Swiatzwierzat.pl
Pies Canva

canva.com

Jak rozpoznać, czy szczeniak wyrośnie na dużego psa? Fakty i mity

23 Lipca 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Określenie tego, na jak dużego psa wyrośnie szczeniak, jest istotne przy wychowaniu pupila, bo pozwala na lepsze zaplanowanie jego utrzymania. Nie zawsze jest to prosty proces, w szczególności wtedy, gdy mamy do czynienia z kundelkiem o bliżej nieokreślonym pochodzeniu. Po czym więc można szacować jego potencjalne rozmiary w przyszłości?

Okazuje się, że nie tylko rodowód zwierzęcia daje nam poszlaki do tego, by stwierdzić, jak duży będzie, gdy już dorośnie. Ciało szczeniaka już jest wystarczającą wskazówką, na podstawie której wiele można wywnioskować.

Jak duży wyrośnie szczeniak? Po czym to poznać?

W przypadku rasowych psów z legalnych hodowli możemy mieć pewność, że będą one rozmiarów, które określa wzorzec stworzony dla danej rasy. Co natomiast z tzw. wielorasowcami, kundelkami i wszelkiego rodzaju miksami? Jeśli znasz rodziców zwierzęcia, masz ułatwione zadanie. Możesz spodziewać się, że szczenięta płci żeńskiej będą pod tym względem najprawdopodobniej podobne do swojej matki, a szczenięta płci męskiej do swojego ojca.

Nierzadko bardzo trudno jest ustalić, kto jest ojcem konkretnego szczeniaka. To kompletna ruletka genetyczna, a rozpoznanie czy pies będzie spory w dorosłości wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Pantery śnieżne

Nagrała, co robią pantery śnieżne, gdy nikt nie patrzy. Uroczy film na długo pozostanie w pamięci

CZYTAJ DALEJ

Powszechnie mówi się, że najłatwiejszym sposobem na rozpoznanie potencjalnych rozmiarów psa w przyszłości jest obserwowanie jego łap. To faktycznie może być prawda, bo jeśli te są ewidentnie przerośnięte, znaczy to, że szczeniak będzie naprawdę sporych rozmiarów. Jeżeli natomiast nie wydają się za duże, piesek wiele już nie urośnie. Pamiętajmy jednak, że samo patrzenie na grubość łap też nie musi dać wcale prawdziwego obrazu dorosłego psa.

Co ciekawe, łapy nie są jedyną częścią ciała u zwierzęcia, do których ono dorasta. Podobnie jest w przypadku uszu. Tu możemy wysnuwać podobne wnioski. Jeśli te są naprawdę spore, nasz szczeniak jeszcze dużo podrośnie. Warto jednak pamiętać, że są rasy, u których uszy po prostu są przerośnięte, co niekoniecznie ma związek z rozmiarem dorosłego psa.

Jak jeszcze szacować rozmiary szczeniaka w przyszłości?

Dokładniejsze szacunki od stwierdzenia, że szczeniak będzie po prostu duży, da nam regularne monitorowanie jego wagi i wzrostu w pierwszych tygodniach życia. Należy bowiem pamiętać, że większość psów osiąga 75% swojego dorosłego rozmiaru już po 6 miesiącach rozwoju. Część z nich przestaje rosnąć po roku, a inne, te największe, po dwóch latach.

Warto więc w pierwszych tygodniach skrupulatnie ważyć i mierzyć szczeniaka. Istnieją specjalne wzory i wykresy, dzięki którym można oszacować jego rozmiary w przyszłości, przy znajomości zmiany jego parametrów za młodu. Najprostszy z nich, ale też najmniej dokładny, zakłada po prostu podzielenie wagi przez ilość tygodni życia, a następnie pomnożenie przez 52, by oszacować, jak duże będzie zwierzę po roku.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Nathan Dumlao

Pies dla introwertyka: 9 ras, które pasują do Twojej osobowości. Miejsce 4 to spore zaskoczenie

Psy znane są ze swojej ruchliwości i potrzeby ciągłego towarzystwa. Mimo to istnieją rasy, które nadadzą się również dla introwertyków, którzy wymagają odrobiny więcej spokoju. Niektóre propozycje mogą was zaskoczyć

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: myanimals.com

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >