Swiatzwierzat.pl
Las

unsplash/Irina Iriser, facebook/Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

Dziwne dziury sfotografowane w polskim lesie. Leśnicy wyjaśniają, skąd się tam wzięły

3 Października 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Czy podczas spaceru po lesie zdarzyło Ci się zobaczyć dość płaskie i powierzchowne ubytki w korze drzew? Jak informują pracownicy Nadleśnictwa Baligród, te tajemnicze ślady to znak, że w pobliżu były i nadal mogą przebywać niedźwiedzie.

Autorzy facebookowego profilu Nadleśnictwa Baligród, obejmującego obszar północno-zachodniej części Bieszczad, podzielili się ciekawostką dotyczącą zachowania dzikich zwierząt w polskich lasach. Wielu nie miało o tym pojęcia.

Dziwne ślady w lesie? Możliwe, że w pobliżu były niedźwiedzie

Leśnicy zamieścili wpis nawiązujący do sezonowego zjawiska, jakim jest drapanie kory drzew przez największe drapieżniki lądowe występujące w Polsce. Mowa oczywiście o niedźwiedziach brunatnych, których obecna populacja w naszym kraju wynosi około 110 osobników.

Jak podaje WWF, zamieszkują one 5 ostoi, czyli obszarów występowania, spośród których najliczniejsza jest „ostoja bieszczadzka”. Stanowi ona 80 proc. krajowej populacji. Drugi pod względem liczby występujących osobników obszar to Tatry, gdzie okresowo może przebywać nawet do kilkunastu osobników.

Neville

Owczarek był tak gruby, że ledwo chodził. Wystarczyła odrobina troski, by zmienił się nie do poznania

CZYTAJ DALEJ

Tam, gdzie bytują niedźwiedzie możemy znaleźć nietypowe ślady na drzewach. Mimo, iż na pierwszy rzut oka mogą się one kojarzyć z dziełem leśnego szkodnika bądź też chorobą rośliny, w rzeczywistością skrywają w sobie bardzo ważną informację. Każda osoba udająca się na spacer po lesie musi mieć świadomość, że to ślady obecności niedźwiedzi.

"Miś" mówi zapachami

Niedźwiedzie, podobnie do wielu innych dzikich zwierząt, podczas funkcjonowania porozumiewają się w sposób olfaktoryczny, czyli za pomocą węchu. Te wielkie i tajemnicze stworzenia mają tajny system komunikacji, w którym najważniejszą rolę odgrywają łap.

Dzięki międzynarodowemu zespołowi naukowców z różnych polskich instytucji naukowych, pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz badaczy z hiszpańskiej Estación Biológica de Doñana CSIC w Sewilli wiadomo dziś, że w skórze niedźwiedzich łap znaleziono duże gruczoły, które podczas tarcia mogą uwalniać wydzielinę. Za ich pomocą zwierzęta pozostawiają na drzewach informację zapachową i nie tylko.

- Na przełomie wiosny i lata, żeby dostać się do słodkiego łyka jodeł odrywają zębami i pazurami fragmenty kory. Po jakimś czasie miejsce to zasiedlają grzyby i owady. Bywa, że rana z czasem zarośnie, albo w jej miejscu powstanie dziupla, która stanie się schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, może nawet dla samych niedźwiedzi - wyjaśniają pracownicy Nadleśnictwa Baligród.

Czy mieliście kiedyś okazję zobaczyć podobne ślady w polskim lesie? Nie trzeba jednak panikować, jeśli zauważymy je podczas spaceru, gdyż zwierzęta te najczęściej unikają kontaktu z ludźmi. Niedźwiedzie wyczuwają tylko niepokornych turystów, czyli tych, którzy pozostawiają jedzenie i śmieci w samochodzie lub na szlaku. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Źródło: Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe, newsweek.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >