Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy koty śnią tak samo jak my?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.07.2021 02:00

Czy koty śnią tak samo jak my?

Kot śpi
unsplash/Aleksandar Cvetanovic

Koty znane są ze swojego zamiłowania do leniuchowania i drzemek. Większość mruczących pupili potrafi przespać niemal cały dzień. Jednakże, co dzieje się, gdy już zamkną oczka? Jeśli ciekawi Cię, o czym śnią koty i czy miewają koszmary, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Sen odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu każdego kota. Szacuje się, że większość przedstawicieli kotowatych przesypia znaczną część swojego życia. Dlaczego zatem śpią tak długo? Czy powodem jest zwykłe znużenie i niechęć do aktywności?

Kot - największy śpioch w królestwie zwierząt

Przede wszystkim sen pozwala kotom zregenerować siły oraz skumulować energię potrzebną do funkcjonowania, a zwłaszcza wyczerpujących polowań oraz zabaw. Naukowcy przekonują, że większość z nich śpi od 12 do nawet 18 godzin dziennie. Tyczy się to także drapieżnych zwierząt, takich jak np. lwy.

Koty za dnia zapadają w głęboki sen, aby przygotować się do nocnych i wczesno porannych aktywności. Co istotne, nawet w trakcie głównej fazy snu kot przez cały czas pozostaje w „stanie czuwania”, gdyż musi być zawsze gotowe do ataku lub ucieczki. Wystarczy najcichszy szmer, by obudzić łowcę w dosłownie kilka sekund.

Skoro wiemy, że wielogodzinne drzemki nie są całkowicie straconym czasem, warto zastanowić się, czy w ich trakcie koty przeżywają marzenia senne. Okazuje się, że jak najbardziej tak, jednak nie ma pewności, czy śnią w takim samym rozumieniu, co ludzie. Co w takim razie najczęściej chodzi im po głowie?

O czym śnią koty?

Koty, podobnie jak człowiek oraz inne ssaki, przechodzą różne fazy snu. W trakcie snu głębokiego, kiedy ciało jest bardziej zrelaksowane, mózg przetwarza informacje i doświadczenia zdobyte w ciągu dnia, wyciszając świadomość i bodźce płynące z zewnątrz. To właśnie w tej fazie mruczek może doświadczyć marzeń sennych.

Czy zatem koty śpią tak samo jak ludzie? Nie do końca. Mruczki wizualizują sobie sceny oparte na realistycznych doświadczeniach, ponieważ, w przeciwieństwie do ludzi, nie są obdarzone myśleniem abstrakcyjnym.

W praktyce oznacza to, że podczas snu wyobrażają sobie m.in. polowanie na muchę, wspinanie się na meble, skakanie po parapecie, wycieczki po okolicy, posiedzenia w kuwecie, jedzenie oraz inne czynności, które mocno zapisały się w ich emocjach i mózgu. Marzenia senne są więc zapisem doświadczeń z tego samego dnia bądź niedalekiej przeszłości.

Kocia podświadomość wizualizuje też mniej przyjemne epizody z życia codziennego. Tyczy się to choćby spotkań z agresywnymi psami czy dźwięków wywołujących strach np. hałasu wypuszczanych fajerwerków.

Snom mogą towarzyszyć specyficzne dźwięki, nerwowe drgania wąsów oraz uszu, mruganie powiek oraz przebieranie łapkami. Właściciele mruczków nie powinni jednak zakłócać tej fazy snu i wybudzać swojego pupila, ponieważ może to sprawić, że kot się przestraszy lub zaatakuje. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozwolenie, aby kociak odzyskał świadomość w dogodnym i wybranym przez siebie momencie.

Źródło: wamiz.pl, zooart.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!