Swiatzwierzat.pl
Niedźwiedź

facebook/tatry

TPN pilnie ostrzega. Niedźwiedzie szukają pożywienia, mogą być niebezpieczne

21 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Wybudzone z zimowego snu niedźwiedzie już rozpoczęły wędrówki po Tatrach w poszukiwaniu jedzenia. Kamera zarejestrowała groźny incydent, podczas którego rodzina turystów stanęła oko w oko z jednym z osobników. Mało brakowało, by doszło do tragedii.

Niedźwiedzie już nie śpią i wyruszyły na wiosenny żer. Drapieżniki te były już widziane zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie, dlatego przyrodnicy apelują o ostrożność. Spotkanie z tym stworzeniem może być bardzo niebezpiecznym przeżyciem, o czym przekonała się pewna rodzina z dziećmi.

Niedźwiedź zbliżył się do turystów

Na profilu Tatry Official w mediach społecznościowych zostało opublikowane dosyć przerażające nagranie. Przedstawia ono młodego niedźwiedzia znajdującego się po słowackiej stronie Tatr, który za bardzo zbliżył się do szlaku turystycznego.

- Każde spotkanie z niedźwiedziem jest zupełnie inne, składa się na to wiele czynników. Mieliśmy szczęście, że trafiliśmy na młodego ciekawskiego niedźwiedzia, który nie był agresywny - komentuje autor filmu Albert Kristof.

Na nagraniu widzimy, jak niedźwiedź zaczyna biec w kierunku rodziny z dziećmi. Najmłodsi turyści są przerażeni perspektywą stanięcia oko w oko z groźnym drapieżnikiem i nie są w stanie zachować spokoju. W tle słychać dziecięce krzyki.

Pies i wilk

Pies i wilk spotykają się podczas spaceru. Ich interakcja wprawia w osłupienie

CZYTAJ DALEJ

Na szczęście Kristofowi udało się odwrócić uwagę zwierzęcia. Mężczyzna nagrywający zaistniałą sytuację starał się przepędzić zwierzę z dala od ścieżki, uderzając kijkami narciarskimi w ziemię. To umożliwiło rodzinie ucieczkę.

- W tym czasie było tam kilku turystów z dziećmi, których ostrzegliśmy, a w międzyczasie „zabawialiśmy” niedźwiedzia, aby mogli spokojnie przejść, narty są wystarczająco szybkie, ale bieg dzieci na pewno nie – pisze Kristof, podkreślając, że niedźwiedź z pewnością dogoniłby najmłodszych członków rodziny.

W dalszej części wpisu Kristof dodał, że turyści sami proszą się o kłopoty, dokarmiając dzikie zwierzęta. Zaapelował więc do wszystkich odbiorców, by nie rzucali niedźwiedziom jedzenia ani nie próbowali robić sobie z nimi zdjęć.

Niewykluczone, że młody osobnik zarejestrowany na filmie to ten sam niedźwiedź, o którym alarmował personel Chaty Štefánika pod Ďumbierem. Drapieżnik regularnie zapuszczający się w okolice schroniska w Tatrach miał w środę (20 kwietnia) zaatakować dwoje turystów. Z tego względu służby leśne zarządziły przeprowadzenie na niego obławy.

Nie mów do mnie "misiu"

Tatrzański Park Narodowy wyjaśnia, że po wybudzeniu z hibernacji niedźwiedzie muszą koniecznie uzupełnić zapasy energii, bo przygotowują się do okresu rozrodczego. Niemniej jednak w lutym oraz marcu źródła pożywienia wciąż jest jeszcze niewiele.

Do pojawienia się pożywnych borówek jeszcze pozostało dużo czasu, dlatego wczesną wiosną niedźwiedzie zadowalają się resztkami padliny, tłustymi i pożywnymi pędrakami czy smakowitymi, młodymi lepiężnikami. Jeśli jednak nie znajdą wystarczającej ilości pożywienia, mogą zbliżyć się do schronisk górskich oraz terenów zamieszkanych przez ludzi.

Nie trzeba tłumaczyć, że pojawienie się drapieżników w pobliżu ludzkich siedzib może mieć potencjalnie negatywne skutki, nie tylko dla ludzi. Osobniki przyzwyczajone do naszej obecności zatracają samowystarczalność i naturalny lęk przed człowiekiem, co może skończyć się dla nich tragicznie. Wystarczy przypomnieć historię dwóch młodych niedźwiedzi, które zastrzelono po słowackiej stronie Tatr.

Nie zapominajmy, ze niedźwiedź brunatny nie jest misiem do przytulania i w żadnym wypadku nie powinien być traktowany jak atrakcja turystyczna. Przedstawiciele WWF Polska apelują, by nie zbliżać się do spotkanych na turystycznym szlaku niedźwiedzi i ich nie dokarmiać.

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: turysci.pl, facebook/TATRY

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >