Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Nie żyje asp. szt. Aneta Krzak. Przez 15 lat z oddaniem zajmowała się psami służbowymi
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 09.02.2024 17:03

Nie żyje asp. szt. Aneta Krzak. Przez 15 lat z oddaniem zajmowała się psami służbowymi

Nie żyje asp. szt. Aneta Krzak
Nie żyje asp. szt. Aneta Krzak, Nie żyje asp. szt. Aneta Krzak, źródło: Małopolska Policja

Komenda miejska policji w Krakowie przekazała informacje o śmierci cenionej policjantki. W wieku 49 lat odeszła asp. szt. Aneta Krzak. Mało osób spodziewałoby się, że krótko po przejściu kobiety na wcześniejszą emeryturę pojawią się tak smutne wiadomości. Psy pracujące w służbach na stałe wpisały się do życiorysu policjantki i przez 15 lat były jego codziennym elementem. 

"Z głębokim żalem zawiadamiamy...". Nie żyje policjantka Aneta Krzak

Na wieczną służbę odeszła aspirantka sztabowa policji Aneta Krzak. Policjantka Wydziału Sztabu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zmarła po walce z ciężką chorobą. Służbę w krakowskiej jednostce pełniła od 2004 roku, natomiast nieoczekiwany zwrot w jej karierze zawodowej nastąpił w 2009 roku, kiedy to rozpoczęła pracę z psami służbowymi. 

 Z oddaniem zajmowała się psami służbowymi, które miała pod swoją opieką - wspominają ją koledzy i koleżanki z Małopolskiej Policji.

Po 15 latach w roli przewodnika psa służbowego asp. szt. Aneta Krzak była zmuszona zrezygnować z pełnienia obowiązków zawodowych. W styczniu bieżącego roku ze względów zdrowotnych przeszła na wcześniejszą emeryturę. 

Biznes kwitł, a męka psa na zapleczu trwała. W końcu nadeszła pomoc Jak uspokoić kota? 5 kroków ku ukojeniu nerwów twojego mruczka

Policjantka odeszła w wieku 49 lat. Zwierzęta pracujące w służbach wiele jej zawdzięczają

Niestety asp. szt. Aneta Krzak nie dostała szansy na zasłużony odpoczynek w gronie rodziny i najbliższych. W wieku 49 lat odeszła w nocy z 3 na 4 lutego 2024 roku. 

W rozmowie z “Gazetą Krakowską” policjantka wyznała, że już od czasów szkolnych intensywnie działała w harcerstwie. Czuła silną potrzebę pomocy innym, co na późniejszym etapie życia skłoniło ją do przystąpienia w szeregi policji. Policjantka bardzo skrupulatnie wypełniała powierzone jej zadania i od 2009 roku każdy dzień rozpoczynała od przygotowania psów do służby — wychodziła z nimi na spacery, wykonywała ich pielęgnację i sprzątała kojce. Wspominała, że najbardziej w pracy lubi chwile, gdy psy witają ją z radością, co motywowało ją do dalszej służby. Z kolei w “Fakcie” podkreślała, że pies jest dla niej najlepszą bronią, gdyż niezależnie od okoliczności zawsze można na niego liczyć. 

Przewodnik i jego pies muszą dotrzymywać sobie kroku, by tworzyć zgrany i wyszkolony duet. Dlatego osoby zatrudniane w roli przewodników psów służbowych nie mogą być przypadkowe, czego żywym dowodem była właśnie asp. szt. Krzak. Do jej obowiązków należało zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom oraz zatrzymywanie sprawców tych czynów, a także zabezpieczanie imprez masowych i pomaganie w czynnościach poszukiwawczych osób zaginionych. Na co dzień patrolowała ulice, dbając o porządek publiczny i bezpieczeństwo, a relacja, jaką nawiązała z Lolą i Szagim, czyli ostatnimi czworonogami, z którymi miała okazję współpracować, podnosiła skuteczność ich wspólnych działań.  

Asp. szt. Krzak doskonała zdawała sobie sprawę z faktu, iż najważniejszym obowiązkiem przewodnika psa służbowego jest dbanie o jego dobrostan i utrzymywanie go w zdrowiu. Z tego względu otaczała zwierzęta kompleksową opieką, kierując się zasadami partnerstwa, aniżeli dominacji nad czworonożnym funkcjonariuszem.

Znana data i miejsce pogrzebu śp. asp. szt. Anety Krzak

Małopolska policja przekazała, że msza święta żałobna w intencji asp. szt. Anety Krzak odprawiona zostanie w czwartek tj. 8 lutego 2024 roku, o godzinie 11.00 w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Węgrzcach, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.

Kierownictwo małopolskiego garnizonu Policji, funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni łączą się w bólu z pogrążoną w żałobie rodziną Zmarłej - czytamy we wpisie poświęconym pamięci zmarłej policjantki.

Źródło: Małopolska Policja, Gazeta Krakowska, Fakt