Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Richard Brown i Giselle Eagle / WTSWW, unsplash/gavinallanwood

Sensacyjne odkrycie na "wyspie marzeń". Słodkie króliczki odnalazły skarb sprzed 9000 lat

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Puchate króliczki wyprzedziły archeologów i poszukiwaczy skarbów. Stado dzikich zwierząt żyjących na bezludnej wyspie u wybrzeży Walii wykopało artefakty sprzed 9000 lat i ukryły je w norach. W ocenie naukowców odnalezione przedmioty są na wagę złota.

Skokholm, nazywany także "wyspą marzeń", to bezludna wyspa położona około 3 km od wybrzeży Pembrokeshire w Walii. Pełni rolę rezerwatu setek gatunków ptaków, m.in. maskonurów i oraz farmę królików, które swobodnie wędrują po jej terenie. Ze względu na trwającą pandemię wyspa jest wolna od turystów, a jedynymi mieszkańcami jest duet strażników. Obaj monitorują dziką przyrodę i rejestrują ją na wspólnym blogu.

Królicze nory skarbnicą artefaktów

Według brytyjskiego dziennika "The Guardian", eksperci od ptaków morskich Richard Brown i Giselle Eagle jako pierwsi dokonali zadziwiających odkryć archeologicznych. Podczas patrolu natknęli się na niezwykły obiekt w pobliżu nory królików. Strażnicy zabrali narzędzie, zrobili mu zdjęcia i wysłali do Andrew Davida, eksperta w dziedzinie narzędzi prehistorycznych.

Jak się wkrótce okazało, na fotografiach uwieczniono gładki, owalny artefakt z epoki kamienia łupanego, który najprawdopodobniej służył do przygotowywania skór fok lub rozłupywania skorupiaków. Niepozornie wyglądający przedmiot może mieć około 6 000 do 9 000 lat.

- Chociaż tego typu narzędzia są dobrze znane na obszarach przybrzeżnych w kontynentalnej części Pembrokeshire i Kornwalii, a także w Szkocji i północnej Francji, jest to pierwszy przykład ze Skokholm i pierwszy niezbity dowód na późną mezolityczną okupację wyspy - powiedział Andrew David w rozmowie z "Guardianem".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia

To jednak nie był koniec spektakularnych odkryć na króliczej wyspie. Nazajutrz Eagle i Brown zauważyli nowe artefakty przy wejściu do tej samej króliczej nory, co poprzednio. Tym razem wśród wykopanych przedmiotów znalazły się kolejne kamienne narzędzie z epoki mezolitu, a także spore kawałki ceramiki.

Jak tłumaczą strażnicy we wpisie na blogu, fragmenty wyrobów ceramicznych „dla naszych (bardzo) niewprawnych oczu wyglądały staro”, stąd też ponownie zwrócono się z prośbą do ekspertów o pomoc o zidentyfikowanie przedmiotów.Jody Deacon, kustosz prehistorycznej archeologii w Amgueddfa Cymru – National Museum Wales wyjaśniła, że odłamki prawdopodobnie pochodziły z grubościennej urny wazowej z wczesnej epoki brązu używanej do rytuałów kremacyjnych.

Po serii sensacyjnych odkryć archeologicznych w króliczych norach, "wyspą marzeń" zainteresowało się grono naukowców. Chociaż znalezienie prehistorycznego pochówku na terenie Wielkiej Brytanii nie jest niczym nadzwyczajnym, to odkrycie starożytnej przeszłości niezamieszkałej wyspy jest bezprecedensowym wydarzeniem.

- Skokholm zawiera niesamowite prehistoryczne znaleziska – powiedział Toby Driver, archeolog z Królewskiej Komisji Walii. - Wygląda na to, że możemy mieć kopiec grobowy z wczesnej epoki brązu zbudowany na miejscu łowców-zbieraczy w środkowej epoce kamiennej. Jest to osłonięte miejsce, w którym obecnie stoi chata na wyspie i było wyraźnie zasiedlone przez tysiąclecia.

W przyszłości na Skokholmie mogą rozpocząć się prace archeologiczne, jednak zanim ten czas nastanie, naukowcy są zmuszeni poczekać na poluzowanie obostrzeń pandemicznych. 

Zobacz zdjęcia:

117713324-mediaitem117713323-1617439263.jpg

x

117713326-mediaitem117713325-1617439293.jpg

x

fot. Richard Brown i Giselle Eagle / WTSWW

Podobne artykuły

Wąż Eskulapa - największy wąż występujący w Polsce

Inne zwierzęta

Wąż Eskulapa - największy wąż występujący w Polsce

Czytaj więcej >
Szynszyla - uroczy i płochliwy gryzoń

Inne zwierzęta

Szynszyla - uroczy i płochliwy gryzoń

Czytaj więcej >
delfiny

Inne zwierzęta

Martwe delfiny na plaży. Ghana rozpoczyna śledztwo

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - kurczątko

Inne zwierzęta

Potężny pożar na fermie drobiu. Ogień pochłonął kurnik, zginęło tysiące piskląt

Czytaj więcej >
Krogulec - szybki jak strzała postrach mniejszych ptaków

Inne zwierzęta

Krogulec - szybki jak strzała postrach mniejszych ptaków

Czytaj więcej >
Traszka zwyczajna - płaz, który przypomina z wyglądu jaszczurkę

Inne zwierzęta

Traszka zwyczajna - płaz, który przypomina z wyglądu jaszczurkę

Czytaj więcej >