Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Bieszczady. Niedźwiedź przeszedł tuż obok człowieka. Był tak zamyślony, że go nie zauważył
Monika Krupska
Monika Krupska 10.03.2021 01:00

Bieszczady. Niedźwiedź przeszedł tuż obok człowieka. Był tak zamyślony, że go nie zauważył

niedźwiedź
pixabay/DebWatson

W sieci pojawiło się nagranie leśnika, Mariusza Nędzyńskiego, który spotkał na swojej drodze niedźwiedzia. Zwierzę przeszło obok mężczyzny spokojnie i powoli, w ogóle nie zwracając na niego uwagi. Niedźwiedź prawdopodobnie obserwował sarnę, którą również udało się nagrać leśnikowi. 

Niedźwiedź w Bieszczadach 

Kilka tygodni temu informowaliśmy o śladach niedźwiedzi pod Babią Górą i w Bieszczadach. Zwierzęta zaczęły budzić się z zimowego snu, a wszystko przez temperaturę, która w górach notowana jest rekordowo wysoka, jak na tę porę roku. Drapieżniki szukają pożywienia, spacerując jeszcze po śniegu. Jednak z każdym dniem jest go coraz mniej i wkrótce śladów łap nie będzie dało się zauważyć na ziemi. 

- Idź sobie idź, nie oglądaj się - powtarzał leśnik, który 7 marca spotkał w Bieszczadach niedźwiedzia.

- Jak on mnie przegapił to nie mam pojęcia - mówił, nagrywając zwierzę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Jak zachować się w przypadku spotkania niedźwiedzia?

Obecnie w Polsce mieszka niespełna 110 niedźwiedzi. Turysta wkraczający na tereny zamieszkałe przez drapieżniki nie powinien ich niszczyć, burzyć spokoju zwierząt. W przypadku spotkania na swojej drodze misia najlepiej zachować spokój powoli się oddalić. Przy odrobinie szczęścia, niedźwiedź odejdzie zostawiając nas w spokoju. 

Jeśli nie uda się uciec i dojdzie do spotkania z niedźwiedziem najlepiej położyć się w pozycji embrionalnej, osłaniając kark. Nie należy zdejmować plecaka, który posłuży jako ochrona. W przypadku ataku należy się bronić - uderzać w nos, uszy, oczy. Jeśli będziemy mieć szczęście, niedźwiedź poczuje się jak ofiara i ucieknie.

Uciekanie na drzewa przed niedźwiedziem nie jest najlepszym pomysłem. Zwierzęta potrafią się po nich wspinać, a my tym samym nie mamy możliwości już żadnej ucieczki.

Zobacz wideo:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!