Swiatzwierzat.pl
Owczarek

pixabay.com

Dlaczego pies kładzie się na widok innego psa? Jak odczytać jego intencje?

15 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Czy zauważyłeś, że twój pies podczas spaceru kładzie się na widok innego? Jeśli tak, to pewnie wiele razy zastanawiałeś się, dlaczego tak robi. Behawioryści wyjaśniają, że nie ma jednoznacznego wytłumaczenia tego zachowania. Wszystko zależy od kontekstu sytuacji. Jak zatem prawidłowo go ocenić?

Mowa ciała jest jednym ze sposobów, jakim komunikują się psy. Po ich zachowaniu możemy się rozpoznać sygnały, których nasze zwierzaki nie są w stanie przekazać werbalnie.

Przyczyn kładzenia się psa na widok drugiego czworonoga może być wiele. W celu rozpoznania powodów takiego zachowania u naszego pupila należy wziąć pod uwagę kontekst sytuacji - zastanowić się co wydarzyło się wcześniej i później.

Dlaczego pies kładzie się na widok innego psa?

Kładzenie się na widok innego psa nie jest zachowaniem niepożądanym, którego trzeba koniecznie oduczyć pupila. Jeżeli twój pies przypada do ziemi, widząc innego zwierzaka, to może oznaczać, że się go boi, albo wręcz przeciwnie — chce pokazać, "kto tu rządzi". Warto jednak postarać się zrozumieć towarzyszące mu przy tym emocje i dostosować do nich swoje zachowanie.

Jednym z możliwych powodów, dla których pies kładzie się, kiedy widzi innego, jest strach, niepewność zamiarów obcego zwierzęcia oraz podporządkowanie. W ten sposób chce pokazać, że obawia się bliższego kontaktu z nieznanym czworonogiem.

Owe zachowanie można często zaobserwować u szczeniąt i młodych psów, które instynktownie są najsłabsze i najmniej doświadczone, a przez to znajdują się najniżej w hierarchii stada. To komunikat: „Nie zagrażam ci, jestem małym bezbronnym pieskiem".

Przyczyną może być również chęć zaimponowania drugiemu psu. Wówczas kładąc się, pies chce pokazać drugiemu swoją siłę i pozycję. Czasem takie zachowanie może być także spowodowane instynktem łowieckim psa i występować podczas zapoznawania się z innym psem. Buduje ono napięcie przed zabawą, ale może być też formą oczekiwania na potencjalny atak.

psy zakochane

Golden retriever codziennie odwiedza swoją dziewczynę zza płotu. "Najlepsza historia miłosna"

CZYTAJ DALEJ

Czy oduczać psa kładzenia się na widok innego?

Behawioryści ze szkoły dla opiekunów i ich psów "Psiedszkole" są dalecy od oduczania tego zachowania. Zachęcają jednak do tego, aby dokładnie je zrozumieć i reagować adekwatnie do sytuacji.

– Warto dopasować nasze działanie do emocji psa, np. gdy się boi - zastanówmy co zrobić, aby poczuł się bezpieczniej. Jak używa tego, by zademonstrować swoją siłę - czemu mu tego zabraniać? Tylko zawsze patrzmy jak czuje się też druga strona podczas spotkania – czytamy we wpisie na Instagramie szkoły.


8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Niektóre psy, ze względu na swoje niewielkich rozmiarów ciała przez całe życie wyglądają, jak szczeniaki. Inne nadrabiają szczenięcym zachowaniem. Wszystkie łączy jedno: są wiernymi przyjaciółmi człowieka. (Fot. Annette Shaff, canva.com)

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: instagram.com, pl.better-pet.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >