Najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli zwierząt wiosną
Wiosna to okres kiedy w każdym z nas budzi się nowa energia. Bierzemy się za domowe porządki, kupujemy nowe ozdoby lub kwiaty, robimy formę przed zaplanowanym urlopem. Ale czy w tej całej wiosennej euforii pamiętamy o naszych zwierzęcych podopiecznych? Przedstawiamy kilka najczęściej popełnianych błędów przez ich właścicieli w tym okresie.
Wiosną wielu właścicieli zwierząt popełnia błędy w opiece nad nimi
Wraz z nadejściem wiosny bez wątpienia wstępują w nas nowe siły. Zaglądające przez okna promienie słoneczne zachęcają nas do rozmaitych aktywności. Jedni dekorują swoje mieszkania nowymi roślinnymi okazami, a inni zaś ćwiczą w pocie czoła nad lepszą sylwetką. W tym całym zachwycie nieciężko o niedopatrzenia, których właściciele zwierząt powinni się wystrzegać.
Posiadacze pupili bardzo często zapominają o niebezpieczeństwach czyhających na ich podopiecznych, które zwykle pojawiają się w okresie wiosny. Rozkojarzeni ładną pogodą popełniają z pozoru proste błędy. Warto o nich przypomnieć.
Wiosenne zagrożenia dla zwierząt czyhające w naszych domach
Jednym z zagrożeń dla naszych zwierząt są kwiaty. Zanim zdecydujesz się na zakup któregoś z nich, zapoznaj się wnikliwie czy nie jest on trujący dla twojego pupila. Wiele z popularnych gatunków roślin może poważnie zaszkodzić Twojemu pupilowi. Koty są szczególnie ich ciekawskie i lubią podgryzać im liście, co w przypadku toksycznej dla niego rośliny może prowadzić do:
- podrażnień jamy ustnej;
- wymiotów;
- niewydolności narządów;
-
dysfunkcji neurologicznej.
Kolejnym z niebezpieczeństw może okazać się żywność. Przed nami majówka. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych podopiecznych i nie pozostawiajmy bez opieki produktów, które mogą zaszkodzić naszym pupilom, takich jak np. pozostawiona bez opieki czekolada . Produkt ten jest trujący zarówno dla kotów jak i psów i może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, a w konsekwencji zapalenie trzustki w przypadku szczekających czworonogów.
Wiosenne zagrożenia dla zwierząt czyhające poza domem
Wraz z nadejściem wiosny znacząco wzrasta ilość pasożytów. Warto zadbać o profilaktykę i regularnie odrobaczać zarówno psy jak i koty, które również narażone są np. na pchły. Co więcej, pasożyty na ciele naszego podopiecznego mogą także przenosić się na domowników, a w szczególności tych najmłodszych.
U zwierząt podobnie jak u ludzi występuje zjawisko sezonowej alergii w okresie wiosennym. U pupili objawia się ona swędzącą i podrażnioną skórą. Jeśli twój podopieczny jest alergikiem, warto umówić się do weterynarza w celu ustalenia planu leczenia. Lekarz może wprowadzić stosowne leki bądź zastrzyki oraz podpowiedzieć, co robić, aby załagodzić objawy alergii.
Wyjeżdżając na majówkę bądź inny wiosenny urlop pamiętajmy o wymogu posiadania aktualnych szczepień oraz badań naszego czworonoga. Pozostawienie tego na ostatnią chwilę nie jest najlepszym pomysłem. Może okazać się, że gabinety weterynaryjne są przepełnione i nie ma już miejsc. Zaplanuj to odpowiednio wcześnie, żeby uniknąć przedurlopowego stresu.