Swiatzwierzat.pl
Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. Prawdziwi królowie polskiej przyrody

facebook/Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

23 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Dla miłośnika przyrody nie ma nic piękniejszego niż obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Jednemu z leśniczych z podkarpackiego Nadleśnictwa Baligród podczas ostatniego spaceru po lesie udało się dostrzec żyjące na wolności żubry. Nie ma się co dziwić, że jego nagranie cieszy się taką popularnością w sieci. Zobaczcie sami!

Każdy miłośnik leśnych przechadzek doskonale zdaje sobie sprawę, że pośród drzew mogą przechadzać się dzikie zwierzęta. Choć z reguły nie są one nieprzyjaźnie nastawione wobec człowieka, należy pamiętać, że to my znajdujemy się w ich naturalnym środowisku, a nie na odwrót. Doskonałym przykładem niezapowiedzianego spotkania jest nagranie udostępnione w social mediach Nadleśnictwa Baligród. Żubry, które spotkał jeden ze stacjonujących tam leśniczych, robią ogromne wrażenie.

Żubry zaskoczyły spacerującego leśnika

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród w województwie podkarpackim apelują, by podczas spacerów po lesie uważnie rozglądać się między drzewami. Ostatnio jeden z nich miał okazję na własne oczy ujrzeć wolno żyjące żubry, które zamieszkują tamte tereny. To jedni z największych mieszkańców polskich lasów, a więc nic dziwnego, że udokumentowane spotkanie robi aż tak duże wrażenie.

- Może i wam uda się kiedyś spotkać dzikie żubry... - podpisał nagrany przez siebie materiał wideo leśnik.

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

CZYTAJ DALEJ

Nie trzeba było długo czekać, by pod nagraniem udostępnionym przez Nadleśnictwo Baligród pojawiło się mnóstwo komentarzy zachwyconych tym widokiem internautów. To kolejny raz, kiedy tamtejsi leśnicy zaskakują pokazywaniem dzikich zwierząt.

- Piękne i potężne zwierzęta. Nie bez powodu żubr nazywany jest królem lasu - komentuje jedna z internautek.

- Czuję respekt przed mocniejszym... jeszcze nie widziałam z takiej bliskości tych potężnych, pięknych zwierząt - dodaje kolejna.

- Widać, słychać i czuć... emocje - zauważa inny użytkownik sieci.

Odpowiedzialność za śmierć cennych gatunków ponoszą kłusownicy

W czasie ubiegłorocznej zimowej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności wykazano, że terytorium naszego kraju zamieszkuje około 2,4 tys. osobników, z czego 779 osobników, w tym ponad 100 cieląt występuje na terenie polskiej części Puszczy Białowieskiej.

Aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne, akcja liczenia żubrów przeprowadzana była w wielu miejscach jednocześnie. Do tak pokaźnego wyniku przyczyniły się liczne programy wspierające rozwój populacji tych zwierząt oraz międzynarodowa współpraca. I choć liczebność na wolności ma tendencję wzrostową, w północno-zachodniej Polsce - tylko w 2022 roku - zginęły 24 żubry. Według specjalistów - to rekordowo dużo, a odpowiedzialność za "pomyłki na polowaniach", a w konsekwencji śmierć zwierząt ponoszą kłusownicy. Wiele z nich zaciera ślady, przez co społeczeństwo nie ma świadomości o skali problemu.

- Żaden inny czynnik nie ogranicza wzrostu populacji tak jak kłusownictwo. Kary nie są dotkliwe, a prowadzone dochodzenia często nieskuteczne. Pojawia się przyzwolenie na takie zachowania oraz poczucie bezkarności. Boimy się, że przy takim stanie spraw populacja wolnych żubrów w naszym regionie przestanie się rozwijać. Staramy się robić, co możemy, aby czuwać nad ich bezpieczeństwem, jednak nie jesteśmy w stanie pilnować każdego zwierzęcia - mówi Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego w rozmowie z Tok FM.

Warto wspomnieć, że żubry to jeden z gatunków zwierząt zamieszkujący polskie lasy, który jest objęty ochroną. Choć dzięki działaniu wielu organizacji jego status uległ poprawie z zagrożonego na narażony, nie oznacza to, że to zwierzęta pospolite, których populacja jest już wystarczająco liczna. Aby ukrócić proceder zabijania tych pięknych stworzeń, konieczna jest efektywna współpraca organizacji pozarządowych z organami ścigania oraz wymiarem sprawiedliwości, a także nagłaśnianie takich przypadków przez media.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

źródło: o2.pl; lasy.gov.pl, miasta.tokfm.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >