Swiatzwierzat.pl
Ogłoszenie o zaginionym psie

unsplash/Randy Laybourne

Plaga kradzieży psów. Złodzieje upodobali sobie popularną rasę

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W Stanach Zjednoczonych ma miejsce mroczny proceder. Rośnie liczba brutalnych kradzieży rasowych psów, a zwłaszcza buldogów francuskich. Czworonogi zaczęły masowo znikać z prywatnych posesji, a opiekunowie boją się spuszczać je z oczu podczas spacerów. Dlaczego złodzieje upodobali sobie akurat tę rasę?

Nietrudno stwierdzić, że psy stały się przedmiotem mody. Widzimy je na profilach gwiazd w mediach społecznościowych, na wystawach, w filmach, teledyskach i okładkach magazynów. Jak zauważa socjolog Bogdan Pliszka z Wyższej Szkoły Humanistycznej w Katowicach, posiadanie psa modnej rasy jest wyznacznikiem prestiżu, przynależności do elitarnego kręgu społecznego. Z tego względu ludzie są w stanie zapłacić bajońskie sumy, by posiąść wybranego czworonoga i tym samym poprawić swój status.

Niestety, oszałamiająca popularność konkretnych ras psów nierzadko okupiona jest cierpieniem. Dzięki modzie na rasowe pupile wzbogacają się nie tylko pseudohodowcy, ale również złodzieje zwierząt.

Modne buldogi francuskie sprzedawane za tysiące dolarów

Wśród wielu ras, które są obecnie najchętniej wybierane przez miłośników zwierzaków z całego świata, znajduje się buldog francuski. Tych krępych psiaków o charakterystycznym płaskim pysku nie sposób pomylić z żadnym innym. Co więcej, buldog francuski jest przyjaznym, ale zadziornym psem, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczony opiekun.

Kolejną cechą wyróżniającą tę rasę jest przypięta jej łatka "psów celebrytów". Buldożki goszczą w domach aktorów, sportowców, muzyków, projektantów mody czy influencerów. Do najsławniejszych właścicieli zaliczamy m.in. Yves Saint Laurent, Leonardo Di Caprio, Hugh Jackmana, Davida i Victorię Beckham, Madonnę czy Lady Gagę. Naturalnie moda na te pocieszne zwierzaki dotarła również do Polski. Na naszym rodzimym podwórku skradły serce Małgorzaty Rozenek-Majdan czy Olgi Bołądź.

Jak podaje portal fera.pl, w Polsce cena buldoga francuskiego, nie przeznaczonego do dalszego rozrodu, zaczyna się od 3000 zł i w zależności od osiągnięć hodowli, może wynieść nawet 4000 zł. W Stanach Zjednoczonych ich cena wynosi od 3,5 tys. do nawet 5 tys. dolarów. Rasowe szczenięta sprzedają się niczym "ciepłe bułeczki", a olbrzymi popyt przełożył się z kolei na wzrost kradzieży psów.

Złodziej

Zamiast adoptować, ukradł psa ze schroniska. Złodzieju, masz czas do wtorku

CZYTAJ DALEJ

Buldożki na celowników złodziei

W poniedziałek wiceprezeska Amerykańskiego Związku Kynologicznego, Brandi Hunter Munden zauważyła, że kradzież rasowych psiaków z użyciem przemocy, a nawet broni palnej, jest nowym i wyjątkowo niepokojącym zjawiskiem. Ofiarami złodziei padają zarówno zwyczajni opiekunowie zwierząt, jak i celebryci.

W zeszłym roku w San Francisco Sarah Vorhaus została zatrzymana przez trzech uzbrojonych mężczyzn i brutalnie pobita, a jej 5-miesięczna suczka Chloe przepadła. Wkrótce potem media społecznościowe obiegły zdjęcia opuchniętej twarzy poszkodowanej.

Jeśli zaś mowa o osobach publicznych, za najbardziej znaną ofiarą kradzieży buldogów francuskich uznaje się piosenkarkę Lady Gagę. W lutym 2021 roku asystent wokalistki został postrzelony, a napastnicy uprowadzili jej psy. Za pomoc w odzyskaniu psów gwiazda zaoferowała pół miliona dolarów nagrody. Finalnie oba zwierzaki zostały zwrócone, natomiast postrzelony asystent prawie stracił życie.

Przypominamy, że najbardziej efektywnym sposobem na odzyskanie skradzionego czworonoga jest wszczepienie mu umożliwiającego śledzenie mikroczipa. Zachęcamy również do używania obroży wyposażonej w GPS.

Zobacz zdjęcia:

Źrodło: wamiz.pl, zielona.interia.pl, fera.pl

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiTagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >