Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Plaga kradzieży psów. Złodzieje upodobali sobie popularną rasę
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:51

Plaga kradzieży psów. Złodzieje upodobali sobie popularną rasę

Ogłoszenie o zaginionym psie
unsplash/Randy Laybourne

W Stanach Zjednoczonych ma miejsce mroczny proceder. Rośnie liczba brutalnych kradzieży rasowych psów, a zwłaszcza buldogów francuskich. Czworonogi zaczęły masowo znikać z prywatnych posesji, a opiekunowie boją się spuszczać je z oczu podczas spacerów. Dlaczego złodzieje upodobali sobie akurat tę rasę?

Nietrudno stwierdzić, że psy stały się przedmiotem mody. Widzimy je na profilach gwiazd w mediach społecznościowych, na wystawach, w filmach, teledyskach i okładkach magazynów. Jak zauważa socjolog Bogdan Pliszka z Wyższej Szkoły Humanistycznej w Katowicach, posiadanie psa modnej rasy jest wyznacznikiem prestiżu, przynależności do elitarnego kręgu społecznego. Z tego względu ludzie są w stanie zapłacić bajońskie sumy, by posiąść wybranego czworonoga i tym samym poprawić swój status.

Niestety, oszałamiająca popularność konkretnych ras psów nierzadko okupiona jest cierpieniem. Dzięki modzie na rasowe pupile wzbogacają się nie tylko pseudohodowcy, ale również złodzieje zwierząt.

Modne buldogi francuskie sprzedawane za tysiące dolarów

Wśród wielu ras, które są obecnie najchętniej wybierane przez miłośników zwierzaków z całego świata, znajduje się buldog francuski. Tych krępych psiaków o charakterystycznym płaskim pysku nie sposób pomylić z żadnym innym. Co więcej, buldog francuski jest przyjaznym, ale zadziornym psem, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczony opiekun.

Kolejną cechą wyróżniającą tę rasę jest przypięta jej łatka "psów celebrytów". Buldożki goszczą w domach aktorów, sportowców, muzyków, projektantów mody czy influencerów. Do najsławniejszych właścicieli zaliczamy m.in. Yves Saint Laurent, Leonardo Di Caprio, Hugh Jackmana, Davida i Victorię Beckham, Madonnę czy Lady Gagę. Naturalnie moda na te pocieszne zwierzaki dotarła również do Polski. Na naszym rodzimym podwórku skradły serce Małgorzaty Rozenek-Majdan czy Olgi Bołądź.

Jak podaje portal fera.pl, w Polsce cena buldoga francuskiego, nie przeznaczonego do dalszego rozrodu, zaczyna się od 3000 zł i w zależności od osiągnięć hodowli, może wynieść nawet 4000 zł. W Stanach Zjednoczonych ich cena wynosi od 3,5 tys. do nawet 5 tys. dolarów. Rasowe szczenięta sprzedają się niczym "ciepłe bułeczki", a olbrzymi popyt przełożył się z kolei na wzrost kradzieży psów.

Buldożki na celowników złodziei

W poniedziałek wiceprezeska Amerykańskiego Związku Kynologicznego, Brandi Hunter Munden zauważyła, że kradzież rasowych psiaków z użyciem przemocy, a nawet broni palnej, jest nowym i wyjątkowo niepokojącym zjawiskiem. Ofiarami złodziei padają zarówno zwyczajni opiekunowie zwierząt, jak i celebryci.

W zeszłym roku w San Francisco Sarah Vorhaus została zatrzymana przez trzech uzbrojonych mężczyzn i brutalnie pobita, a jej 5-miesięczna suczka Chloe przepadła. Wkrótce potem media społecznościowe obiegły zdjęcia opuchniętej twarzy poszkodowanej.

Jeśli zaś mowa o osobach publicznych, za najbardziej znaną ofiarą kradzieży buldogów francuskich uznaje się piosenkarkę Lady Gagę. W lutym 2021 roku asystent wokalistki został postrzelony, a napastnicy uprowadzili jej psy. Za pomoc w odzyskaniu psów gwiazda zaoferowała pół miliona dolarów nagrody. Finalnie oba zwierzaki zostały zwrócone, natomiast postrzelony asystent prawie stracił życie.

Przypominamy, że najbardziej efektywnym sposobem na odzyskanie skradzionego czworonoga jest wszczepienie mu umożliwiającego śledzenie mikroczipa. Zachęcamy również do używania obroży wyposażonej w GPS.

Zobacz zdjęcia:

Źrodło: wamiz.pl, zielona.interia.pl, fera.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami