Swiatzwierzat.pl
pies wyje

Fot. Adriana Ooms, canva.com

Dlaczego pies wyje? Lista powodów, lepiej wiedzieć

28 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

W przeciwieństwie do swoich dzikich przodków żyjących na wolności, czworonogi mogą sobie pozwolić na wycie jedynie na terenie własnej posesji, gdzie za ścianami mieszkania często znajdują się sąsiedzi, którzy niekoniecznie muszą lubić podobne odgłosy. Dlaczego pies wyje, chociaż w pobliżu nie ma innych członków stada?

Należy na wstępie zastanowić się, dlaczego właściwie wilki wyją? Wycie u tych zwierząt służy do porozumiewania się i zacieśniania więzi z innymi członkami watahy. Wyjąc, informują pozostałych osobników o swoim położeniu lub odstraszają intruza. W ten sposób kończą też udane polowanie. A z jakich powodów wyją psy?

Dlaczego pies wyje?

Psy wyją z różnych przyczyn. Przede wszystkim reagują w ten sposób gdy widzą, słyszą lub przeczuwają coś groźnego, chcąc ostrzec członków swojej rodziny przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Wycie może być także oznaką samotności. Psy są społecznymi zwierzętami i nie lubią pozostawać same, dlatego może się zdarzać, że wyją podczas dłuższej nieobecności swoich bliskich. Okazują w ten sposób negatywne emocje związane z samotnością.

Powodem psiego wycia mogą być również choroby lub odczuwanie bólu. Kiedy wydawanie odgłosów u psa jest coraz częstsze i nie widać żadnej innej wyraźnej przyczyny tego zachowania, warto udać się ze swoim czworonogiem do weterynarza.

chory kot

Sześć smutnych oznak, że kot umiera. Bardzo przykre, ale warto wiedzieć

CZYTAJ DALEJ

Wycie jest zachowaniem terytorialnym

Ze względu na to, że psy są zwierzętami stadnymi, kiedy jeden z nich zacznie wyć, zazwyczaj przyłączają się do niego wszystkie inne psy z okolicy. W ten sposób pokazują, że należą do grupy. Podkreślają swoją siłę i "spójność społeczną".

Podobnie jest z wyciem w reakcji na bicie kościelnych dzwonów, odgłosy samochodów uprzywilejowanych czy niektórych instrumentów. Prawdopodobnie czworonogi mylą te dźwięki z wyciem innych psów, a więc tutaj przyczyną również jest zachowanie terytorialne.

Kolejnym powodem psiego wycia może być aspekt seksualny. Kiedy pies zaczyna wyć podczas spaceru, to bardzo możliwe, że wyczuł suczkę w rui, która znajdowała się gdzieś w okolicy i chce się nią skontaktować.

10 polskich gwiazd, którzy kochają zwierzęta całym sercem. Ich pupile żyją jak w bajce

Te gwiazdy nie raz pokazały swoje wielkie serce dla zwierząt, pomagając bezdomnym czworonogom i aktywnie działając na ich rzecz, a co najważniejsze ofiarując im swoją miłość i dom.

Zobacz galerię >

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: fera.pl, josera.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Dlaczego pies gryzie własny ogon? Nie lekceważ tego znaku

Czytaj więcej >

Psy

Cebula - zakazany produkt w diecie psa. Dlaczego nie wolno dawać psu cebuli?

Czytaj więcej >

Psy

Psy do dogoterapii. Które rasy sprawdzają się najlepiej?

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies je trawę? 4 najczęstsze powody

Czytaj więcej >

Psy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie owczarka niemieckiego?

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies kładzie się na widok innego psa? Jak odczytać jego intencje?

Czytaj więcej >