Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Największe kocie rasy. Jak duże rosną i ile kosztują?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 19.01.2022 01:00

Największe kocie rasy. Jak duże rosną i ile kosztują?

Maine Coon
pixabay/pompi

Każda rasa kotów ma swoich amatorów i wielbicieli. Nic więc dziwnego, że wśród miłośników tych stworzeń znajdą się i tacy, którzy rozpływają się na widok kotów Maine Coon, Savannah czy Ashera, które wyróżniają się swoją wielkością. Czy wiesz, jak duże potrafią urosnąć i ile kosztują? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Koty w rozmiarze XXL. Największy kot domowy - rasy i cena

Czasami aż trudno uwierzyć, że poszczególne rasy kotów należą do tego samego gatunku - od kieszonkowych mruczków mieszczących się w filiżance, po wielkie kocury dorównujące wielkością swoim dzikim krewnym. Każdy z nas ma swoje preferencje odnośnie rozmiaru wymarzonego pupila, którymi nierzadko kieruje się przy wyborze.

Niejeden miłośnik mruczków zastanawia się czasem, jaka rasa kotów piastują zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu największych pupili. Oto trzy największe rasy kotów, które zdecydowanie wyróżniają się od zwykłych dachowców - obok nich nie przejdziesz obojętnie!

Za największą rasę kotów domowych uważana jest Ashera. To rasa hybrydowa powstała w 2006 roku ze skrzyżowania kota domowego, amerykańskich serwali oraz kota bengalskiego. Jest ona jedyną opatentowaną rasą kotów, której właścicielem i wyłącznym hodowcą jest firma Lifestyle Pets.

W żyłach Ashera płynie krew serwali, czemu zawdzięcza swoje pokaźne rozmiary. Koty osiągają wagę między 12 a 15 kilogramów, lecz wbrew pozorom, ich ciało nie jest masywne czy korpulentne. Cechuje je delikatność smukłość i stosunkowo mała głowa w porównaniu do reszty ciała.

Jakie rozmiary osiąga największy kot domowy? Chociaż długość ciała dorosłego osobnika może wynieść nawet 150 cm, zwierzak ten przeszedł do historii z zupełnie innego powodu, a mianowicie jako najdroższy kot na świecie. Za kociaka rasy Ashera będziemy musieli zapłacić od 80 do nawet 500 tys. złotych! Rekordowo drogie koty kosztowały 125 tys. dolarów.

Drugie miejsce zestawienia największych ras kotów zajmuje savannah. Jej przedstawiciele są krzyżówką kota domowego i afrykańskiego serwala. Wskutek takiej kombinacji tak, jak w przypadku Ashera, pewne cechy ich wyglądu i charakteru są zbieżne.

Pierwszy kot savannah powstał w roku 1980, dlatego jest to stosunkowo młoda rasa. Zwierzęta te są wysokie, szczupłe i mają długie, nadzwyczaj sprężyste nogi. Poza tym, że pięknie się prezentują i zachwycają cętkowanym umaszczeniem, zasięg skoku kota savannah to nawet dwa metry z pozycji spoczynkowej! Jak duże rosną koty savannah? Dorosły osobnik może osiągnąć wysokość nawet 45 cm i długość dochodzącą do 120 cm. Masa ich ciała sięga nawet 20 kg, natomiast cena waha się od 4000 do nawet 40 000 zł.

Największy kot domowy. Na trzecim miejscu piękny i dostojny maine coon

Podium zamyka jeden z najpopularniejszych mruczków w Polsce. Mowa oczywiście o kotach Maine Coon, potocznie nazywanym majkunem. To zdecydowanie jeden z największych i najbardziej gadatliwych kotów domowych. Posiadają dobrze umięśnione ciało, z szeroką klatką piersiową, wydłużonym tułowiem i zaostrzonymi rysami. Właściciele muszą być przygotowani na to, że ich miauczenie będzie towarzyszyło im przez cały dzień.

Ciekawostką jest, że koty te nie są bezpośrednio spokrewnione z żadnym gatunkiem kota dzikiego, a mimo to osiągają wyjątkowo duże wymiary. Niewiele osób wie, że były one pierwszymi kotami wystawowymi w Ameryce. 

Jak duże rosną maine coony? Rasowe koty mogą urosnąć nawet do metra długości. Największy przedstawiciel tej rasy osiągnął długość 123 cm! Kotki tego gatunku ważą średnio do 6 kg, kocury do 10, ale często zdarzają się i cięższe osobniki. Oprócz sporych rozmiarów, rasa ta posiada długie, gęste futro, które powiększa je optycznie i wymaga rutynowej pielęgnacji.

Ile kosztuje maine coon? W porównaniu do dwóch poprzednich ras, maine coon jest już zdecydowanie tańszy - koszt zakupu takiego pupila domowego to około 3000 – 4500 zł, chociaż na rynku pojawiają się osobniki w cenie ok. 1800 zł. Koty przeznaczone do dalszego rozmnażania będą kosztować więcej, a ich cena zależy oczywiście od hodowli.

Źródło: koty.pl, maxizoo.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Jest niewidomy, głuchy i różowy. Prosiaczek szturmem podbija Instagram

Plaga kradzieży psów. Złodzieje upodobali sobie popularną rasę

Strażacy uwolnili szczura zaklinowanego w studzience. „Bioderka mu nie przeszły"