Swiatzwierzat.pl
Niedźwiadek

youtube/tatromaniak

Niebezpieczna sytuacja w Tatrach. Niedźwiadek wypadł z gawry, zsuwał się po śliskim zboczu (WIDEO)

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W serwisie YouTube pojawił się film, który został nagrany przez pracownika zakopiańskiej restauracji w Tatrach. Pod Małym Kościelcem jego oczom ukazał się malutki niedźwiadek, który niefortunnie wypadł z zimowego legowiska i stoczył się wprost na szlak. D

Dopiero co się urodziły, a już rozrabiają. Chodzi oczywiście o tatrzańskie niedźwiadki, które przyszły niedawno na świat. Zwierzaki najwidoczniej nie mogą się doczekać tego, co czeka je poza dobrze znanym legowiskiem, dlatego wykorzystują nieuwagę swojej mamy, by samodzielnie rozejrzeć się po okolicy. Z jakim skutkiem?

Uwaga! Niedźwiadek na szlaku

Jak tłumaczy 26-letni Piotr Łoś, autor opublikowanego w sieci wideo, niedawno narodzony niedźwiadek został zauważony na szlaku pod Małym Kościelcem. Wystraszony miś wypadł z gawry około 200 metrów za Czarnym Stawem i zaliczył niebezpieczne lądowanie na śliskim śniegu. Na wideo widzimy, że kwilący ze strachu maluch stacza się po zboczu i nie jest w stanie wyhamować. 

Pracownik zakopiańskiej restauracji, którego wielką pasją jest chodzenie po górach, wykorzystał popularność nagrania, aby ostrzec innych turystów. W zaistniałej sytuacji pod żadnym pozorem nie należy zbliżać się do małego niedźwiadka, ponieważ w pobliżu może znajdować się jego matka.

Bliskie spotkanie z rozwścieczoną niedźwiedzicą na szlaku z pewnością przyprawiłoby każdego turystę o drżenie serca, gdyż niedźwiedzice słyną ze swojej troskliwości i opiekuńczości w stosunku do potomstwa. W obliczu zagrożenia matka nie cofnie się przed niczym, by obronić swoje młode.

Zamknięte szlaki w Tatrach

Zaledwie dzień po publikacji filmu w Internecie dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego podjęła decyzję o tymczasowym zamknięciu szlaków w Tatrach. Sprawczynią całego zamieszania była niedźwiedzia rodzina, która została zauważona w pobliżu turystycznej trasy.

Zwierzęta gawrujące w pobliżu Małego Kościelca powoli wybudzają się z zimowego snu, a ich pojawienie się na turystycznych szlakach stanowi zagrożenie zarówno dla nich, jak i dla odwiedzających Tatry. Z tego powodu zarząd parku zadecydował, by ograniczyć ryzyko i w trosce o ochronę przyrody wyłączyć z użytku niektóre trasy turystyczne.

- Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce – czytamy wyjaśnienie Filipa Zięby, specjalisty od tatrzańskiej fauny i zastępcy dyrektora TPN na oficjalnej stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Przypominamy, że od 1 kwietnia, z uwagi na okres godowy niedźwiedzi zamknięciu uległy następujące odcinki szlaków:

  • Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) - Czarny Staw Gąsienicowy - Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski);

  • Czarny Staw Gąsienicowy - Mały Kościelec - Karb - Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny);

  • Zielony Staw Gąsienicowy - Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski);

  • Czarny Staw Gąsienicowy - Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty);

  • Zmarzły Staw - Kozia Dolinka - Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty);

  • Kozia Dolinka - Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony);

  • Kozia Dolinka - Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny)

Do czasu zdjęcia obostrzeń wyłączone z użytku są również drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej - w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.

Zobacz nagranie:

Podobne artykuły

Wąż Eskulapa - największy wąż występujący w Polsce

Inne zwierzęta

Wąż Eskulapa - największy wąż występujący w Polsce

Czytaj więcej >
Szynszyla - uroczy i płochliwy gryzoń

Inne zwierzęta

Szynszyla - uroczy i płochliwy gryzoń

Czytaj więcej >
delfiny

Inne zwierzęta

Martwe delfiny na plaży. Ghana rozpoczyna śledztwo

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - kurczątko

Inne zwierzęta

Potężny pożar na fermie drobiu. Ogień pochłonął kurnik, zginęło tysiące piskląt

Czytaj więcej >
Świat zwierząt

Inne zwierzęta

Sensacyjne odkrycie na "wyspie marzeń". Słodkie króliczki odnalazły skarb sprzed 9000 lat

Czytaj więcej >
Krogulec - szybki jak strzała postrach mniejszych ptaków

Inne zwierzęta

Krogulec - szybki jak strzała postrach mniejszych ptaków

Czytaj więcej >