Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/Barthelemy de Mazenod

Zmiany w zasadach wpuszczania psów do ośrodków kultury

19 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Czy chciałbyś wybrać się ze swoim pupilem do instytucji kultury takich, jak biblioteka czy muzeum? Miliony Polaków może się zdziwić, ale dzięki nowo powstałemu regulaminowi, który określa zasady wprowadzania zwierząt na ich teren, taka wyprawa jest możliwa. O zmianie poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Pies przywiązany do latarni lub słupka przed marketem czy innym lokalem usługowym to częsty widok. Na szczęście w niektórych miastach urzędnicy nie pozostają głusi na problemy właścicieli czworonogów i szykują dla nich udogodnienia. Przykładem jest miasto Łódź.

Miejskie instytucje kultury przyjazne psom

We wtorek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska ogłosiła, że miasto chce umożliwić mieszkańcom zabieranie podopiecznych do miejskich instytucji kultury. Jednocześnie przypomniała, że w niektórych placówkach zwierzęta są mile widziane już od dawna. Zakaz wprowadzania psów nie obowiązuje m.in. we wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej.

- Łódź jest miastem niezwykle otwartym na sugestie naszych mieszkańców, którzy posiadają zwierzęta, szczególnie psy. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich potrzebom. Do większości instytucji kultury będzie można od dzisiaj wchodzić z naszymi pupilami. Wierzę, że będziemy z tego prawa korzystać sporadycznie, ale wiem też, że czasami może się zdarzyć, że z psem na ręku będziemy chcieli zwiedzić wystawę - wygłosił prezydent miasta.

Warto nadmienić, że na specjalne względy niezmiennie mogą liczyć psy asystujące. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna ma prawo wstępu z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów kultury. 

pies i kamera

Bezpański pies wszedł do kliniki weterynaryjnej. Poprosił tylko o jedno

CZYTAJ DALEJ

Szukaj specjalnych nalepek na drzwiach

Zgodnie z decyzją prezydenta miasta, każda instytucja kulturalna w Łodzi opublikowała regulamin, który dostosowany jest do specyfiki obiektu oraz określa zasady planowania wizyty w towarzystwie czworonoga. Na drzwiach instytucji kultury, które bez ograniczeń wpuszczają gości z psami, będzie umieszczona specjalna nalepka z wizerunkiem pieska.

- Zapraszam serdecznie do takiej formy obcowania z kulturą, ale proszę też o dopytywanie o szczegóły w konkretnych miejscach np. teatrach czy muzeach – mówi Hanna Zdanowska.

Regulaminy zamieszczono na stronach internetowych instytucji kultury. Jak dotąd wiadomo, że bez większych ograniczeń można odwiedzić z pupilem m.in. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Dom Literatury, Miejską Galerię Sztuki, Fabrykę Sztuki czy dzielnicowe filie Miejskiej Strefy Kultury. 

Jednocześnie przypominamy, że wyjście na zakupy, do kina, ośrodka spa, restauracji, muzeum czy biblioteki z psem to nie spacer. Warto dodać, że w dalszym ciągu nie każda placówka pozwala na wchodzenie z pupilem, niezależnie od jego rozmiarów.

Zwierzę to nie zabawka i nie można go zabierać wszędzie. Więcej informacji na temat, dlaczego zostawianie psa przed budynkiem podczas nieobecności właściciela, może okazać się zgubne w skutkach znajdziesz w naszym artykule.

Źródło: wnp.pl

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >