Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 12.11.2022 14:09

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Chihuahua
unsplash/David Vives

Nie da się ukryć, że chihuahua to miniaturowa rasa, która w ostatnich czasach zyskała na popularności, a zatem nie jest rzadkim pacjentem w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli zdecydujesz się na takiego pupila, musisz być świadomy, jakie dolegliwości najczęściej doskwierają tym małym, ale charakternym stworzeniom. Niektórych objawów pod żadnym pozorem nie można bagatelizować!

Chihuahua jako najmniejsza z psich ras jest niesłusznie postrzegana jako żywa maskotka noszona w torbie. Zanim zdecydujesz się, aby ten cudny malec dołączył do twojej rodziny, koniecznie dowiedz się jak najwięcej na temat zaleceń pozwalających wydłużyć życie przyszłego podopiecznego. Chihuahua bywa uważana za rasę odporną na choroby, ale w dalszym ciągu można wyróżnić dolegliwości typowe dla jej przedstawicieli.

Chihuahua - charakterystyka rasy

Chihuahua to najmniejsza rasa na świecie, której przedstawiciele ważą zaledwie od 1 do 4 kg. Nazwa rasy wzięła się od stanu Chihuahua w Meksyku. Co ciekawe, ich rodowód sięga aż VII-IX wieku p.n.e. W starożytności wierzono, że pomagają przedostać się duszom na drugą stronę i zapewniają im wieczne szczęście. Początkowo występowała jedynie odmiana krótkowłosa, natomiast w wyniku krzyżówek genetycznych nadzorowanych przez specjalistów zaczęła pojawiać się odmiana długowłosa.

Chihuahua bije rekordy w długości życia, bowiem niektóre z nich dożywają nawet do 20 lat. W ostatnim stuleciu popularność zyskały dzięki gwiazdom, które chętnie pokazywały się w ich towarzystwie na czerwonym dywanie. Ich cechą charakterystyczną, prócz oczywiście drobnej budowy ciała, jest zagięty ogon i czaszka przypominająca kształtem jabłko.

Mimo małego rozmiaru mają bardzo silny temperament. Są czujne i zaskakująco odważne, a o każdym niepokojącym sygnale informują głośnym szczekaniem. Lubią towarzystwo właściciela i chętnie się uczą. Chcą spędzać z nim każdą chwilę, a samotność znoszą bardzo źle.

Chihuahua
unsplash/Jairo Alzate

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua

Każda rasa psów ma swoje uwarunkowania genetyczne, które przyczyniają się do ich wyglądu, charakteru, potrzeb, możliwości fizycznych, a z drugiej strony pozwalają one na wyróżnienie predyspozycji sprzyjających wystąpieniu konkretnych jednostek chorobowych.

Niestety chihuahua, jak każde rasowe czy nierasowe zwierzę, w swoją genetykę ma wpisane choroby, które mogą przyczynić się do pogorszenia jakości życia, a nieodpowiednio zdiagnozowane nawet śmierci. U tej rasy najczęściej występują choroby oczu, które są dość charakterystycznym elementem na małej główce. U czworonożnych pacjentów nierzadko diagnozowane są: jaskra, zwichnięcie soczewki, niedrożność kanalików łzowych czy zmętnienie rogówki.

Równie często pojawiają się wady zastawek serca, rozszczep podniebienia, wodogłowie i choroby narządu ruchu. Warto więc wykonywać im regularnie kontrolne badania krwi, a około 8. roku życia zdecydować się na badanie echo serca. Drobna budowa ciała a duża czaszka skutkują także problemami okołoporodowymi.

Te drobne pieski są także narażone na nagły spadek poziomu glukozy we krwi, czyli hipoglikemię. Aby do tego nie dopuścić, należy starannie pilnować dawek jedzenia, które powinny być niewielkie, ale podawane w częstszych odstępach czasowych. Występuje u nich także tendencja do otyłości, jeśli na nieodpowiednią dietę nałoży się zbyt mała aktywność fizyczna. Dosyć często można spotkać się również z wadą zgryzu oraz kaszlem wstecznym.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: pedigree.pl; zooplus.pl