Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Nie tylko Łajka. Zbliża się kolejny eksperyment ze zwierzętami w kosmosie, misja może być przełomem
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 27.07.2023 10:50

Nie tylko Łajka. Zbliża się kolejny eksperyment ze zwierzętami w kosmosie, misja może być przełomem

Chiny planują przeprowadzać eksperymenty na zwierzętach w kosmosie
Chiny planują przeprowadzać eksperymenty na zwierzętach w kosmosie, fot. wikipedia/Shujianyang, CC BY-SA 4.0, pixabay/WikiImages

Chiny mają ogromne kosmiczne ambicje. Poza ponownym wysłaniem człowieka na księżyc, próbują zrealizować także inne plany. Odkąd przez kwestie polityczne zostały odseparowane od międzynarodowych projektów takich jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), skupili się na budowie własnej stacji orbitalnej Tiangong. W planach mają przeprowadzenie na niej szeregu eksperymentów, w tym na zwierzętach.

Eksperymenty na chińskiej stacji kosmicznej. Orbitalne laboratorium jest gotowe do pracy

Stacja Tiangong (tłum. "Niebiański Pałac") jest ambitnym projektem Chińskiej Republiki Ludowej, który został umieszczony na orbicie w kwietniu 2021 roku. Jej budowa jest częścią projektu 921 chińskiego programu kosmicznego. Chociaż przez zagraniczne media określana jest mianem “stacji”, tajkonauci (chińscy astronauci) stosują wobec niej raczej termin “laboratorium”.

chinska stacja kosmiczna (1).jpg
Chociaż Tiangong nie przyjmuje stałej załogi, media nazywają go chińską stacją kosmiczną, fot. NASA
Królowa życia miała już dość. Po wszystkim, co zaszło, zdecydowała się oddać psy do schroniska

Te słodkowodne ryby mają pomóc w badaniach medycznych

W Niebiańskim Pałacu ostatnio wiele się dzieje. W maju tego roku na stację przybyła załoga misji Shenzhou-16, którą czeka nie lada zadanie. Mają przeprowadzić szereg badań naukowych, w tym pierwsze eksperymenty na zwierzętach. W przyszłości zbadają interakcję między rybami a mikroorganizmami w warunkach kosmicznych. Badania będą przeprowadzone na danio pręgowanym (Brachydanio rerio) – popularnym organizmie modelowym stosowanym w biologii.

Poza sposobem, w jaki drobnoustroje działają na zwierzęta w kosmosie, eksperyment ma powiedzieć więcej na temat zachowania szkieletu w warunkach nieważkości. Wiadomo bowiem, że dłuższe przebywanie w zerowej grawitacji wiąże się z utratą masy kostnej. Nie wiadomo, jak pobyt w kosmosie wpłynie na szkielet pływających w wodzie ryb.

chinska stacja kosmiczna (2).jpg
Ta słodkowodna ryba ma pomóc zrozumieć, jak mikroby działają na zwierzęta w kosmosie, fot. Marrabbio2

To nie pierwsze podobne doświadczenie. Zwierzęta wielokrotnie badano w kosmosie

Danio pręgowany już wcześniej był wysyłany w kosmos, a to za sprawą kosmonautów przeprowadzających badania w radzieckiej stacji Salut 5 w 1976 roku. Japońscy naukowcy z JAXA badali też wcześniej zachowanie ryb w warunkach mikrograwitacji.

Dwa lata temu świat usłyszał o tym, że NASA wysyła w kosmos niesporczaki – mikroskopowe pragębowce. Organizmy te znane są z ich niesamowitej wytrzymałości. Potrafią wytrzymać nawet w kosmicznej próżni. Naukowcy z ISS chcieli zbadać, jak właściwie niesporczaki wytrzymują tak surowe warunki. Przeprowadzone eksperymenty mają powiedzieć o genach, które odpowiadają chociażby za odporność na wysokie dawki promieniowania. Naukowcy mają nadzieję, że badania pomogą w opracowaniu sposobów na radzenie sobie ze skutkami długotrwałego pobytu ludzi w kosmosie.

Mówiąc o zwierzętach wysłanych w kosmos, nie można zapominać o pierwszym zwierzęciu  na orbicie okołoziemskiej, czyli psie Łajce i innych bohaterach, Cyganie i Deziku, którzy jako pierwsi przeżyli lot suborbitalny. Poza psami, w przestrzeń pozaziemską wystrzelono także inne zwierzęta – myszy, małpy, szczury czy żółwie. Większość z nich pobytu w kosmosie nie przeżyła. Co ciekawe, swój pozaziemski debiut zaliczył też kot. Kotka Félicette, w odróżnieniu od Łajki, odbyła udany lot kosmiczny. Śmierć z rąk naukowców czekała na nią dopiero po lądowaniu.

Źródło: space24.pl, asc-csa.gc.ca, earthsky.org, fera.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?