Swiatzwierzat.pl

pixabay/mbc-2016

Kolejny zabity żubr, to już czwarty. "Myśliwy ponoć się przestraszył i strzelił"

24 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

W sieci pojawiły się doniesienia o kolejnym zabitym żubrze przez myśliwego - maksymalnie 5-letniej karmiącej samicy. To już czwarty taki przypadek w przeciągu dwóch miesięcy. Tym razem sprawca zasłaniał się tym, że strzelał w samoobronie. Czy to wystarczająca wymówka na tak barbarzyńskie zachowanie?

Niedawno bardzo głośno zrobiło się o rzekomej pomyłce na polowaniu, kiedy to w Drawsku Pomorskim znaleziono dwa martwe żubry . Strzelający tłumaczył się tym, że wydawało mu się, iż mierzy do dzików. Absurdu sytuacyjnego dodaje fakt, iż cała sytuacja miała miejsce podczas legalnego polowania.

Jak się okazuje, nie trzeba było długo czekać na podobny incydent. Tym razem na terenie Nadleśnictwa Świerczyna w województwie zachodniopomorskim myśliwy tzw. dewizowiec zastrzelił młodą samicę żubra. Żubrzyca była matką karmiącą.

Kolejny zabity żubr

Żubrzyca została zastrzelona przez myśliwego w trakcie polowania dewizowego 23 października 2022 roku. Po przybyciu na miejsce zaalarmowanego Pogotowia Żubrowego ustalono, że była to około 5-letnia karmiąca samica tego gatunku.

Myśliwy, który oddał strzał do zwierzęcia, zapewniał, że działał w samoobronie. Z jego słów wynika, że w trakcie polowanie z lasu wybiegło całe stado żubrów. Po broń sięgnął w obawie o własne życie. Po oględzinach zabitej samicy żubra okazało się, że strzał padł do uciekającego zwierzęcia.

Myśliwy przestraszył się i zastrzelił żubrzycę

Szczególny niepokój zaistniałą sytuacją wyraża Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze – Dzika Zagroda. W swoich social mediach za każdym razem informują o podobnych incydentach. Pomimo ich starań nagłaśniania problemu, jakim jest strzelanie do gatunków znajdującym się pod ochroną, to przestępstwo nadal zdarza się zdecydowanie zbyt często.

- To 4 żubr zastrzelony w ciągu 2 miesięcy! Pomimo ciągłego nagłaśniania problemu nadal popełniane jest to przestępstwo! - grzmi Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze - Dzika Zagroda.

Całą sprawą zajmą się odpowiednie jednostki. Myśliwy, którzy zabił żubrzycę, został już przesłuchany i najprawdopodobniej poniesie karę za swoje czyny.

Jak zauważa Sebastian Bednarski, jeden z działaczy Lewicy i aktywista Basty! Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt, nie ulega żadnej wątpliwości, że myślistwo w obecnej formie powinno przestać funkcjonować, a brak realnej kontroli nad działalnością Polskiego Związku Łowieckiego budzi niepokój wśród polskiego społeczeństwa. - Obecnie dyskutujemy poważnie o tym, czy możliwe jest doprowadzenie do całkowitego zakazu polowań rekreacyjnych. Być może zamiast zabijających zwierzęta dla przyjemności i stwarzających duże zagrożenie dla ludzi myśliwych, powinniśmy mieć zawodową służbę leśną, której zadaniem byłaby jedynie ochrona przyrody i zapewnianie bezpieczeństwa na styku człowiek – dzikie zwierzęta. Jedno jest pewne, debata na ten temat znów nabiera tempa, a decyzje polityczne i zmiany w prawie są raczej nieuniknione - powiedział Bednarski w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl. 

Przypomnijmy, że zabijane są nie tylko żubry. W tym roku w województwie zachodniopomorskim znaleziono też dwa zastrzelone rysie, w tym jednego kilkumiesięcznego kociaka. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: facebook/Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze - Dzika Zagroda, wszczecinie.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Król polskich lasów dał się "złapać" w fotopułapkę. Taki okaz to prawdziwa rzadkość
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Młody biały tygrys wyrzucony na śmietnik. Istnieje obawa, że jest sparaliżowany
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rybak miał trudności z oddychaniem, prawie się udusił. Lekarz usunął żywe zwierzę z jego przełyku
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Inwazyjny gatunek żółwia schwytany pod Warszawą. "Może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Świat poruszony zdjęciami ostatniego nosorożca. Czy tego gatunku nie da się już ocalić?
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]