Swiatzwierzat.pl

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

27 Października 2022

Udostępnij:

unsplash/Tanya Kusova

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Slajd 1 z 9

pixabay/sipa

Węże

Jeszcze jakiś czas temu węże nie należały do standardowych zwierząt hodowanych w domach, jednak wraz z biegiem czasu, wzrost świadomości i zmiany w myśleniu o zwierzętach przyczyniły się do tego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup egzotycznego pupila. Jednym z węży, które najczęściej żyją w terrarium są pytony. Długość ich życia w niewoli może wynieść nawet 25 lat.

Slajd 2 z 9

pixabay/Hans

Rybki

Długimi latami życia cieszą się także rybki akwariowe oraz wypuszczane w przydomowych stawach pod warunkiem, że ich hodowla przebiega w odpowiednich warunkach. Jednymi z najdłużej żyjących przedstawicieli są m.in. welony dożywające nawet 30 lat, złote rybki (około 20 lat) czy ozdobne karpie hodowlane koi. Mimo, iż te ostatnie potrafią osiągnąć wiek nawet 50 lat, to rekordzista o imieniu Hanako przeżył 226 lat. Akwarium z rybkami jest doskonałą ozdobą wnętrz, natomiast oczko wodne doskonale sprawdzi się w ogrodzie.

Slajd 3 z 9

pixabay/amayaeguizabal

Kot domowy

Koty również żyją stosunkowo długo w porównaniu z innymi domowymi zwierzakami. Mowa jednak wyłącznie o kotach niewychodzących. Mruczki trzymane w domach mogą dożyć sędziwszego wieku niż osobniki biegające wolno. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku tych drugich istnieje większa szansa na nieszczęśliwy wypadek czy zarażenie się śmiertelną chorobą od innego osobnika. W zależności od rasy, wielkości oraz trybu życia domowe mruczki są w stanie dożyć nawet 20 lat. Rekordzistką można okrzyknąć kotkę o imieniu Creme Puff, która przeżyła aż 38!

Slajd 4 z 9

pixabay/3194556

Pies

W tym zestawieniu nie mogło także zabraknąć psa, na którego statystycznie najczęściej decydują się ludzie. W ich przypadku wiele zależy od rasy, wielkości i właściwej opieki. Psy mniejszych rozmiarów żyją zazwyczaj dłużej od swoich większych krewnych. Biorąc pod uwagę statystyki, to ile żyją psy znacznie się zmieniło w przeciągu ostatnich lat. Obecnie szacuje się, że te zwierzęta przeżywają średnio od 10 do 13 lat.

Slajd 5 z 9

pixabay/webandi

Szynszyla

Umieszczenie szynszyli w zestawieniu może być dla wielu zaskoczeniem. Gryzoń charakteryzujący się nieprzeciętnie przyjemnym w dotyku futerkiem również jest jednym ze zwierząt, który towarzyszy swoim właścicielom przez dłuższy czas. Z tego powodu są również fenomenem wśród gryzoni domowych. Z obserwacji wynika, że zazwyczaj żyją od 12 do 15 lat, ale w przeszłości zdarzały się również przypadki, kiedy zwierzęta te osiągały ponad 20 lat.

Slajd 6 z 9

pixabay/djedj

Meduza

Choć meduza zdecydowanie nie należy do typowych domowych zwierząt, okazuje się, że znajdują się chętni na jej hodowlę. W akwariowych warunkach mogą dożyć około 3 lat, ale jest jeden gatunek, który stanowi wyjątek. Turritopsis nutricula, zwana hydromeduzą, jest w stanie powracać do stadium niedojrzałości płciowej, a proces ten może powtarzać w nieskończoność. Z biologicznego punktu widzenia czyni ją to nieśmiertelną.

Slajd 7 z 9

pixabay/ivabalk

Żółw

Żółwie to najdłużej żyjące zwierzęta lądowe, a sędziwy wiek zazwyczaj idzie w parze z wielkością ich ciała. Najdłużej żyją bowiem przedstawiciele gatunków olbrzymich. Rekordzistom udało się nawet osiągnąć ponad 200 lat. Mimo wszystko, gady, których ciało otoczone jest charakterystycznym kostnym pancerzem będą umilać życie swoim opiekunom przez bardzo długi czas.

Slajd 8 z 9

pixabay/Birlok

Papugi

Papugi to niezwykle zróżnicowana grupa zwierząt. Poszczególne gatunki różnią się między sobą nie tylko pochodzeniem i wymaganiami, ale także długością życia. Niemniej jednak większość z nich może przeżyć co najmniej kilkanaście lat. Podobnie, jak w przypadku kotów, osobniki trzymane w niewoli osiągają lepsze wyniki. Zazwyczaj arom udaje się przeżyć około 50-60 lat, kakadu około 60 lat, natomiast nierozłączkom w granicach 15 lat.

Slajd 9 z 9

pixabay/InspiredImages

Jaszczurki

Jaszczurki domowe to znakomite pupile dla fanów gadów. Z roku na rok zwiększa się liczna posiadaczy tych niezwykłych zwierząt. Hodowanym w terrariach agamom błotnym i gekonom zazwyczaj udaje się przeżyć od 10 do 15 lat. Uwarunkowanie genetyczne, dobre warunki i odpowiedzialni opiekunowie mogą sprawić, że zwierzęta te będą towarzyszyć nam nawet przez 20 lat.

Najbardziej puszyste rasy psów. Ich miękkie futerko wprawia w zachwyt, każdy chciałby takiego przytulić

Nie da się ukryć, że puszyste psy chciałoby się głaskać i przytulać na okrągło. Należy jednak pamiętać, że ich odpowiednia pielęgnacja jest wyjątkowo ważna. Oto psie rasy o wielkich sercach, które wyglądają jak pluszowe kuleczki. Niewątpliwie musiały znaleźć się w tym zestawieniu!

Zobacz nastepną galerię >