Swiatzwierzat.pl
Ryś

facebook/Nadleśnictwo Tuczno Lasy Państwowe

Leśniczy w trakcie pracy stanął oko w oko z rysiem. „Robi się jakoś dziwnie i nieswojo"

24 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Wojciech Kołodziejczak, podleśniczy z Leśnictwa Łowiska na pewno zapamięta ten dzień do końca życia. W czasie rutynowego obchodu lasu spotkał na swojej drodze potężnego rysia, który odpoczywał w nietypowym miejscu. Mężczyzna nie krył zdziwienia, widząc, jak zwierzę spokojnie mu się przygląda.

W ostatnim czasie pewien leśniczy z województwa zachodniopomorskiego natknął się na jednego z osobników rzadkiego gatunku, zamieszkującego najdziksze zakątki Polski. Korzystając z okazji, postanowił uwiecznić fenomenalną chwilę na nagraniu.

Ryś zakradł się na ambonę

Spotkanie oko w oko z rysiem to wielka satysfakcja i niespodzianka, która jednocześnie napawa podekscytowaniem i nerwowością. Na własnej skórze przekonał się o tym pan Wojciech.

- Idziesz przez las... Masz dziwne wrażenie, że ktoś cię obserwuje... Robi się jakoś dziwnie i nieswojo... spoglądasz na pobliską ambonę, a tam... Ryś - opisuje niezwykłe zdarzenie Nadleśnictwo Tuczno na mediach społecznościowych.

Wideo z rysiem w roli głównej zostało opublikowane na profilach społecznościowych Lasów Państwowych. Można na nich dostrzec, że przyczajony drapieżny ssak z rodziny kotowatych wyleguje się na ambonie, gdzie prawdopodobnie ucinał sobie drzemkę.

Przez cały czas trwania nagrania zwierzę pozostawało czujne i gotowe do ewentualnego ataku bądź ucieczki. Wystarczył jeden fałszywy ruch, by dziki kot instynktownie zareagował.

Pszczółka Maja

24 lipca dniem Pszczółki Mai. Przekonaj się, jak dobrze znasz bohaterkę kultowej bajki

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z rysiem nie zdarza się normalnie

Bez wątpienia każdy, kto napotka w lesie rysia, może nazwać się wyjątkowym szczęśliwcem. Ten piękny drapieżnik, nazywany też polskim tygrysem, coraz rzadziej spotykany jest w naszym kraju, bo liczebność tych zwierząt spada.

Szacuje się, że obecnie w Polsce żyje tylko około 200 rysi na wolności. Od 1995 roku należą one do gatunków ściśle chronionych w Polsce.

Rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski, głównie w lasach Podlasia i Mazur, w Karpatach i na Roztoczu oraz w Puszczy Kampinoskiej. Zwierzęta te mają duże wymagania przestrzenne, poszukują rozległych i trudno dostępnych obszarów leśnych do życia. Zazwyczaj chowają się za zaroślami.

Co interesujące, rysie są urodzonymi samotnikami. Poza okresem rui stronią od kontaktów z innymi osobnikami.

Film opublikowany w sieci robi ogromne wrażenie. A jak Wam się podoba?

Źródło: wprost.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Ciało morskiego ssaka wyrzucone na brzeg. To zagrożony wyginięciem kuzyn delfina

Czytaj więcej >

Pozostałe

Hiszpańskie władze ograniczają żeglugę łodzi. Winne są agresywne zwierzęta

Czytaj więcej >

Pozostałe

Słoniątko chciało przytulić się do turystki. Nie było łatwo, ale zdecydowanie warto

Czytaj więcej >

Pozostałe

63-latek nie chciał wypuścić myszołowa na wolność. Musiała interweniować policja

Czytaj więcej >

Pozostałe

Nie taki niedźwiedź straszny. Niesamowite ujęcia „walczących" niedźwiadków podbijają Sieć

Czytaj więcej >

Pozostałe

Suczka używa dzwonka, gdy chce wyjść. Tym razem zadzwoniła, by przekazać coś ważnego

Czytaj więcej >