Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Mieszkaniec Szczecina zamówił przez internet spodnie, szybko pożałował. Grozi mu 5 lat za kratkami
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 06.09.2023 15:45

Mieszkaniec Szczecina zamówił przez internet spodnie, szybko pożałował. Grozi mu 5 lat za kratkami

Szczecin. Mężczyzna zamówił spodnie w internecie. Grozi mu więzienie
Szczecin. Mężczyzna zamówił spodnie w internecie. Grozi mu więzienie, fot. pixabay/islandworks, unsplash/RoseBox رز باکس, Izba Administracji Skarbowej w Szczecini

Robienie zakupów w sieci stało się w ostatnich latach częścią naszej codzienności. Za pomocą jednego kliknięcia możemy zamówić paczkę z drugiego końca świata. Obok wszechobecnych oszustw na klientów sklepów internetowych czyhają także inne zagrożenia, o czym przekonał się mieszkaniec Szczecina. Chciał tylko zamówić spodnie, ale nieodpowiedzialna decyzja zakupowa sprawiła, że mężczyzna może zostać skazany na pozbawienie wolności do lat 5. Celnicy przechwycili podejrzaną paczkę.

Mieszkaniec Szczecina zamówił spodnie. Paczkę przechwycili celnicy

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie opisała na swoim portalu przypadek mężczyzny, który jeszcze na długo będzie uprzedzony do internetowych zakupów. Jego paczką zainteresowali się bowiem funkcjonariusze w Oddziale Celnym w Szczecinie Miejsce Wyznaczone Poczta Polska.

Podobno o gustach się nie dyskutuje. Jednak gust jednego ze szczecinian nie przypadł nam do gustu – pisze Krajowa Administracja Skarbowa.

Nie poszło jednak tylko o upodobania modowe, a o złamanie bardzo ważnych europejskich przepisów. Pozostaje pytanie, czy szczecinianin wiedział, co dokładnie kupuje w internecie, czy też padł ofiarą oszustwa?

Jej pojawienie się ma zwiastować koniec świata. Przejdzie szereg badań, by sprawdzić, czy jest bez skazy

Zrobił zakupy przez internet. Kupione spodnie mogą posłać szczecinianina do więzienia

Zaczęło się niewinnie, mężczyzna chciał kupić spodnie. Nie odpowiadały mu jednak klasyczne jeansy czy chinosy, chciał czegoś bardziej szykownego, by wyróżniać się w tłumie. Postanowił, że do jego kolekcji muszą trafić spodnie z unikalnego materiału, które należało sprowadzić do Polski aż z Indonezji.

Podczas rutynowej kontroli wybrano do otwarcia akurat jego przesyłkę. Sprzedawca deklarował, że w środku znajdują się spodnie. Nie kłamał, jednak pominął istotne szczegóły. Spodnie, które  szczecinianin upolował w internecie, nie były wykonane z byle jakiego materiału, a z dobrej jakościowo… skóry pytona.

Gatunek ten jest objęty ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), która reguluje przewożenie żywych i martwych osobników przez granicę. Impulsowy zakup może skończyć się nawet więzieniem. Co dokładnie grozi mieszkańcowi Szczecina?

mezczyzna zamowil spodnie (1).jpg
Spodnie ze skóry chronionego pytona przyleciały z Indonezji, fot. zachodniopomorskie.kas.gov.pl

Skóra pytona jest zabroniona według konwencji CITES

Spodnie nigdy nie trafiły do nabywcy. Wylądowały w Magazynie Depozytowym Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, gdzie czekają na dalsze dochodzenie. Mężczyzna będzie miał czas do refleksji nad własnymi priorytetami, jeśli skończy w więzieniu. Jaka kara grozi mu za kupienie spodni okupionych cierpieniem zagrożonych węży?

Za zamówienie ubrań ze skóry pytona grozi grzywna lub pozbawienie wolności. Art. 128 Ustawy o ochronie przyrody mówi, że za taki występek grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Czy wierzymy, że mężczyzna trafi za kratki, kiedy na wolności w Polsce nadal chodzą liczni przestępcy? Niekoniecznie, aczkolwiek sądząc po licznych próbach przemytu egzotycznych gatunków do Polski, jakie opisywaliśmy w przeszłości, Konwencja Waszyngtońska nadal nie jest traktowana poważnie.

mezczyzna zamowil spodnie (2).jpg
Spodnie ze skóry pytona mogą sprawić, że mieszkaniec Szczecina trafi za kratki, fot. zachodniopomorskie.kas.gov.pl

Źródło: zachodniopomorskie.kas.gov.pl, next.gazeta.pl