Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage (6)

facebook/Lubuscy Łowcy Burz

"Porcelanowy" daniel widziany w polskim lesie. Zachwytom nie ma końca, "Dech zapiera"

1 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

W sieci pojawiło się nagranie z okolic Strzelec Krajeńskich, którego autorzy widzieli niecodzienne zjawisko na własne oczy. Podczas przejazdu samochodem ukazał im się "porcelanowy" daniel. Internauci są zachwyceni majestatycznym zwierzęciem, choć swoje ubarwienie zawdzięcza ono rzadkiej przypadłości.

Daniele to ssaki z rodziny jeleniowatych, które całkiem często można spotkać wędrując po polskich lasach. Najczęściej poruszają się w stadach, lecz samce z wiekiem stają się indywidualistami i odłączają się od grupy. Wraz z końcem lata łączą się w grupy z samicami, aby rozpocząć okres godowy. Właściwe bekowisko trwa od października od listopada.

"Porcelanowe" stworzenie w polskim lesie

Lubuscy Łowcy Burz na swoim profilu na Facebooku udostępnili nagranie, na którym podczas jazdy samochodem w jednym z tamtejszych lasów udało im się dojrzeć wyjątkowego przedstawiciela danieli. Jego nietypowość polegała na jasnym, wręcz porcelanowym ubarwieniu, którego nie należy mylić z albinizmem.

Zwierzę przechadzało się pełne gracji i dumy wśród przydrożnych zarośli, zupełnie nic nie robiąc sobie z obecności zafascynowanych obserwatorów. W pewnym momencie przeszło nawet tuż przed maską zatrzymanego auta. Uwagę przykuwa nie tylko jego umaszczenie, ale także imponujące poroże.

Cmentarz

O krok od tragedii. Zostawili psa w zamkniętym aucie i poszli na cmentarz, "Szczekał i wył"

CZYTAJ DALEJ

Internauci wyrazili zachwyt w sekcji komentarzy pod filmem. Zdaniem niektórych stworzenie przywodzi na myśl zwierzęcego strażnika z serii opowieści o Harrym Potterze. Mowa o patronusie, a dokładniej jedno z bardziej znanych, a zarazem najtrudniejszych zaklęć obronnych, zmaterializowanych pod postacią srebrzysto-białego obłoku.

- Cudowny, jak z Opowieści z Narnii  zachwycają się w komentarzach internauci.

- Też na własne oczy widziałam w moich lasach woj. opolskie, mam zdjęcia, co prawda z bezpieczniej odległości, ale zrobiłam na potwierdzenie dla niedowiarków – swoją historią dzieli się internautka.

- Cudny nasz kraj... Dbajmy i szanujmy – podsumowuje kolejna.

Czym jest leucyzm?

Można by pomyśleć, że napotkany przez Lubuskich Łowców Burz daniel zawdzięcza swoje jasne ubarwienie albinizmowi, czyli uwarunkowanemu genetycznie brakowi lub niedoborowi pigmentu (melaniny) w organizmieW rzeczywistości zwierzę choruje na leucyzm – bo tak nazywa się choroba, która dotknęła tego przedstawiciela gatunku jeleniowatych.

Obie te choroby pochodzą od słowa „biel”, a ich objawy są bardzo podobne – skórze i włosom osoby chorej brakuje pigmentu: są one nienaturalnie białe lub jasnożółte. W odróżnieniu od albinizmu, leucyzm to częściowy lub całkowity zanik wszystkich pigmentów w organizmie. Zaburzenie genetyczne tego typu spotyka przedstawicieli różnych gatunków. Dotyka zarówno ssaki, jaki i ptaki czy ryby. Co ciekawe, naukowcy nie są w stanie z całą pewnością stwierdzić, co powoduje tę chorobę. Wiadomo jednak, że odpowiada za nią mutacja genetyczna jednego lub kilku genów.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: facebook/Lubuscy Łowcy Burz; portal.abczdrowie.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Niedźwiedzica zawstydziła niejedną influencerkę. Zrobiła sobie 400 selfie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pani Anna dostrzegła przemykającego po plaży rysia. Wpadł przelotnie czy zadomowi się na stałe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >