Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Radni Warszawy apelują o nieużywanie fajerwerków w Sylwestra. Petardy to koszmar dla zwierząt
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 17.12.2021 01:00

Radni Warszawy apelują o nieużywanie fajerwerków w Sylwestra. Petardy to koszmar dla zwierząt

Sylwester
unsplash/Alexander Kagan

Na czwartkowej sesji Rada Warszawy zwróciła się do mieszkańców stolicy w istotnej sprawie. Chodzi o sylwestrową zabawę. Radni apelują o nieużywanie materiałów pirotechnicznych. "Kilkuminutowa atrakcja nie jest warta traumy zwierząt" - podkreślają.

Podczas sesji Rady Miasta stołeczni radni przyjęli Stanowisko w Sprawie Nieużywania Materiałów Pirotechnicznych w czasie około sylwestrowym. Za było 46 radnych, przeciw - 3, a 9 wstrzymało się od głosu.

Sylwester to dla zwierząt czas stresu

Radna Renata Niewitecka zaapelowała do mieszkańców stolicy o nieużywanie petard i fajerwerków. Stanowisko przyjęte przez stołecznych radnych jest podyktowane bezpieczeństwem zwierząt.

Apelujemy do warszawiaków, żeby w okresie świątecznym, około sylwestrowym i w dniu powitania Nowego Roku zrezygnowali z zabawy fajerwerkami i petardami - podkreśla stołeczna radna.

W komunikacie zaznaczono, że podczas hucznych obchodów Nowego Roku zwierzęta przeżywają olbrzymi stres spowodowany hukiem i błyskami fajerwerków oraz petard. Zdaniem urzędników kilkuminutowa atrakcja nie jest warta traumy milionów domowych pupili i dziko żyjących stworzeń.

Przypominamy, że w Sylwestra opiekunowie psów są szczególnie narażeni na ucieczkę podopiecznego, dlatego tak ważne jest zaczipowanie zwierzaka i prowadzenie go na smyczy. Jeśli chcesz odpowiednio przygotować swojego pupila, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym 6 najczęściej popełnianych błędów przez właścicieli podczas sylwestrowej zabawy.

Warszawa nie strzela

Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego od 2018 roku podczas miejskiej zabawy sylwestrowej obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. W zamian w noc z 31 grudnia na 1 stycznia prezentowany jest pokaz laserowy.

Niemniej jednak ze względu na rozwijającą się czwartą falą epidemii COVID-19 ratusz podjął decyzję o odwołaniu tegorocznej imprezy. Niewykluczone, że tak, jak w zeszłym roku, zgodnie z rządowym rozporządzeniem od 19.00 31 grudnia do 6.00 1 stycznia może obowiązywać zakaz przemieszczania się. Na przełomie 2019 i 2020 roku z domu można było wyjść tylko w celu "zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych".

Zobacz apel:

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi: Kot Pies