Najlepszy odstraszasz na komary. Pożegnaj się z nieznośnym bzyczeniem, zadziała jak gaz pieprzowy
W letnim okresie wiele gatunków zwierząt wykazuje największą aktywność. Wiele z nich jest mile widziana w towarzystwie człowieka. Jednak niektóre bywają bardzo uciążliwe. Jednym z najbardziej nielubianych są zdecydowanie komary. Nic dziwnego - inwazja tych małych stworzeń może skończyć się nieprzyjemnymi ukąszeniami, które swędzą przez kilka kolejnych dni. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym można skutecznie uniknąć z nimi konfrontacji.
Komary nie cierpią tych roślin
Jednym z najmniej oczywistych sposobów, dzięki którym można zabezpieczyć się przed atakiem komarów, jest sadzenie w ogrodzie konkretnych gatunków roślin . Te małe, krwiożercze bestie są bardzo wrażliwe na zapachy. Zdarza się, że kwiaty i zioła, które powszechnie są uwielbiane przez ludzi, z perspektywy komarów są odrażające . Warto to wykorzystać. Oto gatunki, których komary starają się unikać:
- bazylia;
- mięta;
- turówka wonna;
- mirt;
- bodziszek cuchnący.
Każda z tych roślin ma bardzo charakterystyczny zapach. Co więcej, części z nich można wykorzystać nie tylko w celach “obronnych” przed komarami. Mięta oraz bazylia doskonale sprawdzi się jako dodatek w kuchni, natomiast mirt i bodziszek cuchnący jest gatunkiem ozdobnym.
Zapachy, dzięki którym odstraszysz komary
Sadzenie roślin nielubianych przez komary nie zawsze sprawdzi się w każdej sytuacji. Często potrzebny jest sposób, który równie dobrze sprawdzi się podczas aktywnego wypoczynku. W takich okolicznościach również warto postawić na specyficzne zapachy , jednak w nieco bardziej “mobilnej” formie.
Olejki eteryczne to naturalny sposób na odstraszenie komarów . Insekty te nie lubią olejku migdałowego, goździkowego, waniliowego, eukaliptusowego oraz sosnowego. Wybór jest naprawdę spory. Z pewnością znajdziesz coś, co będzie komfortowe dla Twoich nozdrzy i jednocześnie zabezpieczy Cię przed komarami.
Ogranicz populację komarów w swojej okolicy
Jak mówi stare polskie przysłowie: “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego w trakcie sezonu letniego warto dbać o to, żeby nie dopuścić do nadmiernego rozrostu okolicznej populacji komarów.
Zwierzęta te najchętniej rozmnażają się w małych zbiornikach wodnych . Zaleca się więc regularnie sprawdzać, czy w przydomowych pojemnikach na deszczówkę nie zalęgły się larwy komarów. W razie stwierdzenia ich obecności należy wylać całą wodę wraz z jej mieszkańcami.
Ponadto warto wiedzieć, że ciemne kolory przyciągają komary . Insekty chętniej wkłują się w tych, którzy są ubrani na czarno. Dlatego podczas letnich wieczornych wycieczek należy postawić na jasne ubrania.
Źródło: muratordom.pl, poradnikzdrowie.pl