Swiatzwierzat.pl
wgrsvaqv

unsplash/Jayanth Kumar, facebook/Nadleśnictwo Gołąbki, Lasy Państwowe

Nadchodzą ciepłe dni? Leśnicy pokazali zwiastun lata, w akcji dwa bażanty

29 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki opublikowali za pośrednictwem mediów społecznościowych nagranie, które opatrzono ostrzeżeniem. Nie przedstawiono ono jednak drastycznych scen, lecz zapierający dech w piersiach pojedynek bażantów. "Zwiastun ciepłych dni" - oceniają eksperci.

Lato tuż, tuż, a wraz z nim wiele fascynujących zjawisk w świecie flory i fauny. Jedno z nich udało się uchwycić na terenie Nadleśnictwa Gołąbki, które ponoć zwiastuje rychłe nadejście ciepłych dni. W rolach głównych dwaj pierzaści wojownicy.

Leśnicy udokumentowali walkę bażantów

Można go spotkać na łące, przy drodze, zdarza się nawet, że przyjdzie w odwiedziny do naszego ogrodu. Mowa o bażancie, którego okres rozrodczy przypada od marca do maja. Wczesną wiosną dorodne samce mogą mieć wokół siebie gromadkę nawet kilkunastu kur.

- Właśnie w tym wyjątkowym okresie pojawia się u nich specjalna szata godowa, która w słońcu mieni się na wiele kolorów - od żółtego aż po fiolet - tłumaczą leśnicy.

Koguty zapuszczające się na terytoria innych samców nierzadko walczą ze sobą o partnerki. Spotkanie dwóch konkurujących o względy samic bażantów zazwyczaj prowadzi do emocjonujących starć. Podczas nich koguty głośno pieją i energicznie trzepoczą skrzydłami.

Właśnie taką scenę udało się udokumentować leśnikom, którą podzielili się z internautami. Na nagraniu można zaobserwować, jak dwa osobniki niemal dosłownie drą pióra i pojedynkują się na skraju drogi.

- Uwaga! Film dla ludzi o mocnych nerwach - zażartowali pracownicy Lasów Państwowych.

kot

Czy zachowanie kota zmienia się po kastracji? Obalamy mity

CZYTAJ DALEJ

Skąd bażanty wzięły się w Polsce?

Skrzydlaty uwodziciel z Azji był introdukowani do wielu regionów świata już w starożytności, w tym do Europy Środkowej. Powodzeniem cieszył się w antycznej Grecji, skąd sprowadzono go również do Włoch, Francji czy Niemiec. Najpóźniej bażanty introdukowano w krajach skandynawskich, albowiem dopiero u schyłku XIX wieku.

Najwcześniejsze informacje o występowaniu bażantów na obszarze położonym w obecnych granicach Polski pochodzą z 1567 roku ze Śląska. Według informacji zebranych w "Rocznikach Statystycznych" Głównego Urzędu Statystycznego od 1997 r. następuje stały wzrost liczebności bażanta w Polsce. Dzisiaj ten gatunek z rodziny kurakowatych najliczniej występuje w województwach centralnych, południowych i południowo-wschodnich. 

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Nadleśnictwo Gołąbki, Lasy Państwowe, iop.krakow.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
szczeniaczek je

Pozostałe

Szczeniaczek jest bardzo podekscytowany jedzeniem. Z radości wykonuje niewiarygodny manewr

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >