Swiatzwierzat.pl
Pantery śnieżne

ZOO Wrocław

Nagrała, co robią pantery śnieżne, gdy nikt nie patrzy. Uroczy film na długo pozostanie w pamięci

22 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Pantera śnieżna, zwana też irbisem, jest jednym z najpiękniejszych, ale i najbardziej tajemniczych kotów na świecie. Wrocławskie zoo udostępniło rozczulające nagranie z udziałem swoich podopiecznych. Nikt, poza opiekunami, nie widział ich w podobnych okolicznościach.

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym znajduje się unikatowy na europejską skalę kompleks przeznaczony do hodowli zagrożonych wyginięciem panter śnieżnych, nazywanych też irbisami bądź lampartami śnieżnymi. Zwierzęta te można obserwować na wybiegu zewnętrznym, jednak mało kto wie, co robią w strefie, gdzie nie docierają ciekawskie spojrzenia zwiedzających.

Pantery śnieżne z wrocławskiego zoo nie szczędzą sobie czułości

Opiekunka irbisów postanowiła uchylić rąbka tajemnicy i podzielić się z internautami rozczulającym nagraniem, ukazującym wyjątkową więź pomiędzy kocim rodzeństwem.

- Co robią pantery śnieżne kiedy akurat nie ma ich na wybiegu zewnętrznym?
Zobaczcie na własne oczy! Za ewentualne urazy spowodowane omdleniami z zachwytu nie odpowiadamy!
- skomentowano film udostępniony za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Film przedstawia rodzeństwo panter śnieżnych, które przyszło na świat podczas ubiegłorocznego baby boomu. Maluchy urodziły się w maju, a dokładniej w Dzień Matki, a ich imiona - Mila i Makalu - pochodzą od nazw szczytów Himalajskich, więc nawiązują do terenów, w których występują w naturze.

Widać, że zwierzaki o charakterystycznym cętkowanym umaszczeniu, który zapewnia im perfekcyjny kamuflaż w naturalnym środowisku, oddają się wzajemnemu wylizywaniu futra, co pozwala zacieśniać więzy przyjaźni w miłej atmosferze. To także skuteczny sposób na obniżenie poziomu stresu oraz napięcia.

W kolejnych sekundach Mila i Makalu przewracają się na grzbiet i z zaciekawieniem przyglądają opiekunce. Miłośnicy mruczków wszelakich rozmiarów zapewne dostrzegą uderzające podobieństwo zachowań między udomowionymi a dzikimi kotowatymi.

Panda An An

"Dziękujemy, An An". Nie żyje najstarsza panda wielka na świecie, wiek robi wrażenie

CZYTAJ DALEJ

Pod nagraniem z udziałem przepięknych bliźniaczych kociąt pojawiła się lawina komentarzy, a zdecydowana większość to wyrazy podziwu, ale i obawy związane z losem wymierającego gatunku:

- Jakie to straszne, że takie cudowne istoty prawdopodobnie wyginą

- Najbardziej to zazdroszczę opiekunce, może cały czas podziwiać te piękne zwierzęta

- Nieziemskie istoty. Można je oglądać bez końca. Śliczne

- Dobrze że uprzedziliście, bo inaczej omdlałabym z zachwytu - komentowali internauci.

"Duch śniegów" czyli przykra prawda o najbardziej tajemniczych dzikich kotach

Irbisy żyjące w naturalnym środowisku uwielbiają wysokość. Zamieszkują zbocza wysokich gór w Azji Środkowej, m.in. Tybetu, Rosji, Mongolii i Nepalu. W okresie letnim widziane są na wysokości do 6 tys. metrów n.p.m., zaś zimą schodzą nieco niżej, na wysokość ok. 1,5 tys. m n.p.m.

Sierść pantery śnieżnej jest długa, popielata lub kremowa, pokryta ciemnymi plamami w przedniej części ciała i na kończynach, natomiast pierścieniami i rozetami na grzbiecie, bokach i ogonie, dzięki czemu zawdzięczają nadzwyczajną umiejętność ukrywania się przed potencjalnymi ofiarami na tle kamieni i śniegu. Jednocześnie gęste, dobrze chroniące przed mrozem futro pozwala im przystosować się do górskiego klimatu.

Przepiękne futro jest też przekleństwem tych fascynujących stworzeń. Irbisy cierpią w naturze z powodu kłusownictwa, dlatego dopłacając 1 zł do biletu wstępu do wrocławskiego ZOO, lub wspierając Fundacja DODO, pomagasz finansować badania, ich ochronę i edukację miejscowej ludności.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: ZOO Wrocław

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nie żyje jaguar Kali, jeden z najstarszych mieszkańców stołecznego ZOO

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Prawdziwy baby boom we wrocławskim ZOO. Na świat przyszło żubrzątko

Czytaj więcej >