Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Nadchodzą ciepłe dni? Leśnicy pokazali zwiastun lata, w akcji dwa bażanty
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 29.05.2022 13:59

Nadchodzą ciepłe dni? Leśnicy pokazali zwiastun lata, w akcji dwa bażanty

wgrsvaqv
unsplash/Jayanth Kumar, facebook/Nadleśnictwo Gołąbki, Lasy Państwowe

Leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki opublikowali za pośrednictwem mediów społecznościowych nagranie, które opatrzono ostrzeżeniem. Nie przedstawiono ono jednak drastycznych scen, lecz zapierający dech w piersiach pojedynek bażantów. "Zwiastun ciepłych dni" - oceniają eksperci.

Lato tuż, tuż, a wraz z nim wiele fascynujących zjawisk w świecie flory i fauny. Jedno z nich udało się uchwycić na terenie Nadleśnictwa Gołąbki, które ponoć zwiastuje rychłe nadejście ciepłych dni. W rolach głównych dwaj pierzaści wojownicy.

Leśnicy udokumentowali walkę bażantów

Można go spotkać na łące, przy drodze, zdarza się nawet, że przyjdzie w odwiedziny do naszego ogrodu. Mowa o bażancie, którego okres rozrodczy przypada od marca do maja. Wczesną wiosną dorodne samce mogą mieć wokół siebie gromadkę nawet kilkunastu kur.

- Właśnie w tym wyjątkowym okresie pojawia się u nich specjalna szata godowa, która w słońcu mieni się na wiele kolorów - od żółtego aż po fiolet - tłumaczą leśnicy. Koguty zapuszczające się na terytoria innych samców nierzadko walczą ze sobą o partnerki. Spotkanie dwóch konkurujących o względy samic bażantów zazwyczaj prowadzi do emocjonujących starć. Podczas nich koguty głośno pieją i energicznie trzepoczą skrzydłami.

Właśnie taką scenę udało się udokumentować leśnikom, którą podzielili się z internautami. Na nagraniu można zaobserwować, jak dwa osobniki niemal dosłownie drą pióra i pojedynkują się na skraju drogi.

- Uwaga! Film dla ludzi o mocnych nerwach - zażartowali pracownicy Lasów Państwowych.

Skąd bażanty wzięły się w Polsce?

Skrzydlaty uwodziciel z Azji był introdukowani do wielu regionów świata już w starożytności, w tym do Europy Środkowej. Powodzeniem cieszył się w antycznej Grecji, skąd sprowadzono go również do Włoch, Francji czy Niemiec. Najpóźniej bażanty introdukowano w krajach skandynawskich, albowiem dopiero u schyłku XIX wieku.

Najwcześniejsze informacje o występowaniu bażantów na obszarze położonym w obecnych granicach Polski pochodzą z 1567 roku ze Śląska. Według informacji zebranych w "Rocznikach Statystycznych" Głównego Urzędu Statystycznego od 1997 r. następuje stały wzrost liczebności bażanta w Polsce. Dzisiaj ten gatunek z rodziny kurakowatych najliczniej występuje w województwach centralnych, południowych i południowo-wschodnich. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Nadleśnictwo Gołąbki, Lasy Państwowe, iop.krakow.pl