Swiatzwierzat.pl
Pałac prezydencki

Iberion

Apel o zakaz importu trofeów łowieckich do UE. „Nie ma na to miejsca w XXI w."

18 Października 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W poniedziałkowy poranek sieć obiegły niepokojące zdjęcia spod siedzib dwóch ministerstw, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Pałacu Prezydenckiego. Fotografie przedstawiają modele martwych nosorożców i słoni zapakowanych w papier pocztowy. Za kontrowersyjnym projektem stoi organizacja Humane Society International. Jaki przyświeca jej cel?

Aktywiści wyrazili stanowczy sprzeciw haniebnemu procederowi, w którym uczestniczy Polska i rozpoczęli akcję zbierania głosów poparcia pod petycją. Chodzi o wprowadzenie zakazu importu trofeów łowieckich do Unii Europejskiej.

Zastrzelony. Wypchany. Zapakowany. Wysłany?

Za stworzenie wirtualnych modeli martwych zwierząt odpowiedzialna jest międzynarodowa organizacja prozwierzęca Humane Society International/Europe. Zapoczątkowana kampania #NieWMoimŚwiecie przedstawia upolowane zwierzęta w przedmiotowy sposób - jako nic nie znaczące paczki pocztowe.

Pomysłodawcy pragną w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na kwestię krwawych polowań na słonie afrykańskie, nosorożce, rysie, niedźwiedzie polarne, lwy afrykańskie i wiele innych chronionych gatunków dla trofeów. Podkreślają, że umiejscowienie modeli zwierząt nie jest przypadkowe.

Przedstawiciele HSI zaznaczają, że wyłącznie polski parlament, premier i prezydent są w stanie zmienić prawo, tak aby zatrzymać krwawy proceder importu egzotycznych zwierząt.

Zdjęcie ilustracyjne: żółwik

Fascynująca anomalia przyrodnicza. Wykluł się żółw z dwiema głowami i sześcioma nogami

CZYTAJ DALEJ

Polska w czołówce europejskich importerów trofeów łowieckich

Aktywiści twierdzą, że z badań opinii publicznej wynika, że aż 85% mieszkańców UE sprzeciwia się zabijaniu dla trofeów chronionych gatunków zwierząt, a 81% chce wprowadzenia zakazu importu takich trofeów. Niemniej jednak wciąż wiele osób w Europie nie zna skali problemu.

Okazuje się, że blisko 15 000 trofeów łowieckich z takich gatunków zwierząt jak słoń, lew, zebra, a nawet niedźwiedź polarny, zostało importowanych do UE w latach 2014-2018, natomiast unijna wspólnota jest drugim importerem trofeów łowieckich na świecie.

Z raportu opublikowanego przez HSI/Europe w czerwcu tego roku wynika również, że Polska znajduje się w czołówce importerów trofeów łowieckich.

- Polowania dla trofeów nie powinny mieć miejsce we współczesnym społeczeństwie. Zabijanie zwierząt tylko po to, aby przywieźć do domu makabryczna pamiątkę z polowania w postaci pojemnika z nogi słonia, czy dywanu z niedźwiedzia polarnego, pokazuje całkowity brak szacunku wobec życia tych niezwykłych zwierząt. Jednocześnie ma negatywny wpływ na ich dziko żyjące populacje, wzmagając stan zagrożenia, który potęguje kłusownictwo - przypomina Iga Głażewska, Dyrektorka HSI/Europe w Polsce.

Aktywiści zachęcają do złożenia podpisu pod petycją, mającą na celu zakończyć proceder zabijania dzikich zwierząt dla rozrywki i zapobiec masowemu globalnego wymierania gatunków.

- Nasza kampania ma na celu nagłośnienie tego problemu. Zwierzęta są zabijane, preparowane, pakowane i wysyłane do Europy. Najwyższy czas powiedzieć tym, którzy napędzają ten import – #NieWMoimŚwiecie - apeluje przedstawicielka HSI.

Jeśli popierasz akcję, dołącz do ruchu na rzecz wprowadzenia zakazu importu trofeów łowieckich z chronionych gatunków zwierząt. Petycja jest dostępna pod tym linkiem.

Zobacz zdjęcie i nagranie:

Źródło: Wyborcza, hsi.org

Jak dobrze znasz mieszkańców sawanny? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jak długo lwy są w stanie przetrwać bez wody?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >