Swiatzwierzat.pl

Nadleśnictwo Baligród

Tak zwierzaki brykają w Bieszczadach. Lasy Państwowe pokazały urocze nagranie

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jesień w pełni, większość liści już opadła z drzew, nieuchronnie zbliża się zima. Nadleśnictwo Baligród opublikowało film, na którym widać, że niektóre zwierzęta już zmieniły letnią szatę na zimową. Tym razem możemy obserwować dzikie pląsy śnieżnobiałego drapieżnika z rodziny łasicowatych.

Zwierzaki zakładają białe wdzianka na zimę

Kazimierz Nóżka po raz kolejny zaskoczył miłośników dzikiej przyrody. Leśnik udostępnił w sieci nagranie przedstawiające małego ssaka, który biega między powalonymi drzewami. Na pewno nie można mu odmówić szybkości i zwinności. Kamera ledwo nadąża za jego wygibasami.

Film zatytułowany "biały wiercipięta" wywołał spore poruszenie wśród komentujących. Ze względu na zawrotność prędkość, z jaką się porusza, trudno jednoznacznie stwierdzić, do jakiego gatunku należy.

Wiele osób zastanawiało się, czy udokumentowane stworzenie jest kuną, tchórzem, a może fretką, lecz żadna z tych odpowiedzi nie jest prawidłowa. Zwierzę widoczne na wideo to najprawdopodobniej łasica lub gronostaj. Oba te gatunki należą do tej samej rodziny łasicowatych.

Dlaczego zwierzęta "wybielają się" na zimę?

Różne gatunki zwierząt mają odmienne metody na przetrwanie niezwykle trudnego okresu, jakim jest zima. Jedną z nich jest zmiana szaty na zimową, która przed wszystkim ułatwia zwierzętom kamuflaż. Dzięki wytworzeniu ubarwienia ciała całkowicie lub z grubsza odpowiadającego barwom otoczenia, łatwiej im maskować się wśród śniegu, a przez to polować oraz uniknąć ataków ze strony innych drapieżników. Owe zjawisko często występuje u gatunków zwierząt żyjących w Arktyce. 

Gronostaj czy łasica są standardowymi polskich ssaków, które zimą wyglądają zupełnie inaczej niż latem. Niewielu jednak wie, że spektakularny proces linienia u tych drapieżników rozpoczyna się już w październiku.

Początkowo zwierzakom bieleją przednie łapy, palce łap tylnych oraz wierzch ogona, a następnie nieskazitelną bielą pokrywa się główka, pyszczek, biodra. Ostatni w kolejności jest spód ciała. W przypadku gronostajów niezmiennym elementem wyglądu, który niezależnie od pory roku pozostaje czarny, jest pędzelek na końcu ogona.

Ze względu na ostatnie, prawie bezśnieżne zimy strategia kamuflażu powoduje odwrotne efekty do zamierzonego.

- Kolor zmienił a tu brak śniegu. To jest dla niego bardzo niebezpieczne. Jest widoczny teraz jak nigdy! Wrogowie są wszędzie - zauważa jeden z internautów.

Zobacz nagranie:

Źródło: Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Pozostałe

Japończyk spełnił marzenie swojego życia. Wydał krocie, żeby zamienić się w wilka
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]