Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Królik domowy po raz pierwszy spotyka dzikiego krewnego. Reakcja zwierzaków potrafi zaskoczyć
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 11.07.2022 10:56

Królik domowy po raz pierwszy spotyka dzikiego krewnego. Reakcja zwierzaków potrafi zaskoczyć

Króliki
youtube/Richard Ballantyne

Co się stanie, gdy dziki królik natknie się na królika domowego? Właściciele uszaka imieniem Blanc de Hotot postanowili się przekonać. Nagranie dokumentujące to niezwykłe spotkanie ma już ponad 2 miliony wyświetleń. Richard Ballantyne z miejscowości Ithaca w stanie Nowy Jork opublikował w sieci film, który przypadł do gustu tysiącom internautów. Przedstawia on moment, w którym królik domowy postanawia zajrzeć do świata swoich dzikich krewnych - i chyba całkiem mu się spodobało.

Królik domowy pierwszy raz spotyka dzikiego królika

Na filmie widzimy, że Blanc de Hotot, uroczy domowy pupil o białym futerku i charakterystycznych czarnych plamkach w okolicach oczu, zostaje wypuszczony na podwórko. Szczęśliwym trafem na posesję zawędrował również królak, czyli ssak z rodziny zającowatych. Innymi słowy, doszło do spotkania pomiędzy zwierzętami z dwóch różnych światów.

Na filmie możemy zauważyć, że stworzenia są sobą żywo zainteresowane. Króliki zaczynają szaleć na trawie, bawiąc się w berka oraz wykonując piruety w powietrzu.

Na pierwszy rzut oka widać, że sposób, w jaki biegają, znacznie się od siebie różni. Podczas gdy Blanc kica ze swego rodzaju gracją, nieposkromiony zajęczak przewyższa go szybkością reakcji i śmiga w zawrotnym tempie. To naturalny wzorzec zachowania, który umożliwia mu przetrwanie na wolności.

Wygląda na to, że właściciele nie mają zamiaru adoptować dzikiego mieszkańca podwórka. Zatem uczucie, jakie zrodziło się pomiędzy tych stworzeniami, pozostanie na zawsze platoniczne.

Czy można wypuścić królika domowego na wolność?

Z pewnością niektórzy zastanawiali się, czy udomowiony królik przetrwałby w środowisku naturalnym. Osoby, które decydują się na zwrócenie swoim podopiecznym wolności, zapewne kierują się dobrymi intencjami, niemniej jednak problem polega na tym, że pośrednio skazują je na śmierć. Zwierzęta te prawdopodobnie nie będą żyły długo.

Po pierwsze, należy zauważyć, że w odróżnieniu do dzikich zajęczaków, króliki domowe są przez nas karmione, więc brakuje im instynktu przetrwania na wolności. Kolejnym czynnikiem działającym na ich niekorzyść jest niezdolność do ucieczki przed drapieżnikami. Na wolności stają się one łatwym celem, gdyż nie potrafią w porę wyczuć niebezpieczeństwa. O ile uda im się ukryć, to są bardzo małe szanse na to, by przetrwały na własną rękę przez bardzo długi czas.  Tymczasem dzikie króliki nie poradzą sobie z udomowieniem. Dzikie króliki czują się uwięzione w takich warunkach i stają się przestraszone.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: youtube/Richard Ballantyne