Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Woda wyrzuciła na brzeg ciało wieloryba. Okazało się, że w jego wnętrzu znajduje się prawdziwy skarb
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 09.07.2023 16:05

Woda wyrzuciła na brzeg ciało wieloryba. Okazało się, że w jego wnętrzu znajduje się prawdziwy skarb

Fale wyrzuciły ciało wieloryba w La Palma, zdj. ilustracyjne
Fale wyrzuciły ciało wieloryba w La Palma, źródło: pixabay/12019

Zdarza się, że fale wyrzucają na brzeg prawdzie skarby. W tym przypadku podczas sekcji zwłok martwego kaszalota, choć nie należała ona do najłatwiejszych, znaleziono “skarb” warty nawet 500 tys. euro. Całym zespołem biorącym udział w zabiegu kierował prof. Antonio Fernández Rodríguez - szef Instytutu Zdrowia Zwierząt i Bezpieczeństwa Żywności na Universidad de Las Palmas de Gran Canaria.

Fale wyrzuciły martwego wieloryba

Martwy kaszalot pojawił się na jednej z plaż w La Palma w pobliżu Wysp Kanaryjskich. Od razu wiadome było, że grupa naukowców zajmie się przeprowadzeniem sekcji zwłok wieloryba, by między innymi poznać przyczynę jego śmierci. Badacze z prof. Antonio Fernández Rodríguez na czele nie mieli łatwego zadania. Wszystko dlatego, że woda było mocno wzburzona, a na dodatek trwał przypływ.

Zwierzę nie miało obrażeń zewnętrznych, a po sekcji okazało się, że do jego śmierci doprowadziła sepsa. Infekcja wdarła się do jego organizmu najpewniej poprzez problemy z układem pokarmowym.

Widziałeś to kiedyś w lesie? To feromony, bez których bory sosnowe mogłyby być zagrożone

Wewnątrz kaszalota znajdowała się cenna bryła

Naukowcy we wnętrznościach wieloryba znaleźli bryłę o średnicy około 50-60 cm. Gdy położyli ją na wagę, ta wskazała aż 9,5 kg. To nic innego jak ambra, czyli wydzielina powstająca w przewodzie pokarmowym kaszalota. Co ważne jest ona niezwykle cenna.

Jej wartość oszacowano na około pół miliona euro. Jest bardzo rzadka, a na jej posiadaniu zależy zwłaszcza przedstawicielom branży perfumiarskiej. Niekiedy zwierzęta te wymiotują nią do wody, skąd również zostaje pozyskiwana. Stąd też powstała nazwa “pływające złoto”. Jednak gdy jest zbyt duża, może prowadzić nawet do śmierci wieloryba, co stało się również w tym przypadku.

Fundusze ze sprzedaży ambry chcą przeznaczyć na szczytny cel

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Zwierząt i Bezpieczeństwa Żywności na Universidad de Las Palmas de Gran Canaria pragną sprzedać cenny surowiec perfumiarski, a pieniądze przeznaczyć na szczytny cel. Mianowicie planują wspomóc nimi poszkodowanych w wybuchu wulkanu Cumbre Vieja w październiku 2021 roku.

Z informacji udostępnionych dla opinii publicznej wynika, że instytut już zajął się pozyskaniem kupca ambry. Warto zaznaczyć, że podczas erupcji wulkanu na wyspie La Palma odnotowano starty o wartości około 800 mln euro.

źródło: national-geographic.pl; onet.pl

Tagi: Ryby Morze Świat