Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-09-01T161343.981

Photo by Oscar Sutton on Unsplash

5 sposobów na wydłużenie życia psu

1 Września 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Wiele się słyszy, że o długości życia ludzi decydują geny, że to od nich zależą choroby, które nas dopadną i ostatecznie położą do grobu. Tymczasem eksperci od dawna twierdzą, że takie myślenie to tylko wymówka, by nie dbać o siebie. Człowiek może oszukać swoje DNA i żyć o wiele dłużej niż na to wskazuje jego karta predyspozycji chorobowych. Czy można wydłużyć życie także naszym pieskom?

Oczywiście! O długości życia człowieka decydują nie tylko geny, ale także szereg czynników pozagenetycznych. Nie mamy wpływu na nasze DNA, ale możemy decydować o swoim trybie życia. Podobnie jest w przypadku psów - dobre życie oznacza też długie życie!

Co ciekawe, wydłużanie życia psa działa podobnie jak w przypadku człowieka. Należy zadbać o swoje ciało i umysł, by cieszyć się życiem wbrew wszelkim prognozom zapisanym w DNA.

Kotek

Kot wrócił do domu, za obróżką miał list od sąsiadki. Jego treść zaskakuje

CZYTAJ DALEJ

Po pierwsze: ruch

Tak jak ludzie, psy do pełni zdrowia i zadowolenia potrzebują ruchu. W przypadku czworonogów to szczególnie ważne: psy muszą być regularnie wyprowadzane na spacery.

Dobry spacer to nie tylko przechadzka na smyczy. Pies w czasie spaceru powinien mieć możliwość swobodnej eksploracji otoczenia, zwłaszcza węszenia, a także spotykania na swej drodze innych psów. Takie spotkania to dla czworonogów duża uciecha, odpowiednik miłej pogawędki z przyjacielem czy choćby sąsiadem.

Dobrze jest zapewnić psu dodatkowy ruch, bawić się z nim choćby w aportowanie. Gdy zwierzak się wyszaleje, znacznie podniesie mu się poziom hormonów szczęścia, opadnie stres, pies zrobi się z miejsca spokojniejszy. Dodatkowa korzyść to ruch właściciela czworonoga: spacerując i bawiąc się z psem, sami zażywamy ruchu na świeżym powietrzu, którego także potrzebujemy.


Po drugie: dieta

Nawet najbardziej aktywny pies powinien odpowiednio się odżywiać. To właśnie od tego, co pies je, zależy w dużej mierze jego ogólna kondycja fizyczna i psychiczna.

Nie należy oszczędzać na psiej karmie - powinna być jak najlepszej jakości, bez konserwantów, aromatyzerów, wzmacniaczy smaku. Najlepiej, by zawierała przede wszystkim mięso określonego pochodzenia, a do tego nieco warzyw, owoców, olejów rybnych.

Psu należy podawać posiłki o regularnych porach, najlepiej po wieczornym spacerze. W przypadku dużych psów ruch tuż po jedzeniu jest niewskazany z uwagi na ryzyko skrętu żołądka.

Jeśli macie czas, możecie zacząć samodzielnie przygotowywać posiłki dla swego pupila w ramach tzw. diety BARF. O tym, jak się za to zabrać, możecie przeczytać tutaj.

Chihuahua

Chihuahua wyczuła nowotwór. Powiadomiła właścicielkę w wymowny sposób

CZYTAJ DALEJ

Po trzecie: trening umysłu

Wbrew pozorom, nauka komend i sztuczek to nie tylko fanaberia niektórych właścicieli, którzy lubią, jak pies podaje im łapę. Każdy pies powinien zostać ułożony i nauczony podstawowych komend, to jasne, ale czy wiedzieliście, że nawet dla starszych psów stała nauka jest konieczna do zachowania jasnego umysłu?

To tak samo jak z ludźmi. Gdy ćwiczymy pamięć i koncentrację, lepiej pamiętamy i koncentrujemy się. Także psy powinny od czasu do czasu uczyć się nowych rzeczy, by zachować sprawny umysł.

Dobrą metodą ćwiczenia psiego mózgu są zabawy na węch. To główny zmysł u psów, a poznawanie nowych zapachów i tropienia to dla czworonogów przyjemność, zabawa i forma relaksu, która znacząco obniża u nich poziom stresu.

Możecie np. bawić się z psem w czasie spaceru w tropienie smakołyków, albo kupić lub skonstruować specjalną zabawkę - matę węchową, która wymaga od psa ruszenia głową i znalezienia kąska w gąszczu kryjących go przykryć, szmatek lub papierków.

Po czwarte: zdrowe emocje

Psy kochają swoich opiekunów, rodziny, domy, a nawet innych zwierzęcych mieszkańców swojego terenu. Nie ma dla psa większego szczęścia, niż akceptujący go i poświęcający mu czas opiekun.

Pies czuje się kochany, gdy poświęcamy mu uwagę. Zabawa z psem, wyprowadzanie psa, mówienie do psa, nawiązywanie interakcji zawsze, gdy zwierzak się tego domaga, bez ignorowania - to dobre praktyki, które sprawiają, że pies czuje się świetnie!

Budowanie i utrzymywanie relacji z psem to jedna z największych radości i przygód, które wiążą się z posiadaniem czworonoga, dająca korzyści zarówno psom, jak i ich właścicielom. Ostatecznie, to działa w obie strony: pies jest szczęśliwy, gdy czuje się kochany przez człowieka, a człowiek, gdy ma wiernego towarzysza w psie!

Po piąte: wizyty u weterynarza

Każdy człowiek i każdy pies mają predyspozycje do pewnych chorób, zapisane w genach. Niektóre psie rasy mają je wręcz wpisane do metryk: temu grozi dysplazja, tamtemu skręt żołądka, ten może mieć zaćmę itp. itd. Nie jesteśmy jednak zdani na łaskę genów! Możemy zapobiegać chorom, utrzymując dobrą formę fizyczną i psychiczną, zdrowo się odżywiając i odwiedzając lekarza.

Wszelkim chorobom lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego każdy pies powinien regularnie odwiedzać weterynarza na kontrolne badania i szczepienia. Nawet jeśli nic mu nie dolega, taki przegląd może pomóc w porę wykryć dolegliwości, które dopiero zaczynają zaznaczać swoją obecność. Szybkie wykrycie oznacza szybką, a więc skuteczną prewencję.

Nie zaniedbujcie regularnych wizyt u weterynarza - długie życie Waszego psa będzie najlepszą nagrodą za pilnowanie grafiku szczepień!

Znacie jakieś inne sposoby na wydłużanie życia psów? Podzielcie się nimi w komentarzach pod postem na Facebooku.

Źródło: RMF FM

Sprawdź swoją wiedzę o psach!

Pytanie 1 z 9

W jaki sposób pies widzi kolory?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >