Swiatzwierzat.pl
Chłopiec

ELISABETH NORDGARDEN / PRIVAT, pexels/Phil Nguyen

Matka myślała, że jej synka ugryzła osa. Zawiniło zupełnie inne zwierzę

24 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Latem dzieci biegają na bosaka po trawie czy wskakują do wody, która przyciąga owady. Nietrudno więc o użądlenie i inne urazy. Przekonała się o tym mama 3-letniego Kristoferra Nordgardena. Po zabawie w ogrodzie ciało chłopca zaczęło niekontrolowanie puchnąć i sinieć.

Lato to wspaniały okres sprzyjający wypoczynkowi, przebywaniu na zewnątrz i czerpaniu z dobrodziejstw natury. Te przyjemne chwile mogą również wiązać się ze spotkaniami z dzikimi zwierzętami, a zwłaszcza owadami czy egzotycznymi gadami, które wygrzewają się w słońcu. Nieuważne chodzenie boso po trawie czy leśnych ścieżkach może nieść ze sobą przykre konsekwencje.

Myślała, że 3-latek został użądlony przez osę, nie mogła się bardziej mylić

W trakcie wakacji Elisabeth Nordgarden zabrała swojego 3-letniego synka Kristoffera na wieś do swoich rodziców. Chłopiec spędzał większość wolnego czasu w ogrodzie, gdzie rodzina pozwalała mu biegać boso po trawie. Pewnego razu dziecko przybiegło do matki z przeraźliwym płaczem i zaczęło wspinać się na jej kolana.

- Pomyśleliśmy, że ugryzła go osa, albo że zadrapał się o gałąź — powiedziała matka Kristoffera w NRK, dodając, że miał na stopie widoczne dwa ślady wskazujące na użądlenie.

Użądlenie owada u dzieci najczęściej kończy się miejscowym, ale krótkotrwałym bólem czy lekką opuchlizną. W takich przypadkach pomaga przyłożenie czegoś zimnego, dlatego Elizabeth zrobiła 3-latkowi zimny okład i czule tuliła go w ramionach. Wtedy jeszcze nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji.

Pies w samochodzie

Zostawił psa w samochodzie i poszedł na koncert. Zwierzę uratowała policja

CZYTAJ DALEJ

Ciało dziecka stało się sine

Minął kwadrans, a chłopiec w dalszym ciągu nie przestawał płakać. Wówczas matka zauważyła, że stopa Kristoffera w szybkim tempie zaczęła puchnąć i stała się sina. Na miejsce wezwano pogotowie, a ratownicy wyjaśnili, że dziecko wcale nie zostało użądlone przez osę. Dopiero wtedy Elizabeth zdała sobie sprawę z tego, co się stało.

fot. ELISABETH NORDGARDEN / PRIVAT

ELISABETH NORDGARDEN / PRIVAT

- Karetka i helikopter pojawiły się bardzo szybko. Ratownicy powiedzieli, że to ukąszenie żmii i przetransportowali go do szpitala – powiedziała Elisabeth.

ELISABETH NORDGARDEN / PRIVAT

ELISABETH NORDGARDEN / PRIVAT

Kristoffer natychmiast otrzymał antidotum i na całe szczęście zaczął wykazywać oznaki powrotu do zdrowia. Niestety, po chwilowej poprawie stan chłopca drastycznie się pogorszył. Pojawiło się krwawienie w jelicie i bardzo szybka utrata wagi, jednak po 1,5 tygodniu spędzony w szpitalu organizm Kristoffera zwalczył jad żmii.

Matka 3-latka wyciągnęła cenną lekcję z tego przerażającego doświadczenia i przyznaje, że od teraz będzie zawsze upewniała się, że jej dzieci, bawiąc się na dworze, będą miały ubrane buty - zwłaszcza w miejscach, gdzie rosną wysokie trawy.

Nie należy zapominać, że w słoneczne dni trzeba szczególnie uważać na węże, które opuszczają swoje kryjówki, by wygrzewać się w słońcu. Węże, pod warunkiem, że nie są prowokowane, zazwyczaj schodzą nam z drogi i nie stanowią dla człowieka większego zagrożenia, ale przypadkowo nadepnięte mogą ugryźć we własnej obronie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co należy zrobić, gdy na szlaku spotkamy żmiję oraz jak zareagować w przypadku ukąszenia koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Nathan Dumlao

Pies dla introwertyka: 9 ras, które pasują do Twojej osobowości. Miejsce 4 to spore zaskoczenie

Psy znane są ze swojej ruchliwości i potrzeby ciągłego towarzystwa. Mimo to istnieją rasy, które nadadzą się również dla introwertyków, którzy wymagają odrobiny więcej spokoju. Niektóre propozycje mogą was zaskoczyć

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: nrk.no, newsner.com

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pani Anna dostrzegła przemykającego po plaży rysia. Wpadł przelotnie czy zadomowi się na stałe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >