Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > W wiadrze aż roiło się od płazów. Zbierali je nie bez przyczyny
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 09.05.2024 13:35

W wiadrze aż roiło się od płazów. Zbierali je nie bez przyczyny

płazy
fot. facebook/Wdzydzki Park Krajobrazowy

Wdzydzki Park Krajobrazowy opublikował na swoim profilu na Facebooku film, obok którego wielu internautów nie przeszło obojętnie. Nie da się ukryć, że nagranie płazów zebranych do pojemnika zrobiło wrażenie nawet na osobach, które zdecydowanie nie są fanami tych gatunków. Wiele z nich zachodziło w głowę, po co zebrano je do wiadra. Odpowiedź na to pytanie może zaskakiwać.

Zaskakująca ilość płazów w jednym miejscu

Udostępnione przez Wdzydzki Park Krajobrazowy nagranie doczekało się wielu komentarzy i reakcji. Użytkownicy sieci nie kryli zdziwienia, jakie wywołały na nich płazy zgromadzone w kolorowym pojemniku. Z treści opisu filmu możemy dowiedzieć się, że to nie jedyne osobniki, które wpadły w ręce pracowników placówki.

 1. 565 żaby brunatne (żaby moczarowe i trawne);
 2. 500 ropuch szarych;
 3. 150 żab zielonych (żaba wodna i jeziorkowa);
 4. 111 traszek zwyczajnych;
 5. 16 grzebiuszek ziemnych;
 6. 16 kumaków nizinnych;
 7. 6 traszek grzebieniastych - wyliczają pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Widząc zbiorowisko schwytanych płazów, wiele osób, do których dotarło nagranie, może zastanawiać się, czemu właściwie zostały złapane. Absolutnie nie ma się o co martwić, ponieważ nikt nie chce zrobić im krzywdy, a wręcz przeciwnie.

Majówka weszła za mocno? Widok wielbłąda przy drodze zaskoczył kierowców Zabawka z Action dla kota idealna na ciepłe dni. Nie tylko bawi, ale i chłodzi

Płazy nie znalazły się tam przez przypadek

Okazuje się, że płazy zostały schwytane dla ich dobra. To nic innego, jak akcja, która miała na celu odłowienie ich i przeniesienie w bezpieczne miejsce w ramach tegorocznej czynnej ochrony płazów przy drodze powiatowej w okolicy wsi Wąglikowice.

Pracownicy Parku nie ukrywają, że cieszy ich każdy schwytany osobnik, bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób jego życie zostało ocalone. W sumie zebrano 1364 przedstawicieli płazów.

Wszystkie gatunki płazów w Polsce objęte są ochroną gatunkową

Wdzydzki Park Krajobrazowy w opisie dołączonym do fascynującego nagrania przypomina, że każdy gatunek płaza, który zamieszkuje Polskę, jest objęty ochroną gatunkową. W komentarzach internauci licznie popierają inicjatywę, a także zachwycają się widokiem licznych płazów zgromadzonych w jednym miejscu.

 • “Dziękuję w imieniu tych ślicznych chronionych”;
 • “Wspaniała akcja, brawo”;
 • “Uwielbiam słuchać ich kumkania”;
 • “Brawo. Tak trzymać!” - piszą komentujący.