swoich codziennych sprawunków. Niemniej jednak zachowanie turystów miało istotny wpływ na dalszy rozwój sytuacji. Próby sfotografowania czy nakarmienia zwierzęcia bądź krzyki mogłyby sprowokować stworzenie do ataku. Nie trzeba tłumaczyć, że finał takiego zdarzenia mógłby okazać się tragiczny, zważywszy na siłę, jaką dysponuje największy żyjący drapieżnik lądowy.

Na szczęście przybycie straży leśnej zapobiegło pogorszeniu się sytuacji. Baligrodzki komendant Straży Leśnej Tomasz Belczyk wyjaśnił, że podjęto decyzję o przepłoszeniu go przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Dzięki przeprowadzonej interwencji zarówno niedźwiedź, jak i turyści wyszli ze spotkania bez szwanku.

pies kudłaty

Animalsi ostrzygli skrajnie zaniedbaną suczkę. Dziś to chodząca piękność

CZYTAJ DALEJ

Uwaga! Nie drażnić niedźwiedzi

Niedźwiedzie to norma w Bieszczadach. W tamtym regionie Polski występuje największa w kraju populacja tego gatunku. Nie należy jednak zapominać, że niedźwiedzie charakteryzują się dużą plastycznością ekologiczną, co oznacza, że mogą prowadzić aktywny tryb życia zarówno dniem jak i nocą.

Z tego względu turyści, którym marzy się wypoczynek na łonie przyrody, powinni zawsze zachowywać ostrożność i nie zostawiać resztek jedzenia w miejscach odpoczynku czy na parkingach. Takie odpadki przywabiają niedźwiedzie, które podchodzą coraz bliżej domów.

Co prawda, niedźwiedź nie ma drapieżnego charakteru, co jednak nie wyklucza możliwości ataku. Nigdy nie wiadomo, jak osobnik się zachowa. Jak podkreślają leśnicy z bieszczadzkich nadleśnictw, zwierzę nie myśli, tylko działa instynktownie.

unsplash/Nataliia Kvitovska

Rasy psów z zapierającymi dech w piersiach niebieskimi oczami. Zachwyca się nimi cały świat

Chociaż błękitne oczy u ludzi nie występują wcale rzadko, to u psów wyglądają zjawiskowo. U jakich ras pojawiają się te wyjątkowe barwy tęczówek? Przedstawiamy je w naszej galerii. (fot. unsplash/Nataliia Kvitovska)

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Niedźwiedzica zawstydziła niejedną influencerkę. Zrobiła sobie 400 selfie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pani Anna dostrzegła przemykającego po plaży rysia. Wpadł przelotnie czy zadomowi się na stałe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >