Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > TPN pilnie ostrzega. Niedźwiedzie szukają pożywienia, mogą być niebezpieczne
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 21.04.2022 14:35

TPN pilnie ostrzega. Niedźwiedzie szukają pożywienia, mogą być niebezpieczne

Niedźwiedź
facebook/tatry

Wybudzone z zimowego snu niedźwiedzie już rozpoczęły wędrówki po Tatrach w poszukiwaniu jedzenia. Kamera zarejestrowała groźny incydent, podczas którego rodzina turystów stanęła oko w oko z jednym z osobników. Mało brakowało, by doszło do tragedii.

Niedźwiedzie już nie śpią i wyruszyły na wiosenny żer. Drapieżniki te były już widziane zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie, dlatego przyrodnicy apelują o ostrożność. Spotkanie z tym stworzeniem może być bardzo niebezpiecznym przeżyciem, o czym przekonała się pewna rodzina z dziećmi.

Niedźwiedź zbliżył się do turystów

Na profilu Tatry Official w mediach społecznościowych zostało opublikowane dosyć przerażające nagranie. Przedstawia ono młodego niedźwiedzia znajdującego się po słowackiej stronie Tatr, który za bardzo zbliżył się do szlaku turystycznego. - Każde spotkanie z niedźwiedziem jest zupełnie inne, składa się na to wiele czynników. Mieliśmy szczęście, że trafiliśmy na młodego ciekawskiego niedźwiedzia, który nie był agresywny - komentuje autor filmu Albert Kristof. Na nagraniu widzimy, jak niedźwiedź zaczyna biec w kierunku rodziny z dziećmi. Najmłodsi turyści są przerażeni perspektywą stanięcia oko w oko z groźnym drapieżnikiem i nie są w stanie zachować spokoju. W tle słychać dziecięce krzyki.

Na szczęście Kristofowi udało się odwrócić uwagę zwierzęcia. Mężczyzna nagrywający zaistniałą sytuację starał się przepędzić zwierzę z dala od ścieżki, uderzając kijkami narciarskimi w ziemię. To umożliwiło rodzinie ucieczkę. - W tym czasie było tam kilku turystów z dziećmi, których ostrzegliśmy, a w międzyczasie „zabawialiśmy” niedźwiedzia, aby mogli spokojnie przejść, narty są wystarczająco szybkie, ale bieg dzieci na pewno nie – pisze Kristof, podkreślając, że niedźwiedź z pewnością dogoniłby najmłodszych członków rodziny.

W dalszej części wpisu Kristof dodał, że turyści sami proszą się o kłopoty, dokarmiając dzikie zwierzęta. Zaapelował więc do wszystkich odbiorców, by nie rzucali niedźwiedziom jedzenia ani nie próbowali robić sobie z nimi zdjęć.

Niewykluczone, że młody osobnik zarejestrowany na filmie to ten sam niedźwiedź, o którym alarmował personel Chaty Štefánika pod Ďumbierem. Drapieżnik regularnie zapuszczający się w okolice schroniska w Tatrach miał w środę (20 kwietnia) zaatakować dwoje turystów. Z tego względu służby leśne zarządziły przeprowadzenie na niego obławy.

Nie mów do mnie "misiu"

Tatrzański Park Narodowy wyjaśnia, że po wybudzeniu z hibernacji niedźwiedzie muszą koniecznie uzupełnić zapasy energii, bo przygotowują się do okresu rozrodczego. Niemniej jednak w lutym oraz marcu źródła pożywienia wciąż jest jeszcze niewiele.

Do pojawienia się pożywnych borówek jeszcze pozostało dużo czasu, dlatego wczesną wiosną niedźwiedzie zadowalają się resztkami padliny, tłustymi i pożywnymi pędrakami czy smakowitymi, młodymi lepiężnikami. Jeśli jednak nie znajdą wystarczającej ilości pożywienia, mogą zbliżyć się do schronisk górskich oraz terenów zamieszkanych przez ludzi.

Nie trzeba tłumaczyć, że pojawienie się drapieżników w pobliżu ludzkich siedzib może mieć potencjalnie negatywne skutki, nie tylko dla ludzi. Osobniki przyzwyczajone do naszej obecności zatracają samowystarczalność i naturalny lęk przed człowiekiem, co może skończyć się dla nich tragicznie. Wystarczy przypomnieć historię dwóch młodych niedźwiedzi, które zastrzelono po słowackiej stronie Tatr.

Nie zapominajmy, ze niedźwiedź brunatny nie jest misiem do przytulania i w żadnym wypadku nie powinien być traktowany jak atrakcja turystyczna. Przedstawiciele WWF Polska apelują, by nie zbliżać się do spotkanych na turystycznym szlaku niedźwiedzi i ich nie dokarmiać.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: turysci.pl, facebook/TATRY