Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Niecodzienny widok w Warszawie. Tysiące pszczół przysiadło "na rowerze", to zdjęcie mówi wszystko
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 16.06.2021 02:00

Niecodzienny widok w Warszawie. Tysiące pszczół przysiadło "na rowerze", to zdjęcie mówi wszystko

Rój pszczół
unsplash/Damien TUPINIER

Pszczoły-robotnice nie mają łatwego życia - zwłaszcza, kiedy oprócz rutynowego zapylania kwiatów i produkowania miodu dochodzi jeszcze dbanie o formę. Okazuje się, że te sprytne zwierzęta połączyły pasję podróżowania z motywacją do uprawiania sportu. Jak informują strażnicy miejscy, rój owadów wspólnie poleciał... na rower.

Mieszkańcy Warszawy na długo zapamiętają ten widok. Obok ścieżki rowerowej nieopodal kościoła przy ulicy Modlińskiej usłyszano donośne bzyczenie owadów. Źródłem hałasu okazały się być pszczoły-rowerzystki.

Pszczoły czekały na podwózkę

Strażnicy z Ekopatrolu relacjonują, że przed południem otrzymali nietypowe zgłoszenie o roju pszczół, które upatrzyły sobie miejsce na postój w centrum Żerania nieopodal kościoła przy ulicy Modlińskiej.

Funkcjonariusze natychmiast podjęli interwencję, ponieważ rozdrażnione owady mogły dotkliwie użądlić przechodniów. Po skontrolowaniu otoczenia ustalono, że blisko dwa tysiące osobników osiadło na tarczy znaku drogowym postawionego obok ścieżki rowerowej.

Do pomocy przy owadach wezwano pszczelarza. Ubrany w specjalny strój ochronny odłowił rój i przewiózł go do pasieki.

- Pszczoły podróżniczki zyskały nowy dom, gdzie będą mogły spokojnie produkować miód - podała straż miejska.

Zdjęcie roju owadów odpoczywających na znaku drogowym w błyskawicznym tempie obiegło media społecznościowe. Nawet moderatorzy oficjalnego konta Miasta Stołecznego Warszawy nie mogli powstrzymać się od żartów.

- Pszczoły na rowerze! - zapoczątkowano wpis o interwencji. - Zmęczony rój postanowił odpocząć na znaku drogowym na Żeraniu. Pszczoły podróżniczki dzięki Ekopatrolowi straży miejskiej zyskały nowy dom, gdzie będą mogły spokojnie produkować miód - napisano na Twitterze.

Pszczoły - nasi wrogowie czy przyjaciele?

Gdyby rój owadów zaobserwowanych na Żeraniu ruszył do ataku, mogłyby stworzyć realne zagrożenie dla warszawiaków. Pozostaje jednak ważne pytanie - czy te zwierzęta są z natury agresywne?

Niewiele osób wie, że złośliwość pszczół zależy w dużej mierze od rasy oraz tego, czy są zwyczajnie głodne. Eksperci tłumaczą, że do rozdrażnienia kolonii pszczół często dochodzi podczas miodobrania i w okresie jesiennych rabunków. Ponadto, warto wspomnieć, że osobniki występujące w Ameryce Południowej mają największe skłonności do wrogiego nastawienia wobec ludzi i innych zwierząt, natomiast pszczoły występujące na terenie Europy Środkowowschodniej są w porównaniu z nimi znacznie łagodniejsze.

A czy Ty boisz się pszczół? Zapewniamy, że o ile nie masz uczulenia na jad tych owadów i nie prosisz się o kłopoty, próbując np. uszkodzić ul, to nie powinno grozić Ci śmiertelne niebezpieczeństwo. Pszczoły to ponadprzeciętnie inteligentne i pożyteczne zwierzęta, które powinny wywoływać w nas przede wszystkim okrzyki zachwytu, niżby przerażenia.

Zobacz zdjęcie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!