Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > O czym świadczą zamglone oczy u psa i jak temu zapobiec?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 01.04.2022 17:24

O czym świadczą zamglone oczy u psa i jak temu zapobiec?

Oczy psa, zdjęcie ilustracyjne
pixabay/simon robben

Pomimo dobrze rozwiniętego zmysłu słuchu i węchu, utrata wzroku stanowi olbrzymie wyzwanie dla psów. Właściciele powinni pozostać czujni, gdyż pewne zachowania i zmiany w wyglądzie ich podopiecznych mogą świadczyć o tym, że pupil zaczyna tracić wzrok. Jak w porę zidentyfikować alarmujące objawy?

Oko uważa się za najbardziej skomplikowany organ ciała, o który warto dbać, aby zapewnić naszemu pupilowi odpowiedni komfort życia.

Czym się charakteryzuje zmysł wzroku u psa?

Zarówno ludzie, jak i zwierzaki odbierają świat za pomocą zmysłów. Psy widzą dobrze, jednak perspektywa patrzenia i sposób odbierania bodźców z otaczającego je świata znacznie różnią się od tego, jak widzą ludzie. Może i rozpoznają mniej kolorów, ale są w stanie zobaczyć znacznie więcej niż ich opiekunowie.

Na początku zwróćmy uwagę na podstawową różnicę w percepcji. Psy są o wiele niższe od ludzi, dlatego widzą mniej. Jednakże u człowieka pole widzenia wynosi do 180 stopni, a u psa jest to od 240 do aż 270 stopni. Szersze pole widzenia powoduje, że widzą niemal dookoła głowy. Oprócz tego, jako drapieżniki są one bowiem wyczulone na kontrast i zmiany motoryczne w otoczeniu. Właśnie dlatego tak energicznie reagują na nagły ruch na ekranie. Jeśli zaś chodzi o widzenia pociemku, ze względu na szerszą źrenicę do psiego oka dociera więcej światła. Oznacza to, że widzą lepiej przy słabym oświetleniu.

Oczywiście tak, jak w przypadku ludzi, psy również są narażone na pogorszenie ostrości wzroku, zaburzenie widzenia czy jego całkowitą utratę. Spoglądając w wierne oczy przyjaciela, możemy dostrzec pewne objawy zwiastujące poważne schorzenia.

Czerwony flagi, czyli po czym poznać, że pies traci wzrok?

Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i skłonić do natychmiastowego zabrania zwierzaka do weterynarze? Wśród najczęstszych objawów wymienia się między innymi:

  • Mętna lub matowa powierzchnia gałki ocznej

  • Zaczerwienione, spuchnięte powieki i spojówki

  • Mrużenie oczu i unikanie światła

  • Pocieranie łapą o oko

  • Łzawienie

  • Pogorszenie widzenia (wchodzenie na przeszkody, niechęć do wychodzenia na zewnątrz po zmroku)

Skupmy się na pierwszym podpunkcie, czyli białej "mgle" osnuwającej powierzchnię gałki ocznej. Wielu właścicieli czworonogów bagatelizuje zmianę w kolorze oczu u psów, twierdząc, że to częste zjawisko u starszych psów. Faktycznie zmętnienie oczu można zaobserwować u sporej części psów powyżej 10 roku życia, niemniej jednak zdarza się, że jest to objaw nieleczonego schorzenia.

Jedną z najczęstszych przyczyn niedowidzenia lub całkowitej ślepoty psów jest zaćma, zwana również kataraktą. Podczas choroby na oku pojawiają się plamki rozpraszające światło i utrudniające promieniom świetlnym przenikanie do siatkówki, co zaburza ostrość widzenia. Soczewka traci wówczas swoją przezroczystość i mętnieje przez co oczy mogą wydawać się niebieskie.

undefined

Warto podkreślić, że zmiana może być punktowa i obejmować tylko niewielką część soczewki. Zdarza się również, że zaćma ma bezpośredni związek z infekcją organizmu, np. cukrzycą, zmianami nowotworowymi, ale i urazem mechanicznym. A więc wystąpienie tego schorzenia może mieć inne przyczyny, niż tylko zaawansowany wiek.

Ponadto, dr Paweł Stefanowicz wyjaśnia, że częstymi pacjentami okulistycznymi są przedstawiciele konkretnych ras. Z popularnych ras, u których najczęściej spotyka się zaćmę należy wymienić m.in. owczarka niemieckiego, cocker spaniele angielskie i amerykańskie, golden retrievery i labrador retrievery, sznaucerki miniaturowe, pudelki miniaturowe czy bulteriery. W ich przypadku choroba może przechodzić z pokolenia na pokolenie.

Jak dbać o oczy pupila?

Oprócz zaćmy, innymi schorzeniami dotykającymi narząd wzroku u psów jest także jaskra, stwardnienie jądra soczewki. Jeśli zauważysz jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów, udaj się jak najszybciej ze swoim pupilem do lekarza weterynarii.

Oprócz tego, dbaj o higienę i pielęgnację pupila. Zwracaj szczególną uwagę podczas spacerów oraz kąpieli psiaka, by do jego oczu nie dostał się szampon, pyłki czy trawy.

Najlepszą metodą pielęgnacyjną psich oczu jest przemywanie ich specjalnym preparatem, roztworem soli fizjologicznej, naparem z rumianku lub przegotowaną wodą. Pamiętaj jednak, by nie używać ludzkich kropel do oczu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: johndog.pl, dbamyozdrowiepsowikotow.pl, dziennikpolski24.pl