Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies wyje? Lista powodów, lepiej wiedzieć
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 28.05.2022 09:49

Dlaczego pies wyje? Lista powodów, lepiej wiedzieć

pies wyje
Fot. Adriana Ooms, canva.com

W przeciwieństwie do swoich dzikich przodków żyjących na wolności, czworonogi mogą sobie pozwolić na wycie jedynie na terenie własnej posesji, gdzie za ścianami mieszkania często znajdują się sąsiedzi, którzy niekoniecznie muszą lubić podobne odgłosy. Dlaczego pies wyje, chociaż w pobliżu nie ma innych członków stada?

Należy na wstępie zastanowić się, dlaczego właściwie wilki wyją? Wycie u tych zwierząt służy do porozumiewania się i zacieśniania więzi z innymi członkami watahy. Wyjąc, informują pozostałych osobników o swoim położeniu lub odstraszają intruza. W ten sposób kończą też udane polowanie. A z jakich powodów wyją psy?

Dlaczego pies wyje?

Psy wyją z różnych przyczyn. Przede wszystkim reagują w ten sposób gdy widzą, słyszą lub przeczuwają coś groźnego, chcąc ostrzec członków swojej rodziny przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Wycie może być także oznaką samotności. Psy są społecznymi zwierzętami i nie lubią pozostawać same, dlatego może się zdarzać, że wyją podczas dłuższej nieobecności swoich bliskich. Okazują w ten sposób negatywne emocje związane z samotnością.

Powodem psiego wycia mogą być również choroby lub odczuwanie bólu. Kiedy wydawanie odgłosów u psa jest coraz częstsze i nie widać żadnej innej wyraźnej przyczyny tego zachowania, warto udać się ze swoim czworonogiem do weterynarza.

Wycie jest zachowaniem terytorialnym

Ze względu na to, że psy są zwierzętami stadnymi, kiedy jeden z nich zacznie wyć, zazwyczaj przyłączają się do niego wszystkie inne psy z okolicy. W ten sposób pokazują, że należą do grupy. Podkreślają swoją siłę i "spójność społeczną".

Podobnie jest z wyciem w reakcji na bicie kościelnych dzwonów, odgłosy samochodów uprzywilejowanych czy niektórych instrumentów. Prawdopodobnie czworonogi mylą te dźwięki z wyciem innych psów, a więc tutaj przyczyną również jest zachowanie terytorialne.

Kolejnym powodem psiego wycia może być aspekt seksualny. Kiedy pies zaczyna wyć podczas spaceru, to bardzo możliwe, że wyczuł suczkę w rui, która znajdowała się gdzieś w okolicy i chce się nią skontaktować.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: fera.pl, josera.pl

Tagi: Pies Wilk