Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Mała suczka urodziła rekordową liczbę szczeniąt. Ich zdjęcia Was rozczulą
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 29.01.2023 13:51

Mała suczka urodziła rekordową liczbę szczeniąt. Ich zdjęcia Was rozczulą

Pies w schronisku szokuje weterynarzy, rodząc tak wiele szczeniąt
KENTUCKY HUMANE SOCIETY

Mała sunia w typie jack russell terriera ze schroniska w Kentucky została mamą. Na świecie pojawiła się pokaźna gromadka szczeniaków. Widząc jej drobną posturę, trudno uwierzyć, że w jej brzuchu zmieściło się tyle małych piesków. To jednak wyjaśnia, dlaczego podczas ciąży był taki ogromnych rozmiarów.

Mały, sprytny i ruchliwy łobuz - taki właśnie jest przedstawiciel jack russell terrier, czyli młodej rasy, która podbiła serca naprawdę sporej liczby miłośników psów. W niedalekiej przeszłości schronisko dla bezdomnych zwierząt w Kentucky przyjęło pod swój dach sunię terriera, która była w wyraźnej ciąży. Z dnia na dzień jej brzuch powiększał się coraz bardziej.

Sunia z ogromnym brzuchem urodziła

Momma Malone, ponieważ tak nazywa się sunia, rzeczywiście miała ogromny ciążowy brzuch. Specjaliści po przeprowadzonych badaniach nie mieli wątpliwości, że szczenięta są gotowe na przyjście na świat, jednak zdali sobie sprawę, że poród najpewniej nie będzie mógł odbyć się w inny sposób niż przez cesarskie cięcie. To oznaczało, że do akcji muszą wkroczyć weterynarze, a wśród nich dr Emily Bewley.

- Byłam podekscytowana, ale także zaniepokojona - relacjonuje dr Bewley w rozmowie z "The Dodo". - Byliśmy wdzięczni, że przyjechała do Kentucky Humane Society, gdzie będziemy mogli bezpiecznie sprowadzić jej szczenięta na świat.

Momma Malone
FACEBOOK/KENTUCKY HUMANE SOCIETY
Suczka w ciąży
FACEBOOK/KENTUCKY HUMANE SOCIETY

Personel schroniska oraz lecznicy postanowił nie tracić więcej czasu i wraz z osiągnięciem pełnego rozwoju płodowego przez szczenięta przeprowadzono zabieg cesarskiego cięcia na ich mamie.

Imponująca liczba szczeniąt w miocie

Wraz z rozpoczęciem porodu dr Bewley postawiła na nogi cały zespół specjalistów. Spodziewała się, że zabieg może nie należeć do najłatwiejszych i wolała być ubezpieczona w razie każdej możliwej ewentualności. Na szczęście cesarskie cięcie przebiegło bez komplikacji.

- Wiedzieliśmy, że będzie dużo szczeniąt i będziemy potrzebować wszystkich rąk na pokład. Kiedy dotarliśmy do lecznicy, operacja trwała tylko 20 minut - relacjonuje lekarka.

Weterynarze nie mylili się i liczba szczeniąt z miotu była naprawdę imponująca. Tego dnia niewielka Momma Malone została mamą aż dziewięciu młodych. Tak mnoga ciąża terriera była wyjątkowa, ponieważ psy mniejszych rozmiarów zazwyczaj rodzą od dwóch do pięciu szczeniąt w jednym miocie.

Momma Malone (1)
KENTUCKY HUMANE SOCIETY

Szczęśliwa i zdrowa mama wraz z młodymi czują się świetnie. Mimo że na początku lekarze martwili się, że sunia z powodu zabiegu i liczby młodych może nie czuć się odpowiedzialna za wszystkie szczenięta, okazało się, że zupełne niepotrzebnie. Momma Malone w roli mamy czuje się świetnie i dba, aby żaden z jej młodych nie czuł się odtrącony.

- Kiedy się obudziła, zajęła się młodymi tak, jakby robiła to wcześniej, chociaż jestem prawie pewna, że to jej pierwszy raz - powiedziała dr Bewley. -Ona troszczy się o wszystkich.

Kiedy nadejdzie odpowiedni czas, stowarzyszenie zajmie się poszukiwaniami kochających domów dla potomstwa ich podopiecznej. Tymczasem opiekunowie udostępnili w sieci zdjęcia, na których widać szczęśliwą mamę w towarzystwie dziewiątki maluchów.

Momma Malone (2)
KENTUCKY HUMANE SOCIETY

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: The Dodo