Swiatzwierzat.pl
Chihuahua

unsplash/David Vives

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

12 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Nie da się ukryć, że chihuahua to miniaturowa rasa, która w ostatnich czasach zyskała na popularności, a zatem nie jest rzadkim pacjentem w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli zdecydujesz się na takiego pupila, musisz być świadomy, jakie dolegliwości najczęściej doskwierają tym małym, ale charakternym stworzeniom. Niektórych objawów pod żadnym pozorem nie można bagatelizować!

Chihuahua jako najmniejsza z psich ras jest niesłusznie postrzegana jako żywa maskotka noszona w torbie. Zanim zdecydujesz się, aby ten cudny malec dołączył do twojej rodziny, koniecznie dowiedz się jak najwięcej na temat zaleceń pozwalających wydłużyć życie przyszłego podopiecznego. Chihuahua bywa uważana za rasę odporną na choroby, ale w dalszym ciągu można wyróżnić dolegliwości typowe dla jej przedstawicieli.

Chihuahua - charakterystyka rasy

Chihuahua to najmniejsza rasa na świecie, której przedstawiciele ważą zaledwie od 1 do 4 kg. Nazwa rasy wzięła się od stanu Chihuahua w Meksyku. Co ciekawe, ich rodowód sięga aż VII-IX wieku p.n.e. W starożytności wierzono, że pomagają przedostać się duszom na drugą stronę i zapewniają im wieczne szczęście. Początkowo występowała jedynie odmiana krótkowłosa, natomiast w wyniku krzyżówek genetycznych nadzorowanych przez specjalistów zaczęła pojawiać się odmiana długowłosa.

Kotek w drzewie

Podczas spaceru z psami usłyszała rozpaczliwe miauczenie. Odgłosy doprowadziło ją do starego drzewa

CZYTAJ DALEJ

Chihuahua bije rekordy w długości życia, bowiem niektóre z nich dożywają nawet do 20 lat. W ostatnim stuleciu popularność zyskały dzięki gwiazdom, które chętnie pokazywały się w ich towarzystwie na czerwonym dywanie. Ich cechą charakterystyczną, prócz oczywiście drobnej budowy ciała, jest zagięty ogon i czaszka przypominająca kształtem jabłko.

Mimo małego rozmiaru mają bardzo silny temperament. Są czujne i zaskakująco odważne, a o każdym niepokojącym sygnale informują głośnym szczekaniem. Lubią towarzystwo właściciela i chętnie się uczą. Chcą spędzać z nim każdą chwilę, a samotność znoszą bardzo źle.

Chihuahua

unsplash/Jairo Alzate

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua

Każda rasa psów ma swoje uwarunkowania genetyczne, które przyczyniają się do ich wyglądu, charakteru, potrzeb, możliwości fizycznych, a z drugiej strony pozwalają one na wyróżnienie predyspozycji sprzyjających wystąpieniu konkretnych jednostek chorobowych.

Niestety chihuahua, jak każde rasowe czy nierasowe zwierzę, w swoją genetykę ma wpisane choroby, które mogą przyczynić się do pogorszenia jakości życia, a nieodpowiednio zdiagnozowane nawet śmierci. U tej rasy najczęściej występują choroby oczu, które są dość charakterystycznym elementem na małej główce. U czworonożnych pacjentów nierzadko diagnozowane są: jaskra, zwichnięcie soczewki, niedrożność kanalików łzowych czy zmętnienie rogówki.

Równie często pojawiają się wady zastawek serca, rozszczep podniebienia, wodogłowie i choroby narządu ruchu. Warto więc wykonywać im regularnie kontrolne badania krwi, a około 8. roku życia zdecydować się na badanie echo serca. Drobna budowa ciała a duża czaszka skutkują także problemami okołoporodowymi.

Te drobne pieski są także narażone na nagły spadek poziomu glukozy we krwi, czyli hipoglikemię. Aby do tego nie dopuścić, należy starannie pilnować dawek jedzenia, które powinny być niewielkie, ale podawane w częstszych odstępach czasowych. Występuje u nich także tendencja do otyłości, jeśli na nieodpowiednią dietę nałoży się zbyt mała aktywność fizyczna. Dosyć często można spotkać się również z wadą zgryzu oraz kaszlem wstecznym.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: pedigree.pl; zooplus.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psów w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >