Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Niezwykłe zjawisko w polskich lasach. Tajemnicze dźwięki skomentował specjalista. Trzeba uważać
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 07.11.2021 23:04

Niezwykłe zjawisko w polskich lasach. Tajemnicze dźwięki skomentował specjalista. Trzeba uważać

szumowski
Fot. unsplash.com @esdesignisms

Od września do listopada trwa okres godowy jeleniowatych – rykowisko. W lesie można zatem zobaczyć – i usłyszeć – niezwykłe sceny. Właśnie trwa bekowisko: o względy samic rywalizują daniele. Specjaliści wyjaśniają, że w tym czasie w lesie należy być bardzo ostrożnym. Dlaczego?

Bykowisko danieli odbywa się na przełomie października i listopada. W tym czasie w lesie można usłyszeć niesamowite odgłosy – są to dźwięki wydawane przez samce tego gatunku.

Daniele – jak bezpiecznie obserwować jesienne bykowisko?

Obserwacja jeleniowatych w czasie okresu godowego to niezwykłe doznanie, tym bardziej że zachowanie samców bywa bardzo widowiskowe. Nie tylko kopią dołki, by znakować teren, ale rywalizują między sobą o łanie, które gromadzą w tzw. chmary.

Donośne beczenie, od którego pochodzi nazwa zjawiska, niesie się po lesie. Wszystko to często przyciąga ciekawskich wielbicieli przyrody. Kamil Bilecki, referat lasów komunalnych w Grudziądzu, z którym rozmawiało TVP Info, zaleca wybrać się do lasu z samego rana.

Jak zachowywać się w lesie podczas bekowiska?

Przyrodnicy apelują jednak, by w trakcie podglądania zachować odpowiedni dystans i pod żadnym pozorem nie płoszyć zwierząt w tym tak istotnym dla nich okresie. Na stronie Puszczy Białowieskiej możemy przeczytać:

– Obserwuj je tylko w miejscach, do których wstęp jest dozwolony. Chęć przeżycia tego widowiska nie usprawiedliwia wchodzenia do rezerwatów przyrody i ostoi zwierząt! Dowiedz się, jakie przepisy obowiązują w tym czasie w parkach narodowych.

W poradniku przygotowanym dla fanów obserwacji dzikiej przyrody czytamy także:

– Zawsze lepiej zrezygnować z podchodów, niż zakłócić rykowisko. Dobro zwierząt jest najważniejsze. Nie płosz ich i nie stresuj, nie biegaj za nimi, jeśli cię zauważą i odejdą. […] Nawet najpiękniejsze zdjęcia nie są warte stresu zwierząt!

Poniżej film, na którym można usłyszeć i zobaczyć gody danieli:

Źródło: TVP Info, apoczywaj.pl, puszcza.pracownia.org.pl, Facebook – „Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych”

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Britney Spears cała jak we krwi. Makabryczne zdjęcia trafiły do sieci
  2. Smutne wieści, fani „M jak miłość” przeżyją wstrząs. Bohaterowie serialu odejdą na zawsze
  3. Kontrowersyjne wydanie „Wiadomości” na TVP po marszu dla Izy