Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Uważaj na te ślady w lesie. To właśnie tutaj kręci się najwięcej żubrów
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 16.01.2023 14:24

Uważaj na te ślady w lesie. To właśnie tutaj kręci się najwięcej żubrów

Uważaj na te ślady w lesie. To właśnie tutaj kręci się najwięcej żubrów
facebook/Nadleśnictwo Hajnówka, Lasy Państwowe

Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka ostrzegają, że w tamtejszych latach należy zachować szczególną ostrożność. Wszystko przez największego ssaka żyjącego w Puszczy Białowieskiej. Niedawno udało się uwiecznić na zdjęciach ślady, które świadczą o jego obecności.

Zimą żubry żyjące na wolności w Polsce tworzą stada, które zazwyczaj przemieszczają się w okolicach miejsc, gdzie są dokarmiane. Leśnicy pokazali ślady, które świadczą o ich aktywności w poszczególnych miejscach. Najczęściej dostrzeżemy je wiosną i na początku lata, jednak ciepła jak na styczeń pogoda może nieco przyspieszyć ten proces.

Takie ślady zostawia po sobie największy ssak z Puszczy Białowieskiej

Za pośrednictwem portali społecznościowych leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka poinformowali, że na ich terenach można natknąć się na ślady charakterystyczne do zamieszkujących je żubrów. Choć na pierwszy rzut oka nie wszyscy mogliby na to wpaść, okazuje się, że sierść na pniach pozostawiają po sobie największe ssaki z Puszczy Białowieskiej podczas tzw. czochrania.

- Podczas spacerów po lesie miejcie oczy szeroko otwarte. Może i Wam uda się znaleźć takie miejsce, gdzie swoje ślady zostawia największy ssak Puszczy Białowieskiej, czyli żubr - czytamy na facebookowym profilu Nadleśnictwa Hajnówka.

Czochranie to nic innego jak ocierania się żubrów o najczęściej złamane pnie drzew, gałęzie i wystające korzenie. Zwierzęta robią to, by pozbyć się pasożytów z sierści i jej nadmiaru zwłaszcza podczas zmiany szaty z zimowej na letnią. W ten sposób rozładowują również stres.

- Czochranie jest przede wszystkim rodzajem "toalety". Służy usuwaniu wypadających włosów i ukrytych w nich pasożytów, ale czasem rozładowuje też stres - wyjaśniają leśnicy.

Żubry w Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska stała się jednym z najliczniejszych siedlisk żubrów w Polsce niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Choć niektóre z nich nadal prowadzą życie w niewoli z zapewnionym dostępem do pożywienia, większość znakomicie odnajduje się na wolności. Co roku w okresie zimowym odbywa się ich liczenie. Zwłaszcza duże znaczenie ma liczba cieląt, które pojawiły się na świecie. To od nich zależą przyszłe losy rozrastającej się populacji tego gatunku, która jeszcze nie tak dawno była na skraju wyginięcia.

Nie bez powodu żubry są uznawane za największe ssaki zamieszkujące tamte tereny. Dorosły samiec osiąga bowiem nawet od 440 do 920 kg, natomiast wysokość w kłębie dochodzi do 188 cm. Pławo-brunatna sierść doskonale zgrywa się z otoczeniem, przez co ich dostrzeżenie mimo pokaźnych rozmiarów bywa wcale nie takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie - Nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji. Bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy! KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: o2.pl; gmina.bialowieza.pl

Tagi: Polska Lasy Żubr