Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Fascynująca anomalia przyrodnicza. Wykluł się żółw z dwiema głowami i sześcioma nogami
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 17.10.2021 02:00

Fascynująca anomalia przyrodnicza. Wykluł się żółw z dwiema głowami i sześcioma nogami

Zdjęcie ilustracyjne: żółwik
unsplash/Hogr Othman

W Stanach Zjednoczonych na świat przyszedł bardzo rzadki okaz żółwia diamentowego. Posiadające dwie głowy oraz sześć nóg zwierzątko zostało wysłane do specjalnego ośrodka w celu monitoringu i opieki. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że zmutowany gad rozwija się bez zarzutów.

Niezwykły żółwik diamentowy okazał się prawdziwym skarbem z naukowego punktu widzenia. Jest nie tylko przedstawicielem gatunku zagrożonego według Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, ale również jednym z niewielu przypadków policefalii, czyli zjawiska dwugłowości.

Wykluł się żółw z dwiema głowami

Jedyny w swoim rodzaju żółw wykluł się na początku października.. Świat nauki najpewniej nie dowiedziałby się o jego narodzinach, gdyby nie akcja naukowców z Birdsey Cape Wildlife Center w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych.

Gad obdarzony dodatkową głową oraz sześcioma kończynami zawdzięcza swoje życie amerykańskim naukowcom. Pracownicy ośrodka w Massachusetts odpowiedzialni są za zbieranie jaj żółwi znajdujących się w zbyt niebezpiecznych dla nich miejscach, a następnie przenoszenie i monitorowali ich w sztucznych warunkach. Eksperci poddali go obserwacji, obawiając się, że z racji zmiany genetycznej zwierzątko nie pożyje długo. Zjawisko policefalii może i jest rzadkością, ale w większości przypadków nie rokuje dużej szansy na długie życie.

Jaka przyszłość czeka małego mutanta?

Chociaż dwugłowe osobniki zazwyczaj umierają krótko po narodzinach, zmutowany żółwik rośnie jak na drożdżach i czuje się świetnie! Wyjątkowy podopieczny cieszy się dużym zainteresowaniem wśród badaczy.

Jak podaje "USA Today", mały gad znakomicie pływa i nie wykazuje żadnych problemów zdrowotnych. Wszystko wskazuje na to, że nauczył się radzić sobie z dodatkową głową oraz parami odnóży.

W najbliższym czasie czeka go tomografia komputerowa, która przybliży stan jego układu krążenia. Trzymamy kciuki, aby rozwijał się bez najmniejszych komplikacji!

Zobacz zdjęcie:

Źródło: podroze.onet.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!